Gyurcsány: Így kerülheti el Orbán a bukást

2011. november 16. 18:38

A Demokratikus Koalíció vezetője szerint nem elképzelhetetlen, hogy egy év múlva már nem Orbán Viktor lesz a miniszterelnök, mert nem ura a gazdasági folyamatoknak. Gyurcsány Ferenc úgy látja, hogy ennek ellenére a kormányfő elkerülheti a bukást, de ehhez mindenekelőtt menesztenie kell Matolcsy Györgyöt.

2011. november 16. 18:38

Gyurcsány Ferenc szerint ha a kormány nem hajt végre gazdaságpolitikai fordulatot, arra kényszerülhet, hogy az IMF segítségét kérje. Ezzel azonban szerinte „a dacos elkülönülés, a kurucos odamondogatás és a gazdasági szabadharc”, azaz Orbán Viktor politikájának lényege, a jobboldal eszmei összetartó ereje bukna el. „Orbán nincs abban a helyzetben, hogy teljes politikai gyökérvesztés nélkül visszasomfordáljon az IMF-hez”. Hozzátette: ha ez mégis megtörténik, azt nem lehet kimagyarázni.

Így már nem irreális feltételezés, hogy egy év múlva ne Orbán legyen a miniszterelnök, mert nem ura, hanem elszenvedője a gazdasági folyamatoknak” – fogalmazott. Hozzátette: ma még csak Matolcsy jövője a kérdés, de ha minden marad változatlanul, pár hónap múlva Orbáné lehet. Ugyanakkor úgy véli, mivel stabil kormánytöbbség van a miniszterelnök mögött, még elkerülheti a bukást, de ehhez kabinetjének nagy részét, mindenekelőtt Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert le kell cserélnie.

A Demokartikus Koalíció vezetője szerint az ország érdeke, hogy a gazdaságpolitikai fordulat sikeres legyen, azt a jelenlegi kormánytöbbség képes legyen végrehajtani. Gyurcsány szerint viszont ez kétséges, hiszen a Fidesz ellenzékben is akadályozta a reformokat és hatalomra jutva sem hajtott végre szerkezeti átalakításokat – fogalmazott szerdai sajtótájékoztatóján a politikus.

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2011. november 17. 09:53
Ez a méretes fallos akkorát bukott, mint az ólajtó, és másnak osztogat kéretlen tanácsokat. Ez a jelenség már kórisnak nevezhető!
tarackos
2011. november 17. 09:25
Milyen már ez? Volt KISZ titkár üzenget a volt KISZ titkárnak. Az ifjúkomcsik régi meccse 2011-ben. De miért kell nekik bent ülni a parlamentben? Ekkora tufa a magyar, hogy exkomcsikon kívül nem talál mást? Nagyon úgy tűnik...:(
jag3
2011. november 17. 08:53
Ehhez semmi köze Gyurcsány személyének, ez arról a politikai csapdáról szól amibe a Fidesz esett. A feltételezés az volt, hogy az MSZP sosem fog az IMF és a gyurcsányi gazdaságpolitika mellé állni. Csakhogy Gyurcsány távozott, jó eséllyel egyszer és mindenkorra beáldozva politikai karrierjét. Igazán elképzelhetetlen Fidesz szemmel nézve :p Gyurcsány pedig igenis megteheti, hogy élharcosa legyen az IMF ügyének, ha akar. Igazán senkit sem érhet meglepetés, és őt se nagyon népszerűségvesztés. Persze nem túl bölcs lépés a szocialistáktól, hogy ezt igy hagyják (nekik se jó) de hol van még 2014? Megjegyzés: most jő a nagy hallgatás. A Fidesz nem találta ki mi legyen. Eddig Orbán emelte a tétet, emelte, emelte, most már emelik neki, helyette. A napokban úgy tűnik egy koncentrált támadás indult ez irányba. Olyan lesz mint a deviza-adós ügy. Mondani fogják fél évig egy évig, két évig. Emlékeztetik a népeket folyamatosan. Ha Orbán Viktor miniszterelnök (bele)megy és az IMF marad: akkor kezelnie kell a következményeket belpolitikai téren. De ez a legnehezebb, mert _döntést_ igényel, súlyosat. És a manyup államositás és a hadi retorika és a devizaadós-semmilyenmegoldás után a politikai számla egyre kerekebb. Lassan mindenki a fejéhez kaphat, hogy "ez az egész mire (kinek?) volt jó?" Ez tehát nehéz döntés. Ha O.V. ellenáll a nyomásnak, megegyezik az IMF-fel, és agyonhallgatja az egészet, mint miniszterelnök lesz belőle Gyurcsány. Merhogy az IMF-nek ára van és a Széll Kálmán tervben már meg is igérte, hogy fizet mint a katonatiszt. Ez tehát majdnem az előző eset. Talán kicsit roszabb is, hiszen a személyes népszerűségi problémát közelebb viszi a választáshoz. Ha ellenáll és "kirúgja" az IMF-et, lesz ebből további lejtmenet, és ha a forint vissza nem erősödik, államcsőd. Nem ám abban az értelemben, hogy nem tudjuk fizetni a hiteleket :o) Nem: abban az értelemben, hogy nem tudja az állam fizetni a béreket és nyugdijakat. Ami a vonásodás minősitett esetét vonja maga után :o) Persze lenne még egy eset: Orbán Viktor megtáltosodik és elkezd kormányozni, innovativan, hosszú távra megalapozva az ország fejlődését, hihetően, a közösség támogatását előzetesen megszerezve (merthogy a két szűk esztendő igy is úgyis meglesz) :o) Ehhez mindössze csodának kellene történni. És még csak nem is Matolcsy a kérdés. Hanem az értelmi szinvonal, amit Matolcsy, a nyolc év ellenzékiség alatt egy új gondolattal előjönni nem tudó egyszemélyes think tank képvisel (nyugodtan csapjuk hozzá a Századvég körének szellemi csődjét)
Soma
2011. november 17. 08:45
Komolyan mondom, most már kíváncsi lennék egy Matolcsy-Gyurcsány csörtére. Szigorú szabályokkal! Egyetlen mondat sem szólhatna másról, mint a magyar gazdaság helyzetéről 1989-től 2011-ig! Adatokkal, tényekkel és felelősök megnevezésével! Az adás videóját kiküldeném minden magyar állampolgárnak, hadd tanulmányozzák!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!