2007-ben a Hódmezővásárhely által kibocsátott tízmilliárdos kötvény után rendelkezésre álló összeggel nem devizaügyleteket végzett, hanem put és call opciós, határidős opciós ügyleteket bonyolított Lázár János – szögezte le a Népszabadságnak adott interjújában. (A call és put opció az árfolyam kedvező mozgását használva kötelező árfolyamon történő vételt és eladást jelent, előre meghatározott időben – írja a riporter.) A politikus hozzátette: „megpróbáltam a több hitelből kevesebbet csinálni, most is ezt teszem”. Mint mondta, ez valóban kockázatos döntés volt, de „az élethez és a polgármesterséghez kell bátorság és kell kockázatvállalás. Megtettem, amit kellett”.
„Az ügyletek nem voltak veszteségesek” – mondta Lázár utalva arra, hogy az árfolyamveszteséggel először 2011. december 31-én szembesültek. A város mostanra 23 milliárd forintosra nőtt adósságát a polgármester nem csődként értékelte: „árfolyamveszteség képződött, amelyet az Erste Bankkal közösen kell viselnünk”. „Ha korábban közösen realizáltuk a nyereséget, a jóban együtt voltunk, akkor a rosszban is legyünk együtt” – vélekedett. Lázár János úgy látja, a Bankszövetség és a kormány között létrejött devizahitel-megállapodás az önkormányzatokra ugyanúgy érvényes, mint a magánszemélyekre, hiszen az is az állampolgárok pénzét érinti.
A felsőoktatási reformról, illetve az államilag támogatott hallgatók keretszámairól a Fidesz frakcióvezetője úgy nyilatkozott, az társadalmi csoportok nagy része előtt zárja el a jogászképzés lehetőségét, és társadalmi értelemben zárt, homogén jogász-közgazdász társadalmat alakít ki, továbbá ösztönzi az elvándorlást.
A konszolidációs tervekről szólva Lázár beszámolt róla: „a Fidesz elnöksége úgy döntött, hogy a hátralévő kétharmados törvények közül a legérzékenyebb kérdésekben – ilyen a választási eljárási törvény, illetve a pártfinanszírozás – ötpárti tárgyalást kezdeményezünk, és júniusig megpróbáljuk azokat lezárni”. Kiegészítette: „nem tud az IMF olyan strukturális átalakítást javasolni, amelyhez már ne kezdtünk volna hozzá például az OECD-jelentések alapján”.