Beijedtek Orbán javaslatától a németek, fel is mondták gyorsan a sablondumát
Orbán még mindig nem azt teszi, amit elvárnának tőle a németek.
A Reuters terjedelmes riportot közölt Magyarország gazdasági helyzetéről, többször is hangsúlyozva a kormány „kiszámíthatatlan” politikájának felelősségét. Kiemelték, hogy a Moody’s leminősítette Magyarországot, a forint zuhan, az OECD szerint pedig recesszió lesz jövőre – írja a Médianéző.
A Reuters terjedelmes összefoglalót közölt az ország leminősítése után kialakult helyzetről. Kiemelték, hogy a Moody’s leminősítette Magyarországot, a forint zuhan, az OECD szerint pedig recesszió lesz jövőre. Más európai országokkal ellentétben azonban nincsenek tüntetések, a nehézségek alig észrevehetőek Budapesten. Idéztek egy spanyol turistát, aki nem látja Budapesten a válság jeleit, csak luxushoteleket és boltokat. Más a helyzet 220 kilométerre dél-keletre a fővárostól, ahol már nagyon is érzékelhető a válság. Egy 1300 lelkes faluban nincs ipar, nincs nagy munkáltató, nincs szupermarket. A munkanélküliség 60 százalékos, a népesség 30 százaléka pedig roma, akik „másodosztályú állampolgárok” maradtak a több évtizedes diszkrimináció ellenes erőfeszítések ellenére. Mindennek a tetejében az iskolát be kellett zárni, mert nem volt fűtés.
A cikk második felében arról írtak, hogy Magyarország „sztár-tanulója” volt a posztkommunista térségnek a gazdasági és politikai reformok tekintetében, most azonban az „instabilitás” példája. Nemcsak 1996 óta először leminősítették az országot, hanem a forint is 14 százalékot gyengült az euróval szemben június 30. óta. Minderre nemcsak az eurózóna káosza miatt került sor, hanem Orbán Viktor „populista jobbközép miniszterelnök kiszámíthatatlan politikája” miatt is. Neil Shearing, a Capital Economics elemzője elmondta: a legnagyobb problémának a kiszámíthatatlanságot tartja. Orbán Viktort populista nacionalistának nevezte. Orbán Viktor azzal ment túl messzire, hogy megpróbálta csökkenteni a többszázezer magyar devizahiteles terheit. Egy elemző szerint ha minden svájci frank-hiteles élne a lehetőséggel, az 1,1 milliárd forint veszteséget jelentene a bankoknak.
Az írás utolsó része szerint a növekvő szegénység ellenére gazdaságilag jobb helyzetben van Magyarország, mint 1990-ben vagy néhány évvel ezelőtt. Az Orbán-
kormány – részben a nem ortodox intézkedések következtében – 3 százalék alá csökkentette a deficitet. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kifejtette: nem tudja elképzelni, hogy Magyarország csődbe megy. Hozzátették ugyanakkor, hogy az ország nagy árat fog fizetni Orbán populizmusáért, majd utaltak a magyar állampapírhozamok növekedésére. A cikk végén idézték Mesterházy Attilát, az MSZP elnökét, aki szerint a kormány „az emberek életével játszik”, de abban reménykedik, hogy a kormány most már változtatni akar gazdaságpolitikáján – olvasható a Médianéző összeállításában.