Esterházy: Autoriter, de nem Führer-állam

2011. április 09. 14:15

Esterházy Péterrel közölt interjút a Der Standard című osztrák napilap szombati száma. Az író az alkotmányozásról, a magyarországi politikai folyamatokról, illetve nyelvi jelenségekről nyilatkozott a liberális lapnak.

2011. április 09. 14:15
A kormányoldali alkotmánytervezetben szereplő önmeghatározásoknak, mint például annak, hogy „mi a magyar?”, természetesen megvan az okuk. Minden állam, amelynek gondjai vannak az önmeghatározással, megpróbál annak a végére járni. De hogy mitől magyar a magyar, az ősi magyar kérdés, amelynek Angliában vagy Franciaországban nem lenne értelme - közölte a lappal Esterházy Péter.
 
Az író az új alkotmány preambulumát védhetetlennek tartja, valamint pontatlannak. Véleménye szerint keverednek benne olyan kifejezések, mint a nemzet és az állam. Nézőpontváltozás zajlik, az alapvető jogok nem az alanyuk erősítését szolgálják, hanem az alanynak kell még valamit nyújtania. Hozzátette, nem tudja megítélni, hogy a készítők tudják-e, milyen radikálisan időszerűtlen ez.
 
Néha hajmeresztő, ahogy Nyugaton a magyarországi politikai változásokról írnak - folytatta az író. A nyugati sajtóban megjelent Führer-állam jelzőt nem tartja megfelelőnek. „Egy nagyon autoriter képződmény van létrejövőben, de ezek a metaforák egyszerűen hamisak” - fogalmazott. 

Összesen 79 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nagytestver
2011. április 11. 08:46
Péter! Kiváló író vagy. De! Ha eddig tolvaj állam volt, attól rosszabb úgysem jöhet.
pierre bayle
2011. április 10. 12:04
E. pontos, mint mindig.
cutcopy
2011. április 10. 11:17
"hogy mitől magyar a magyar, az ősi magyar kérdés, amelynek Angliában vagy Franciaországban nem lenne értelme" Mint ahogy nálunk sincs sok értelme azt vitatni hogy mitől francia a francia..
dé208
2011. április 10. 09:47
Talán a HC -ben van egy rész ami arról szól, hogy a kommunizmus sötét éveiben rendszeresen kapott a család valami apanázst, ilyen- kor magukra öltötték legjobb ruháikat és /családilag/ elvonultak /ha jól emlékszem a Kárpátiába/ ebédelni ahol az volt a szabály, hogy csak németül beszéltek nemcsak egymás közt, hanem a személyzettel is, és ezt mindannyian remek mókának tartották. Sztem meg nettó bunkóság. De kb. ez a viselkedés /tenyérbemászó nagyarcúság/ az ami a Nappali hold óta elhatalmasodott a mesteren miatt szerénységem elfordult a mestertől egyébként meg egyetértve marko11 kollégával.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!