FT: Magyarország nem vitatkozhat tovább a tényekkel

2011. december 23. 09:38

A régió gazdasági stabilitására is jelentős következményekkel járhat Budapest és Brüsszel összeütközése – írja a Financial Times blogja.

2011. december 23. 09:38

A Financial Times Brüsszel-blogja szerint még mindig nem kapott elég Financial Times figyelmet a magyarországi zavar, pedig Budapest és Brüsszel jelenlegi összeütközése jelentős következményekkel járhat a régió gazdasági stabilitására – írja összeállításában a Médianéző. A blogbejegyzés szerint a kérdés az, vajon az EU és az IMF nyújt-e pénzügyi támogatást Magyarország számára, miközben a forint zuhan, a 10 éves lejáratú államkötvények hozama pedig magasabb, mint amikor Írország, Görögország vagy Portugália kényszerült kölcsönfelvételre. Az S&P Orbán Viktor miniszterelnök kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája miatt minősítette le az országot – jegyezte meg a cikk. Peter Spiegel publicista továbbá azt állította, hogy a Financial Times birtokába került José Manuel Barroso Orbán Viktornak címzett levele, melyben az EB elnöke „erősen tanácsolta” a magyar miniszterelnöknek, hogy vonja vissza a jegybanktörvényt, és világossá tette, hogy minden támogatás kemény feltételekkel fog járni. A blogbejegyzés ezt követően hosszan idézett Barroso korábban már ismertetett leveléből. Külön kiemelte, hogy Barroso szerint a magyar problémák oka a belföldi politika, a magyarországi jogszabályoknak pedig összeegyeztethetőeknek kell lenniük az uniós jogszabályokkal, ellenkező esetben meg kell azokat változtatni. Peter Spiegel Barroso levelének, majd pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium novemberi nyilatkozatának idézése kapcsán arra hegyezte ki cikkét, hogy a magyar kormány még mindig a „gazdasági függetlenségéhez” ragaszkodik, és ez Budapest és Brüsszel konfliktusának oka. Mujtaba Rahman, az Eurasia Group elemzője szerint a nyilatkozatok célja a hitelkeret kijelölése: Magyarország a kevés feltétellel rendelkező „elővigyázatossági hitelkeretből” szeretne részesedni, most azonban úgy tűnik, hogy az ország „készenléti megállapodást” fog tudni kötni. Az elemző szerint, ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, akkor Orbán átveszi a hatalmat a jegybank fölött és pénzt fog kibocsátani a rövidtávú gazdasági növekedés érdekében.

Ha egy hitelminősítő bóvliba sorol, lehet vitatkozni vele, ha azonban ugyanezt megteszi egy másik is, akkor tényleg magadba kell nézned a magyarázatért – fogalmazott Stefan Wagstyl a Financial Times blogján. A cikk beszámolt az S&P leminősítéséről: a magyar politika kiszámíthatósága tovább gyengült, amely árt a középtávú kilátásoknak. Kester Eddyre hivatkozva idézett a Nemzetgazdasági Minisztérium állásfoglalásából, mely szerint a leminősítés nem Magyarországról szóló ítélet, amely ország az eurózóna adósságának „áldozata” csak. A közlemény kiemelte, hogy az S&P döntése „egyértelműen nem a tényeken alapult”, példának hozva a költségvetési hiánycél 3 százalék alatt tartását. A piacok azonban másként látják a helyzetet – fogalmazott élesen Wagstyl, majd idézett a Danske Bank közleményéből: egyértelműen aggasztó, hogy a magyar kormány szemmel láthatóan továbbra is figyelmen kívül hagyja cselekedetei következményeit.

A Financial Times pénteki nyomtatott változata „Magyarország nem vitatkozhat tovább a tényekkel” címmel leközölte Stefan Wagstyl csütörtöki, fenti blogbejegyzését.

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Merlin
2011. december 23. 21:58
"magyar problémák oka a belföldi politika, a magyarországi jogszabályoknak pedig összeegyeztethetőeknek kell lenniük az uniós jogszabályokkal, ellenkező esetben meg kell azokat változtatni." Fenti mondat tökéletesen igaz, előrevetíti orbán leváltását.
Google
2011. december 23. 14:49
Megrémül az ember. Az egész angolszász sajtónak más dolga sincs, csak Magyarországgal foglakozik majd' két éve már. És egyébként az MNB-ben levő alvó pénzekre hogyan tudunk hét százalékos kamatot fizetni? Miből?
zselé
2011. december 23. 14:29
A számos itteni közgazdasági analfabétának, de karatna, foka1, mép stb: 1) Felajánlaná saját megtakarításait (ha van egyáltalán, szerintem a többségüknek nincsen, túl hülye hozzá), hogy az állam abból fedezze néhány hónapon keresztül az orvosok::/tanárok/stb. bérét? 2) Ha Orbán beindítja a pénznyomdát, mit szól hozza, ha a forint előbb rohamosan leértékelődik, a benzin, a gáz ára és velük együtt a legtöbb terméké az égbe megy, végül a forint elveszti a konvertibilitását?
mép
2011. december 23. 13:27
A cikk lényege: Az elemző szerint, ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, akkor Orbán átveszi a hatalmat a jegybank fölött és pénzt fog kibocsátani a rövidtávú gazdasági növekedés érdekében. Tegye Orbán. Biztosabb lenne az általa kibocsájtott pénz fedezete, mint a duplán fedezetként használt amerikai ingatlanoké. Ez fájna igazán a hitelminősítőknek. Nemcsak az ő érdekeltségük bocsájthatna ki pénzt, akár csalás árán is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!