Nagy bejelentést tett Varga Mihály: kiderült, hogy ebben a mutatóban Magyarország toronymagasan vezet az Európai Unióban
„Történelmi eredményt ért el az ország” – mondta a pénzügyminiszter.
Orosz cégek magyarországi jelenlétét térképezték fel az amerikaiak a Wikileaks újabb kiszivárogtatott titkosszolgálati jelentése szerint - írja az Origo. Az amerikaiak jó lehetőségeket láttak a paksi bővítésben, de arra is rájöttek, hogy számolniuk kell a térségben erős befolyással rendelkező orosz cégekkel is.
Amerikai cégek esélyét latolgatta a budapesti amerikai nagykövetség a paksi atomerőmű bővítési munkálataival kapcsolatban - derül ki a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott, 2008-as diplomáciai dokumentumokból. Az amerikaiak jó lehetőségeket láttak a paksi bővítésben, de arra is rájöttek, hogy számolniuk kell a térségben erős befolyással rendelkező orosz cégekkel is.
Az Origo által idézett diplomáciai irat megjegyzi, hogy a magyar atomszektort orosz cégek uralják, amelyek különböző nyugat-európai és ázsiai cégekkel együtt erős versenyt ígérnek minden szóba jöhető pályáztatásnál. Az amerikaiak több magyar szakértő véleményét is kikérték. Egyikük, Poós Miklós, aki akkor a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium osztályvezetője volt, azt mondta, hogy az orosz cégek előnyben lesznek a bővítés során, mivel a már létező erőmű orosz technológia alapján épült, és orosz üzemanyaggal működtetik. Aszódi Attila, aki a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, ugyanakkor azt mondta, hogy a tender nyitott lesz mindenki számára, de politikai játszmává fog válni.
Egy 2009-ben írt levél részletesen bemutatja a magyar nanotechnológiai fejlesztési irányokat, kitérve a magyar nanotechnológiai intézetek orosz kapcsolataira is.