Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A Moody's után a Standard & Poor's is befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolta Magyarországot. Korábban az Origo piaci forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Fitch Ratings készül leminősítésre, de ezt az értesülést a hitelminősítő vezető elemzője, Matteo Napolitano kacsának minősítette és nem kívánta kommentálni.
Az Origo két, egymástól független piaci forrásból is úgy értesült, hogy a Fitch Ratings is Magyarország leminősítésére készül. Az oldal úgy tudja, hogy a cég már értesítette a kormányt, hogy BBB mínuszról két fokozattal, BB kategóriába minősíti le Magyarország adósságosztályzatát. Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mikor jelentik be nyilvánosan is a leminősítést. De ha megtörténik, akkor a három nagy hitelminősítő közül már kettőnél – Fitch, Moody's – lesz befektetésre nem ajánlott, úgynevezett bóvli kategóriában az ország.
A döntés némileg meglepő, mert a Moody's novemberi leminősítése után a Fitch azt mondta, hogy megvárja az IMF-tárgyalások végét. A múlt héten azonban idő előtt megszakadtak az előzetes egyeztetések. Az Origónak névtelenül nyilatkozó egyik magyarországi alapkezelő vezetője szerint ennek fényében a Fitch döntése azt üzenheti, hogy reménytelennek látják a tárgyalásokat és így az ország kilátásait. Hozzátette ugyanakkor, hogy a döntés mögött ott lehet a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos legújabb lépés is, ami szerinte „olyan brutális beavatkozás a gazdasági-jogi viszonyokba, annyira rossz üzenet bármely befektető számára, hogy önmagában elég lehet az automatikus leminősítéshez”.
A gazdasági szakember arról is beszélt, hogy annak kevésbé van jelentősége, hogy a Fitch egyszerre két fokozatot rontott az ország megítélésén, sokkal súlyosabb, hogy már két hitelminősítőnél is bóvli kategóriában van az ország. Kifejtette: a feltörekvő piacokon aktív kötvényalapnál ugyanis az még nem számít, ha egy minősítőnél bóvliban van az adott ország, de az már igen, ha kettőnél. Ilyen esetekre a szabályzat gyakran előírja az érintett kötvények értékesítését, ami eladási hullámot indíthat el az államkötvények másodpiacán.
FRISSÍTÉS
A Fitch vezető elemzője, Matteo Napolitano kacsának minősítette az Origo információt, amelyeket így nem is kívánt kommentálni – írja az ecoline.hu.
Közben a Standard & Poor's hivatalosa is közölte, hogy a jelenlegi „BBB mínusz/A-3”-ról egy fokozattal „BB plusz/B”-re rontotta Magyarország adósbesorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. A cég döntését a leminősítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyekről a hitelminősítő úgy gondolja, hogy kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.
A Moody's mellett a Standard & Poor's már a második nagy hitelminősítő, ami megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot.
FRISSÍTÉS
A Standard & Poor's indokai között szerepelt még, hogy az alkotmányban és egyes független intézmények – köztük a jegybank és az Alkotmánybíróság – működésében végrehajtott változtatások gyengítették Magyarország intézményrendszerének hatékonyságát. A készülő MNB-törvény például az S&P szerint „még inkább kikezdheti” a jegybank függetlenségét.
A S&P véleménye szerint az elmúlt egy évben hozott intézkedések – amelyek több szolgáltatási szektort érintenek – hátráltathatják a gazdasági növekedést azáltal, hogy csökkentik a bankok hitelezési, illetve a vállalatok beruházási készségét. Különösen a távközlési, energiaipari, pénzügyi és kiskereskedelmi szektorokra kirótt átmeneti adók gyakorolhatnak nyomást rövid távon a beruházásokra és a munkahelyteremtésre – véli a hitelminősítő.
FRISSÍTÉS
A Standard&Poor's szerdán bejelentett döntése Magyarország befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonásáról nem Magyarországról, hanem az euró válságáról szól - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. Magyarország szenvedő alanya ennek a küzdelemnek, közvetve pedig az euróövezet válságának és az Unió elleni pénzügyi támadásoknak - mutat rá a tárca, egyben emlékeztet arra, hogy két hete a S&P az Európai Unió 15 országát tette negatív figyelőlistára, az euróövezet romló gazdasági teljesítményére hivatkozva.
Mivel az S and P mostani döntése valójában az Uniót gyengítő lépéssorozat része, Magyarország elemi érdeke, hogy minél távolabb tartsa határaitól az euróválságot kísérő negatív tüneteket. Ehhez továbbra is fegyelmezett költségvetési politikára, adósságcsökkentésre és a növekedés motorjainak felpörgetésére van szükség – hangsúlyozza az NGM.