„Tegyük újra kicsivé Oroszországot” feliratban bukkant fel, egyből kitiltották Budapesten a litván sportolót
Nem tetszett neki az, ahogy a szervezők az oroszokkal bántak.
A Népszabadság birtokába került az egészségügy átalakításáról szóló minisztériumi javaslat, amely egyúttal megmutatja a részlettervek finanszírozási és szervezeti buktatóit is. A lap szerint május végéig dönt a kormány, hogy „merre és hogyan tovább az egészségügyben”.
A Szócska Miklós egészségügyi államtitkár által összeállított Semmelweis Terv hangsúlyos része az ellátórendszer strukturális átalakítása. A megyei Fidesz-vezetők tiltakozása ellenére is ragaszkodik a kilenc nagytérségi, illetve az egy országos egészségszervezési igazgatóság létrehozásához. A központok a hozzájuk tartozó ellátási területek egy-másfél millió polgára után egy virtuális számlára megkapnák a nekik járó közpénzt. Ebből kellene az egészségügyi intézményeknek a lehető leghatékonyabban (közös gyógyszer, áram-, gáz beszerzésekkel) működtetni a betegellátást, ami pedig megtakarításként megmarad, abból lehetne növelni az egészségügyi dolgozók bérét - írja a Népszabadság.
A tervek szerint az uniós források mellett a fővárosi kórházak mintegy 100-200 milliárdosra becsült ingatlanvagyona lenne a fedezete a budapesti ellátórendszer átszervezésének. Nem ismertek viszont a részletek, hogy mely kórházak, telephelyek maradnának meg.
Szócska terveinek minőségét a Népszabadság szerint a Fidesz-frakcióban senki nem vitatja, de a képviselőcsoport egyes tagjai szerint a hosszas és nagy ívű átalakítások mellett, gyors és határozott lépésekre is szükség van az egészségügyben. Ezek pedig, szerintük, nem következnek az egészségügyért felelős államtitkárság anyagából. Az MSZP egészségpolitikusai vasárnap sajtótájékoztatón tiltakoztak a fővárosi kórházak államosítása ellen.