Béremelést sürget az egészségügyben az MSZP

2012. február 20. 13:02

A párt támogatja azt a jobbikos indítványt, amely az orvosoknak nettó 100, az egészségügyi szakdolgozóknak pedig 45 ezer forintos béremelést adna.

2012. február 20. 13:02

Béremelést sürget az MSZP az egészségügyben dolgozók elvándorlásának megállítása érdekében. Garai István országgyűlési képviselő elmondta: a 2010-es 130.146 forintról a KSH adatai szerint 2011 első negyedévében 118.118 forintra csökkent az egészségügyi dolgozók nettó átlagkeresete, majd idén újabb tízezer forinttal. Hozzátette: a rezidensek az elmúlt évben 4700 forintot veszítettek az adóváltozásokkal, 83.800 forintos átlagbérük alacsonyabb, mint a budapesti utcaseprőké. Kitért arra is, hogy az egészségügyi intézmények nem kaptak pénzt a bérkompenzációra, ami így további tízmilliárd forinttal növeli a kórházak adósságállományát.

Az MSZP-s képviselő szerint a probléma súlyát jelzi, hogy 171 háziorvosi státusz betöltetlen, a szakdolgozók közül pedig tavaly 438-an hagyták el az országot. Mint mondta, az orvosképzés magas tandíjai miatt ettől az évtől az is gondot okozhat, hogy sok fiatal nem itthon kezdi meg egyetemi tanulmányait, külföldön szerzett diplomájukkal pedig aligha fognak hazatérni. Az elvándorlás érdekében lehetséges megoldások közül Garai István kiemelte: az MSZP támogatta a jobbikos Gyenes Géza indítványát, amely az orvosoknak nettó 100, az egészségügyi szakdolgozóknak pedig 45 ezer forintos béremelést írna elő. Hozzátette: ennek költsége 100 milliárd forint lenne, az egykulcsos adó okozta bevételkiesés ötöde.

Arra a felvetésre, hogy a kormányzat új finanszírozási rendszerrel próbál forrást megtakarítani az egészségügyben, ezzel lehetővé téve a béremelést, a szocialista politikus elmondta: a struktúraváltás tervét kidolgozatlannak tartja, szerinte az aktív betegellátás leépítésével megnehezítené a betegek orvoshoz jutását, miközben a megfelelő béremeléshez szükséges százmilliárd forint alig tizedét lehetne megtakarítani vele.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2012. február 20. 22:34
Ezek mindent surgettek mindig, mar 56-ban a szovjet bevonulast is.
Szonja
2012. február 20. 22:32
Fiúk, 8 évetek volt rá, hogy rendbehozzátok az egészségügyet. Ha csináltatok volna valamit, nem tartanánk itt. Havas Szófiát megkérdezzük, hol a pénz? Ő tudna mesélni. És a kórházbezárások, pl OPNI? Az egri kórház privatizációja? Csak a kárt csinálták az elvtársak, most jobb ha mélyen hallgatnak. Ja és megvannak a szakmai szervezeteink, akik képviselnek minket. Közötök nincs hozzá, elvtársak, ne beszéljetek bele. Ami a béremelést illeti,annyit adnak, amennyit tudnak. A gazdaság mostani állapotában irreális követelésekkel ostobaság lenne előállni.
imres
2012. február 20. 14:30
Tekintettel arra, hogy családtag révén érintett vagyok az ügyben, azt kell mondanom, hogy az előterjesztő a bércsökkenéssel szimplán hazudik. Azt hiszem ezt nem érdemes tovább ragozni. Ami a bérek szintjét illeti, az egyértelműen katasztrofális. Most mondhatnám azt (hiszen közvetve érintett vagyok), hogy hajrá... béremelést! A Jobbik vélekedése és javaslata még úgy-ahogy magyarázható, bár vastagon populista. Az MSZP kiállása javaslat mellett nem. 2002-ben emelték a közszféra bérét. Akkor, amikor a világgazdaság pénzbősége... stb, stb... Majd utólag megmagyarázták, hogy hibás lépés volt, mert nem bírta el az ország. Most, közel sincs olyan állapotban az ország, elegendő csak a szoci kormányok mértéktelen hitelfelvételére utalni, ami megroggyantotta hazánkat. Ráadásul, az IMF (mint minden ilyen esetben) ragaszkodik az államháztartás kiadási oldalának csökkentéséhez. Persze a demagógok kérdezhetnék, hogy mit foglalkozok én az ország helyzetével? Amit ma be lehet zsebelni, azt zsebeljük be. Tényleg így van? Annak, hogy az egészségügyben 10 évig nem volt béremelés, oka, hogy 2002-ben a szocialisták által deklaráltan is hibás döntés volt és hitelből fedezték - évekig. Azt kell eldönteni, hogy: jó-e az nekünk, ha 10 évente van béremelés vagy egy konszolidált helyzetben, úgy működik a béremelés rendszere, mint egy normális országban? Demagóg, populista MSZP. Kormányon ők sem lépnék meg.
Zázrivecz
2012. február 20. 13:22
Az MSZP bekaphatja. De a lényeg, hogy januárban csökkent az államdósság: http://www.origo.hu/gazdasag/20120220-a-forinterosodes-szazmilliardokat-faragott-az-adossagon.html Most pedig indulhat a rettegés, drága ballib barátaink!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!