Dicsérte és kritizálta is az új alkotmányt Sólyom

2011. április 15. 12:56

A volt államfő a FAZ-nak adott interjúban indokolatlannak nevezte az alkotmánybíróság jogköreinek korlátozását és a bírák nyugdíjkorhatárának csökkentését.

2011. április 15. 12:56

Az új alkotmány kapcsán adott interjút Sólyom László a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak. A volt államfő elmondta, bár még a végleges változat nem készült el, az azonban bizonyos, hogy Magyarország az új alkotmány elfogadásával is európai demokrácia marad. Sólyom szerint az alapvető jogokkal foglalkozó fejezet nincs az európai átlag alatt, az állam felépítéséről szóló fejezet pedig megőrzi a parlamenti kormányzás magyar hagyományait.

A volt államfő ugyanakkor kritizálta is az új alaptörvényt. Az Alkotmánybíróság jogköreinek csorbítása például szerinte „érthetetlen, indokolatlan és elfogadhatatlan”. Szintén igazolhatatlannak tartja, hogy a bírák nyugdíjkorhatárát 70 évről 62-re csökkentették, amivel szerinte az a cél, hogy a hivatalban lévő bírói kar vezetőit nyugdíjba kényszerítsék.

A kétharmados többséget igénylő, úgynevezett sarkalatos törvényeknek a német jogrendszerhez képest nagy számával kapcsolatos kérdésre kifejtette: bármi is az indíték ezekkel a törvényekkel kapcsolatban, a Fidesz saját lehetőségeit korlátozta, mivel nem hiszi, hogy szereznek még kétharmados többséget, a kormányzás viszont rugalmasságot követel. 

Sólyom szerint mivel az alkotmányozók szerint az alaptörvény új kezdetet jelent, utalni kell arra, hogy Magyarországot az elmúlt két évtizedben is magas alkotmányos kultúra jellemezte, igaz talán kevésbé a politikusokat, mint inkább a jogászokat és az ifjúságot. „Furcsa módon az új alkotmány a »történelmi alkotmányra« hivatkozik, ám a valódi alapot nem az egykori feudális szabálygyűjtemény képezi, hanem az a 'láthatatlan alkotmány', amelyet az alkotmánybíróság 1990 óta sziklaszilárd és következetes jogértelmezési rendszerként alakított ki, az európai mércéknek megfelelően” – mondta Sólyom.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Steppenwolf
2011. április 15. 23:39
Sólyom a nyilatkozat kb. 70%-ában dicsérte, vagy semlegesként viszonyult az alkotmányozáshoz, 30%-ában kritizálta, erre megjelenteti a cikket az fn, hogy "Sólyom nekiment az alkotmánytervezetnek". Na jobb helyeket ezt hívják durva csúsztatásnak.
vizipipa
2011. április 15. 17:14
"Magyarországot az elmúlt két évtizedben is magas alkotmányos kultúra jellemezte, igaz talán kevésbé a politikusokat, mint inkább a jogászokat" A Zétényi-Takács-féle lusztrációs törvényjavaslatot ki is kaszálta el? Csak nem Sólyom? A 2006 őszi törvénysértések (rendőr/ügyész/bíró) elszámoltatásáért ki nem tett semmit? Csak nem Sólyom? Na ebből a magas kultúrából lett elég 2010 tavaszán. Csak nem mindenki érti. Sólyom például nem.
solti
2011. április 15. 15:45
buzi
Mirmur
2011. április 15. 13:59
Végeredményben az alkotmányt dicséri, de van egy-két kifogása. Na és? Nekem is volna. Pl. az összes volt mszmp és mszp tagot és kapcsolatot el kellene tiltani minden gazdasági és állami tevékenységtől.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!