FT: Magyarország elindíthatja a fertőzés veszélyét

2011. november 17. 09:30

A brit lap szerint félő, hogy Magyarország nehéz helyzete előrevetíti a 2008-as válsághoz hasonló „fertőzés” kialakulását Kelet-Európában, amelyet különösen nehezen érintett a 2008-as válság. Számos elemző úgy gondolja, hogy Magyarországot megbüntethetik „nem ortodox” politikája miatt — írja a Médianéző.

2011. november 17. 09:30

A Financial Times szerint Magyarország elindíthatja a fertőzés veszélyét Kelet-Európában. Magyarország három nehéz állampapír aukción van túl egy hét alatt, a forint pedig rekordmélységbe gyengült - emlékeztet a lap. Mindez növeli az inflációt és növeli a devizahitelesek terheit. A Fitch és a Standard & Poor’s rontotta Magyarország besorolásának kilátását, s ezzel már csak idő kérdése a bóvlivá minősítés. Magyarország Kelet-Európa legnagyobb adóssággal rendelkező országa, ahonnan a befektetők menekülnek a kockázatok és a növekedési kilátások romlása miatt.

Neil Buckley és Kester Eddy cikke szerint félő, hogy Magyarország nehéz helyzete előrevetíti a 2008-as válsághoz hasonló „fertőzés” kialakulását Kelet-Európában, amelyet különösen nehezen érintett a 2008-as válság. Magyarország jobbközép kormánya „meghökkent”. A kormány azt mondja, hogy keményen dolgozott a hiány 2,5 százalékra csökkentése és az előző kormánytól örökölt magas államadósság csökkentése érdekében. Idézték Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkárt, aki kijelentette: Magyarország nem Görögország. Akar László, a GKI alelnöke szerint a jelenlegi nyomás „nem indokolható” a költségvetési helyzettel. Samu János, a Concorde Securities elemzője hozzátette: az export növekedése, a jelenlegi többlet és az EU-alapok beáramlása együttesen erős pozíciót eredményezhetne. Számos elemző ugyanakkor úgy gondolja, hogy Magyarországot megbüntethetik „nem ortodox” politikája miatt. A kormány kétharmados győzelme után hátat fordított az IMF-nek és be akarta indítani a gazdasági növekedést, a hiányt pedig ideiglenesen növelni akarta.
 
Az Európai Bizottság ezt nem engedte, közgazdászok szerint azóta gyakran „improvizatív” lett a kormány politikája. A cikkben emlékeztettek a különadók bevezetésére, a magánnyugdíjpénztárak állami kézbe kerülésére, a devizahitelesek kedvezményes végtörlesztési lehetőségének bevezetésére. Elemzők szerint Magyarország 52 milliárd dolláros devizatartaléka elég lehet a jövő év első felére, utána azonban nehéz lesz a helyzet. Timothy Ash, az RBC elemzője kifejtette: Magyarországnak kamatot kell emelnie és felhasználnia tartalékait vagy az IMF-hez kell fordulnia. A központi bank jelezte esetleges kamatemelési szándékát, de a Citigroup figyelmeztetett: ez fejlövés lenne a gazdaság számára. A héten Lázár János frakcióvezető nem zárta ki az IMF-hez való visszatérés lehetőségét, de a kormány hivatalos álláspontja továbbra is az, hogy nem tervezik a visszatérést - olvasható a Médianéző összeállításában. 

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2011. november 17. 11:20
Ha a gazdasági fundamentumok nem igénylik ezt a tré helyzetet akkor a kormány hitelteledett el. Megoldást személyi változáshoz hozhatnak. Az üzenet egyértelmű, a jobbkéznek és a kétfejű testnek le kellene lépnie mielőtt feltörlik az országgal a padlót. Persze az is elképzelhető, hogy folytatni fogják a nemzetrontás. Végül is a komcsik mindig rárontanak a nemzetre...
Vizigót
2011. november 17. 11:20
"Számos elemző úgy gondolja, hogy Magyarországot megbüntethetik „nem ortodox” politikája miatt" Nehéz a magukat feljebbvalónak képzelőknek lenyelni egy ekkora függelemsértést.
kérdés
2011. november 17. 10:54
A FT cikkírói csak FT-t olvasnának? Mégcsak nem is friss hír: http://www.nzz.ch/nachrichten/wirtschaft/aktuell/macht_ratingagenturen_eu_1.13325230.html
OrangeOrder
2011. november 17. 10:54
"Magyarországot megbüntethetik „nem ortodox” politikája miatt" - erről van szó. Ez a hadjárat mással nem indokolható, mert mutatóink még mindig viszonylag jók. Nézzétek meg, a többi EU-tag költségvetési hiánya vagy GDP-arányos államadóssága hogy áll. Belgiumot, Szlovákiát nem támadják? Vajon miért?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!