Leminősítette Magyarországot az S&P

2011. december 21. 17:48

A Moody's után a Standard & Poor's is befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolta Magyarországot. Korábban az Origo piaci forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Fitch Ratings készül leminősítésre, de ezt az értesülést a hitelminősítő vezető elemzője, Matteo Napolitano kacsának minősítette és nem kívánta kommentálni.

2011. december 21. 17:48

Az Origo két, egymástól független piaci forrásból is úgy értesült, hogy a Fitch Ratings is Magyarország leminősítésére készül. Az oldal úgy tudja, hogy a cég már értesítette a kormányt, hogy BBB mínuszról két fokozattal, BB kategóriába minősíti le Magyarország adósságosztályzatát. Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikor jelentik be nyilvánosan is a leminősítést. De ha megtörténik, akkor a három nagy hitelminősítő közül már kettőnél – Fitch, Moody's – lesz befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriában az ország.

A döntés némileg meglepő, mert a Moody's novemberi leminősítése után a Fitch azt mondta, hogy megvárja az IMF-tárgyalások végét. A múlt héten azonban idő előtt megszakadtak az előzetes egyeztetések. Az Origónak névtelenül nyilatkozó egyik magyarországi alapkezelő vezetője szerint ennek fényében a Fitch döntése azt üzenheti, hogy reménytelennek látják a tárgyalásokat és így az ország kilátásait. Hozzátette ugyanakkor, hogy a döntés mögött ott lehet a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos legújabb lépés is, ami szerinte „olyan brutális beavatkozás a gazdasági-jogi viszonyokba, annyira rossz üzenet bármely befektető számára, hogy önmagában elég lehet az automatikus leminősítéshez”.

A gazdasági szakember arról is beszélt, hogy annak kevésbé van jelentősége, hogy a Fitch egyszerre két fokozatot rontott az ország megítélésén, sokkal súlyosabb, hogy már két hitelminősítőnél is bóvli kategóriában van az ország. Kifejtette: a feltörekvő piacokon aktív kötvényalapnál ugyanis az még nem számít, ha egy minősítőnél bóvliban van az adott ország, de az már igen, ha kettőnél. Ilyen esetekre a szabályzat gyakran előírja az érintett kötvények értékesítését, ami eladási hullámot indíthat el az államkötvények másodpiacán.

FRISSÍTÉS

A Fitch vezető elemzője, Matteo Napolitano kacsának minősítette az Origo információt, amelyeket így nem is kívánt kommentálni – írja az ecoline.hu.

Közben a Standard & Poor's hivatalosa is közölte, hogy a jelenlegi „BBB mínusz/A-3”-ról egy fokozattal „BB plusz/B”-re rontotta Magyarország adósbesorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. A cég döntését a leminősítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyekről a hitelminősítő úgy gondolja, hogy kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.

A Moody's mellett a Standard & Poor's már a második nagy hitelminősítő, ami megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot.

FRISSÍTÉS

A Standard & Poor's indokai között szerepelt még, hogy az alkotmányban és egyes független intézmények – köztük a jegybank és az Alkotmánybíróság – működésében végrehajtott változtatások gyengítették Magyarország intézményrendszerének hatékonyságát. A készülő MNB-törvény például az S&P szerint „még inkább kikezdheti” a jegybank függetlenségét.

A S&P véleménye szerint az elmúlt egy évben hozott intézkedések – amelyek több szolgáltatási szektort érintenek – hátráltathatják a gazdasági növekedést azáltal, hogy csökkentik a bankok hitelezési, illetve a vállalatok beruházási készségét. Különösen a távközlési, energiaipari, pénzügyi és kiskereskedelmi szektorokra kirótt átmeneti adók gyakorolhatnak nyomást rövid távon a beruházásokra és a munkahelyteremtésre – véli a hitelminősítő.

FRISSÍTÉS

A Standard&Poor's szerdán bejelentett döntése Magyarország befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonásáról nem Magyarországról, hanem az euró válságáról szól - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. Magyarország szenvedő alanya ennek a küzdelemnek, közvetve pedig az euróövezet válságának és az Unió elleni pénzügyi támadásoknak - mutat rá a tárca, egyben emlékeztet arra, hogy két hete a S&P az Európai Unió 15 országát tette negatív figyelőlistára, az euróövezet romló gazdasági teljesítményére hivatkozva.

Mivel az S and P mostani döntése valójában az Uniót gyengítő lépéssorozat része, Magyarország elemi érdeke, hogy minél távolabb tartsa határaitól az euróválságot kísérő negatív tüneteket. Ehhez továbbra is fegyelmezett költségvetési politikára, adósságcsökkentésre és a növekedés motorjainak felpörgetésére van szükség – hangsúlyozza az NGM.

Összesen 365 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
NoCsak
2011. december 24. 14:50
Évente átlagosan több mint százmillió forintot fizet ki a hitelminősítő cégeknek a magyar állam azért, hogy állampapír-kibocsátás, vagyis hitelfelvétel esetén adjanak osztályzatot a kötvényeinkre. Egy kormányzati tisztviselőtől megtudtuk: „bóvliban” is kérjük a négy hitelminősítő szolgáltatását. Míg a fejlett, nyugati államoknak díjmentes a minősítés, addig a fejlődő államoknak, így hazánknak is, fizetni kell. Ha egy ország állampapírt akar kibocsátani, azaz hitelt akar felvenni a nemzetközi pénzpiacon, felkéri a hitelminősítőket, hogy adjanak osztályzatot az új értékpapírokra. Hazánk ezért a tevékenységért négy hitelminősítőnek – Fitch Ratings, Moody’s, Standard & Poors és JCRA – fizet. Egyébként akkor is fizet Magyarország, amikor csak az államadósságot „világítják” át a hitelminősítők. Utóbbiért úgynevezett adósminősítői számlát nyújtanak be a hitelminősítő cégek. A 2010-es adatok szerint a felsorolt hitelminősítőknek összesen 120 millió forintot fizetett ki az állam. Egy magas pozícióban lévő, neve elhallgatását kérő kormányzati tisztviselő arról tájékoztatott, hogy míg a fejlett, nyugati országok egy centet sem fizetnek ki a minősítőknek, nekünk ez elengedhetetlen, miután a besorolások orientálják a befektetőket arról: miért érdemes magyar állampapírt venniük – döntő részben az egyre nagyobb kockázattal járó magas hozam miatt. Megtudtuk azt is, hogy amióta kötvényeket bocsát ki Magyarország, azóta fizetünk a hitelminősítőknek, és ez így lesz a bóvli, vagyis a befektetésre nem ajánlott kategóriában is. Tudniillik a bóvlinak is vannak fokozatai. Forrásunk elárulta, hogy folyamatosan emelkednek a hitelminősítői díjtételek, az elmúlt egy évtized átlagában tízszázalékos a drágulás. Miután az Európai Unió tavaly mégsem döntött arról, hogy létrehoz egy önálló európai céget, a hitelminősítők dominanciája fennmaradt. Vagyis a válság inkább megerősítette a cégeket. Egyébként a Fitch Ratings, amelynél még nem vagyunk a bóvliban, 2010-ben hetvenezer brit fontos alapdíjat kért Magyarországtól, a Moody’s pedig kilencvenezer eurót, továbbá a devizakötvény-kibocsátások alkalmával további ötvenezer eurót. A Standard & Poorsnak hazánk tavaly 200 ezer eurót fizetett. Ugyanakkor a Japán Hitelminősítő Intézet (JCRA) egymillió japán jent kért az alapcsomagért, illetve további 1,5 milliót utaltunk át a kötvények megjelenésekor. . Azért is fizetnünk kell, hogy seggbekurjanak a rohadékoknak?
szempontpuska
2011. december 22. 13:09
"ha a lakosság nagy része a keleti típusú autoriter berendezkedésre szavazott" Nofene!!! Egy kicsit olvasgasd vissza a Fidesz választási programját, hogy megtudd, mire szavazott. Hogy ehelyett mi lett, azt már jól tudod...
tutturuttu
2011. december 22. 12:29
Kiváncsi lennék arra,ha mondjuk ezt a sok töketlen agyament,népnyúzó tákolmányt ,amit kiagyaltak,és sajna meg is csináltak másfél év alatt,ha ezt a választások elött beigérték volna, akkor hány barom szavazott volna rájuk! Csak a Gyurcsány lehet ennek a törpenapóleonnak az ellenfele,mert attól úgy fél mint ördög a tömjénfüsttől!
slomovicz
2011. december 22. 11:13
Szánalmas ez a pótcselekvés, ez a gyülölettől fröcsögő szoci propaganda amit ez a néhány vörösfasiszta művel itt. Részükről valóban élet-halál kérdése mert januártól az új alkotmány életbelépése után nulla esélyük van visszakúszni a hatalom közelébe. Ez a " fórumokon harcolunk a propagandánkal" teljesen hatástalan. Menjetek el inkább havat lapátolni- annak több a haszna. Ti már a kukában vagytok- ott is maradtok. Röviden foglaljuk össze a lényeget. A legutolsó kőzvélemény kutatás szerint hatalmas előnye van a polgári kormánynak az ellenzékkel szemben. Ha most lennének a választások- most is kétharmadot kapna a kormány. A vörösfasiszták NEM értik hogy a hétköznapi ember számára , soha nem az eszmék a vonzók . Csak az hogy miképpen éli meg az életét. Mindegy hogy milyen " izmus". A számláinkat - gáz ,villany, lakbér- ki kell fizetni. Az hogy gyülölöm a Fideszt - Gyülölöm az Zorbánt, önmagában nem egy program amihez a nagy tömegek csatlakoznak, mert lényegtelen és a számlákon nem segit. Gyurcsány 2006 ban azért jutott a választáson hatalomra mert pont azt igérte meg hogy a számláinkat ki tudjuk fizetni. Emlékezzünk a " több pénzt az embereknek" propagandára. Ahogy megválasztották a következő hónapban gátlástalanul megszoritásokba kezdett. Még ezt is megúszta volna, de az Öszödi beszédével amiben látványosan arcul köpte a választókat- politikai harakirit követett el. Mindez mellett szó - szerint kinyirta a baloldalt. Miért? Mert nem volt Öszödön -egy gerinces MSZP-s sem, aki ott és akkor felállt - azt kiáltva- ezt már nem- nem állok mellé! Kitartottak Gyurcsány mellett! Összefoglalva, a Zorbánozás, a " narancsosok"- mint látjuk egy teljesen hatástalan, pót cselekvés - zsigerből gyülölködő frusztrált barmoknak. A pénzügyi támadás is- magyarország ellen , teljesen kontraproduktív, mert mégjobban a polgári oldal mögé állitja a választókat. Tudom, hogy a szoci hagyományokban a nép és a véleménye sohasem volt mérvadó. Le kell váltani a népet. :-) Összevissza szavaz. :-) Ez a propaganda a mandineren a vörösfasiszták részéről- teljesen hatástalan. A legjobb az hogy jövö év januártól kezdve jön az új alkotmány alapján az igazi elszámoltatás- az elmaradt rendszerváltás. A vörösfasiszták esélye a hatalomhoz az Öszödi beszéddel és azzal hogy ennek ellenére Gyurcsányt hatalomban tartották- teljesen elveszett. A nép a rendszerváltásra szavazott, ez történik most a maga menetében. Jól van ez igy- nem kell a vörösfasiszták zsigeri fröcsögésével törödni- csak "háttérzaj". :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!