Vihar zúdul az országra, már a figyelmeztetést is kiadták (Videó)
Estére 22 és 29 fok közé csökken a hőmérséklet.
Néhány évtized alatt a tározó alól a lúg kimosta a talajt, ez okozhatta a katasztrófát - véli Fancsik Tamás, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet igazgatója, de hozzáteszi: amíg a földtani mérési idősorokat a nyomozó hatóság nem adja ki, addig nem lehet teljes magyarázatot adni.
Ülést tartott kedden a Kolontár melletti vörösiszap tározó átszakadását vizsgáló parlamenti bizottság Budapesten. Jászai Sándor,a bizottság, és a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnökeként az MTI-nek elmondta: egy joghézag miatt a vörösiszap tárolók létesítésénél és felügyeleténél semmilyen hatásköre nem volt a bányahatóságnak, így a Kolontár melletti 10-es számú zagytározót illetően sem voltak szakhatósági feladatai.
A bányászat közben keletkező hulladék feldolgozása ezidáig nem szerepelt a magyar jogban, az ide vonatkozó szabályok bevezetésére a katasztrófát követően került sor. Az Európai Bizottság azonban elégedetlen az uniós irányelv átvételével, és kötelezettségszegési eljárást indított.
Fancsik Tamás, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet igazgatója szerint a katasztrófát végső soron az okozta, hogy néhány évtized alatt a tározó alól a lúg kimosta a talajt. Mint mondta, amíg a földtani mérési idősorokat a nyomozó hatóság nem adja ki, addig a katasztrófára nem lehet teljes magyarázatot adni. Káldi Zsolt, a veszprémi bányakapitányság vezetője elmondta, a tározók megerősítési terve elkészült, és a timföldgyár átállt a száraz technológiára, így a jövőben lúg nem szabadulhat ki a tározókból.