„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Jogerős bírósági döntés nyomán nyilvánosak a Paksi Atomerőmű Teller-projektjének részletei.
Nyilvánosságra hozta a Paksi Atomerőmű az erőműbővítést megalapozó úgynevezett Teller-projekt részleteit – közölte az Energiaklub. A Tolna Megyei Bíróság másodfokú ítélete ellenére nem közölte azonban az atomerőmű az összköltségre vonatkozó információkat.
A megküldött szerződések értékének összesítése alapján összesen nagyjából 470 millió forintot költöttek szerződéses megbízásokra. A szerződésekből kiderül, hogy a lényeget érintő elemzések elkészítésén felül projektmenedzsmentre mintegy 70, kommunikációs és PR célokra 31, jogi szaktanácsadásra 39 millió forintot költöttek. A szerződő partnerek között volt a Noguchi & Peters Kft., az Esplanade Kft., a VEIKI Zrt., az Accenture Kft., az MVM-ERBE Zrt., a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézete, a KFKI AEKI, az ETV-Erőterv Zrt. és az ING Bank Zrt.
Az Energiaklub a szerződések hiányos közzététele miatt további kérdéseket fog feltenni az atomerőműnek.
A Teller-projektet a Paksi Atomerőmű és a tulajdonos Magyar Villamos Művek Zrt. 2007-ban indította. Az előkészítő projekt egyes pénzügyi adatait és a keretében kötött szerződéseket nem hozták nyilvánosságra, így az Energiaklub perrel élt az erőmű ellen. Az április 27-i jogerős ítélet elvi éllel rögzítette, hogy a MVM-en keresztül a közvetett állami tulajdonban álló erőmű „közvagyonnal gazdálkodik, ezért köteles tűrni az állampolgárok ellenőrzését”.