Alkotmányellenes a hallgatói szerződés?

2012. március 29. 09:43

Szabó Máté szerint aránytalan jogkorlátozással járnak a hallgatói szerződések kötelező jogszabályi feltételei, az alapvető jogok biztosa ezért az Alkotmánybírósághoz fordult az ügyben, egyúttal kérte a kormányrendelet hatályba lépésének haladéktalan felfüggesztését is.

2012. március 29. 09:43

Szabó Máté hivatalának közleménye szerint különösen problémás a hosszú időtartamú és általános hazai munkavégzés kötelezettségének előírása a hallgatói szerződéseknél. A közlemény szerint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) kérte az alapvető jogok biztosától az alkotmánybírósági indítvány benyújtását, arra hivatkozva, hogy a hallgatói szerződésekre vonatkozó részletszabályokat a jogalkotó – törvényi szint helyett – rendeleti formában határozta meg. 

A HÖOK arra is felhívta az ombudsman figyelmét, hogy a szabályozás szükségtelenül és aránytalanul korlátozza az egyetemi, főiskolai hallgatók alapvető jogait és sérti az egyenlő bánásmód követelményét. A beadványban felvetett alapjogi aggályok jelentős részét az ombudsman megalapozottnak találta, ezért kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását, egyúttal kérte a kormányrendelet hatályba lépésének haladéktalan felfüggesztését is – olvasható a közleményben.

Szabó Máté szerint a szerződéskötés önkéntessége is csak abban az esetben valóságos, ahol anyagi helyzete miatt a tanuló családja képes állami támogatás nélkül is finanszírozni a fiatal tanulmányait. Úgy véli a hallgatói szerződésekre vonatkozó szabályok a végzett hallgatók önrendelkezési jogának, valamint a munka és foglalkozás szabad megválasztásához való jogának korlátozását jelentik. Kiemelte: a hallgatói szerződés alapelemeit garanciális okokból törvényi szinten kellene szabályozni, mivel az eredendően korlátozza a hallgatók több alapjogát. Szabó Máté szerint aránytalan a korlátozás: a szerződésben a hallgató egyoldalú és hosszú időre szóló kötelezettséget vállal magára, az állam ezzel szemben a rendelet alapján pusztán csak „törekszik” arra, hogy a végzett hallgatónak megfelelő munkalehetőséget biztosítson, így adott esetben a hallgató a szakterületén kívül is köteles hazai foglalkoztatónál elhelyezkedni.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
füst
2012. március 29. 18:00
Nnna. Megint egy teljesen alkotmányos alapjog, hogy kiképezzünk ingyen szakembereket, akik aztán lelépnek. Szabókám, hülye-e vagy?
liberálzöld.
2012. március 29. 12:11
"Alkotmányellenes a hallgatói szerződés?" Nagy ügy! Változtatunk rajta. Na nem a tanulmányi szerődésen. :)
tarackos
2012. március 29. 11:04
"Alkotmányellenes a hallgatói szerződés?" Ezt már többen felvették így nem lenne benne semmi meglepő. Miért pont a tákolmányukat tartanák be?! Sebaj, majd hozzáigazítják ahogy szokták és amit lehetővé tettek számukra az ABs paksimogyorók...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!