Az Európai Parlament plenáris ülésén, Lengyelország soros elnökségének közelgő befejezése alkalmából Donald Tusk beszédében azt hangoztatta, hogy a nemzetközi gazdasági válság továbbra is rányomja bélyegét az unió működésére, ráadásul egyfajta bizalmi és politikai válságot teremtett. A lengyel miniszterelnök rámutatott: „Felül kell kerekedni a nemzeti önzőségeken, és mélyebb integrációra kell törekedni”. A felszólaló képviselők többsége és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is méltatta a lengyel elnökség munkáját, kiemelve az eredmények közül a válság elleni harcban, illetve a gazdasági együttműködés szorosabbá tétele érdekében tett lépéseket, Horvátország csatlakozási szerződésének elkészítését és aláírását, valamint a keleti partnerségi csúcstalálkozót.
Több felszólaló képviselő dicsérően utalt a lengyelt megelőző magyar elnökségre is. Barroso is megemlítette, hogy a munka sok tekintetben az előző elnökség által készített alapokra épült. A magyar képviselők közül felszólalt Gyürk András, a Fidesz EP-delegációjának vezetője. Kijelentette, hogy a lengyel elnökség a rendkívüli gazdasági helyzet ellenére, „a magyar elnökség örökségével jól sáfárkodva” véghezvitte a programját. Úgy vélte, hogy a lengyel és a magyar elnökségnek köszönhetően Európa erősebb lett. Gyürk azt is kiemelte, hogy az elnökség az energiapolitika területén is „nagy erőket mozgósított”. Ennek köszönhetően hatékonyabbá válhat a harmadik országokkal szembeni uniós fellépés, ami 500 millió európai fogyasztó közös érdeke. Jelentős eredmény szerinte az is, hogy megkezdődtek a tárgyalások a Kaszpi-tenger környéki gázvezetékrendszerről, ez jelentősen javíthatja majd az uniós ellátásbiztonságot.
Barroso a plenáris vitában megerősítette, hogy az EU gyorsan haladni kíván a múlt héten elhatározott új kormányközi szerződés elkészítésével, és az arról folyó tárgyalásokat a következő fél év végére le szeretné zárni. Ebben már az új elnökségre, Dániára vár kiemelt szerep.