WSJ: A leminősítés haragot váltott ki Magyarországon

2011. november 28. 09:29

A The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők szerint Magyarország aggódik a leminősítés miatt. A cikk szerint Magyarország nincs azonnali veszélyben, de kiemelték, hogy jövőre meg kell kezdeni annak a hitelnek visszafizetését, amelyet 2008-ban kapott az ország az IMF-től és az EU-tól – olvasható a Médianéző összeállításában.

2011. november 28. 09:29

Fehér Margit „Magyarország aggódik a leminősítés miatt, mondják az The Wall Street elemzők” – címmel írt a WSJ blogján a leminősítés következtében kialakult helyzetről. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland elemzője kiemelte, hogy a piacok „világos” üzeneteket várnának a kormánytól a nehéz helyzetben. Lars Christensen, a Danske Bank vezető elemzője kifejtette: A Moody’s nem említette a magyarországi politikai helyzetet, de nézetünk szerint a kormány kiszámíthatatlan viselkedése komoly veszélyt jelent az ország hitelminősítésére, a kormány nem ortodox, káros gazdaság-politikai intézkedései pedig egyértelműen elijesztik a nemzetközi befektetőket. Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy igazgatója szerint Magyarország bóvlivá minősítése a legegyértelműbb jelzése annak, hogy a közép- és kelet-európai országok pénzügyi és gazdasági gyengesége felnagyítódott az eurózóna válságának fokozódásával. Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője kifejtette: véleménye szerint elővigyázatossági hitelkeretet nem fog biztosítani Magyarországnak az IMF. A valutaalap készenléti hitelkeretről állapodhat meg Magyarországgal, ami teljes körű ellenőrzéssel jár. Mindezt Orbán Viktor nagyon nehezen fogja elfogadni, de akkor is le kell hívnia a pénzt azonnal. Cristian Maggio, a TD Securities elemzője szerint az IMF-megállapodás az egyetlen elképzelhető pozitív fejlemény. Az ördögi kör megtöréséhez azonban mindez nem lesz elég. Boldogabbak lennénk, ha a megállapodás Magyarország elkötelezettségén és a strukturális reformok realizálódásán alapulna – mondta Maggio. Charles Robertson, Renaissance Capital vezető elemzője szerint „a leminősítés annak a reformpolitikának ad támogatást, amelyek eredetileg is befektetési kategóriába emelte Magyarországot”.

Péntek délelőtt Rácz Gergő beszámolt arról, hogy Magyarország a lehető legrugalmasabb típusú megállapodást kötne az IMF-el. A cikkben hosszasan idézték a Matolcsy György által elmondottakat. A cikkben Orbán Viktor és Matolcsy György közös képe látható. „A bóvlivá minősítés haragot váltott ki Magyarországon” – címmel jelent meg a lap szombati számában Gordon Fairclough és Fehér Margit írása. Idézték a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményét, amely szerint a Moody’s lépése – amely a forint drasztikus gyengülését okozta – az ország elleni „pénzügyi támadás” része. A közlemény szerint a Moody’s döntésének nem volt valódi alapja, mert a deficit csökken és a gazdaság növekszik. Az Orbán-kormány szokatlan lépései, a nagy államadósság és az eurózóva válsága miatt növekedett az államadósság finanszírozásának költsége és gyengült a forint. Mindez arra kényszerítette Orbán Viktort, hogy felülvizsgálja korábbi álláspontját és az IMF-hez és az EU-hoz forduljon. Emlékeztettek arra, hogy Orbán Viktor tavaly megszakította az együttműködést az IMF-el, hogy több szabadsága legyen a gazdaságpolitikai döntésekben. A tőkepiacok üdvözölték Magyarország visszatérését az IMF-hez, „mint garanciát Budapest jó viselkedésére”, nem világos azonban, hogy Orbán Viktor mennyi ellenőrzést hajlandó átengedni.

A cikkben emlékeztettek a 2008-as megállapodásra, majd kitértek arra, hogy Magyarországnak tovább szűkült a mozgástere a manőverezésre a leminősítés óta. A Standard & Poor's csütörtökön közölte, hogy megvárja az IMF-el és az EU-val való tárgyalásokat és csak ezt követően dönti el, hogy leminősíti-e az országot. Pénteken tovább esett a forint és nőtt a magyar CDS felár. Kitértek arra, hogy Magyarország rendkívüli intézkedéseket vezetett be az IMF-el való szakítás után. Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően idén költségvetési többlete lehet Magyarországnak, amivel csak néhány EU-tagállam rendelkezik. A kormány szerint 3 százalék alatt maradhat a deficit jövőre és csökkenhet a 82 százalékos államadósság is, amely a legmagasabb Közép- és Kelet-Európában. A cikk utolsó bekezdése szerint Magyarország nincs azonnali veszélyben, de jövőre meg kell kezdeni a hitel visszafizetését, amelyet 2008-ban kapott az ország az IMF-től és az EU-tól – olvasható a Médianéző összeállításában.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2011. november 28. 12:11
Nagyon előrelátóak ezek a hitelminősítők!Tudják,hogy el kell kezdeni törleszteni az IMF hitelt és így próbálnak segíteni,hogy ne sikerüljön.Ez igen.
tarackos
2011. november 28. 11:55
Önkritika hiányában nincs más mint az üres vagdalkozás aminek természetes része a tehetetlenség által kiváltott harag is. Bár ez történhet a juhok meggyőzése miatt is, vagyis a szájkarate része. Akárhogy is, értelme nem sok de azt nem is ennél a kormánynál kell keresni. Itt felelőst kell keresni az elkúrt 4 ezer milliárdért...
Honfi-fi
2011. november 28. 11:42
Orbán helyében, ha ennyire aljas , de legalább nyílt ellenséges pénzügyi, gazdasági támadásokkal akarják megtörni a magyar gazdasági függetlenedési törekvéseket, simán beintenék, és közölném, hogy nem fizetjük vissza az adósságot. Illetve abban az ütemben és mértékben, amit az ország el tud viselni. Ha ezt meglépné Orbán, már akkor sem lenne sokkal szarabb az ország NK minősítése, nagy különbség sztem már nem lenne. Egyébként az angol gazdasági lapok, meg már az euró zóna teljes bebukásáról jósolnak, tehát nekünk az lenne az érdekünk, hogy minél előbb elszakadjunk ettől a balhés junijótól, hogyha bebukik, akkor minél kevesebb szar hulljon a nyakunkba.
drieno
2011. november 28. 11:24
ezek betegek az idén is kellett törleszteni, és meg is tettük igaz, jövőre is kell, de az meg be van tervezve a költségvetésbe akkor nem maradt, más, csak az, hogy már megint nincs rajtunk sapka....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!