Elkötelezett fellépés a korrupció ellen

2011. április 05. 15:14

A magyar kormány elkötelezett a korrupció elleni harcban – hangsúlyozta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden Budapesten az Öntisztulás című, korrupcióellenes konferencián. Az AmCham Hungary rendezvényén kifejtette azt is, hogy az öntisztulást mindenkinek saját magán kell kezdeni. Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet szerint Magyarországon is tapasztalható fejlődés, de a további eredményekhez kitartás és erő kell.

2011. április 05. 15:14

Navracsics Tibor az AmCham Hungary rendezvényén kifejtette azt is, hogy az öntisztulást mindenkinek saját magán kell kezdeni. Navracsics ismertette: az Állami Számvevőszékkel hamarosan megállapodnak egy olyan együttműködésben, amelynek révén rendszeresen tapasztalatokat cserélnek majd arról, miképpen lehet még hatékonyabban fellépni a korrupció ellen.

Ezen túlmenően az idei költségvetésben többletpénzt adtak az ügyészségeknek és a bíróságoknak azért, hogy hatékonyabbak lehessenek a korrupció elleni fellépésben. Az ügyészségek most veszik fel azokat a specialistákat, akik kimondottan a korrupcióval foglalkoznak, míg a bíróságoknak azért adtak több pénzt, hogy például a sokszereplős, bonyolult, nagy jelentőségű korrupciós ügyeket gyorsabban tudják elbírálni. A miniszter elmondta, az új büntető törvénykönyvben szigorúbb lesz a korrupcióellenes szabályozás, nagyobbak lesznek a büntetési tételei, s már dolgoznak az új, átláthatóbb viszonyokat teremtő, várhatóan jövőre hatályba lépő közbeszerzési törvényen is.

Minden politikus számára alapvető és elsődleges feladatnak nevezte a korrupció elleni harcot, mert az aláássa a politikai intézményrendszer stabilitását, miután mindig rész- és magánérdeket akar érvényesíteni a döntéshozatalban a közjóval, a közérdekkel szemben. Ez pedig végső soron a politikai rendszer összeomlását is hozhatja, mint például Olaszországban az első köztársaságét – fejtette ki. Felhívta a figyelmet a korrupció súlyos gazdasági károkozására is.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövete a megelőzéssel kapcsolatban kifejtette, az amerikai cégeknek és vezetőiknek börtönbüntetés terhe mellett be kell tartaniuk a korrupcióellenes törvényt, ami eredetileg a politikai korrupció megakadályozására született a Watergate-ügy után. Hozzátette, az etikus viselkedés kialakulásához idő kell, de az Egyesült Államokban ez az elmúlt harminc évben megtörtént, s ma már úgy ülnek le a cégek tárgyalni az államigazgatás képviselőivel, hogy tudják, nincs korrupciós lehetőség. A nagykövet elmondta, Magyarországon is tapasztalható fejlődés, de a további eredményekhez kitartás és erő kell. Kifejtette: „biztos vagyok abban, hogy Orbán miniszterelnök úr és kormánya meg szeretné törni a korrupciót, s ez a legjobb, amit a magyar gazdaság érdekében tehetnek”. A nagykövet szerint tovább kell erősíteni a közbeszerzési és a korrupcióellenes törvényeket, és jelezte, hogy az Egyesült Államok szívesen segít ebben.

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Winston Smith
2011. április 05. 21:00
"A magyar kormány elkötelezett a korrupció elleni harcban" Ez meg micsoda? egyszerű szándéknyilatkozat, elmondható a világ bármely kormányának nevében, bármilyen időben. persze gondolom lesz olyan proli, aki megeszi ezt az üres dumát. "Az ügyészségek most veszik fel azokat a specialistákat, akik kimondottan a korrupcióval foglalkoznak" szívből örülünk, hogy 1 kibaszott évvel a kormányváltás után ez is eszükbe jutott. gratula. "bíróságoknak azért adtak több pénzt, hogy például a sokszereplős, bonyolult, nagy jelentőségű korrupciós ügyeket gyorsabban tudják elbírálni." Mégis mennyi "pénzt adtak"? Ez érdekelne. Mert ennek a kijelentésnek önmagában semmi súlya nincsen. "Minden politikus számára alapvető és elsődleges feladatnak nevezte a korrupció elleni harcot, mert az aláássa a politikai intézményrendszer stabilitását, miután mindig rész- és magánérdeket akar érvényesíteni a döntéshozatalban a közjóval, a közérdekkel szemben. (...) Felhívta a figyelmet a korrupció súlyos gazdasági károkozására is. " Hát ez hihetetlen, komolyan. Ezt eddig nem tudtuk. Mostantól minden korrupt politikus mielőtt elfogadná a vesztegetési pénzt, az első olasz köztársaságra fog gondolni, kitöröl egy könnycseppet a szeméből, majd visszautasítja a csúszópénzt. Nagyjából a kádári agitprop-gépezet bírt ilyen színvonalú szart kinyomni magából... "az etikus viselkedés kialakulásához idő kell, de az Egyesült Államokban ez az elmúlt harminc évben megtörtént, s ma már úgy ülnek le a cégek tárgyalni az államigazgatás képviselőivel, hogy tudják, nincs korrupciós lehetőség." ez mekkora bullshit! enron-botrány, helló? arthur andersen, rémlik valami? Bernie Madoff meg az ő 150 milliárd dollárja? Azért is kibaszott cinikus ez a beszólás, mivel Amerika a 70-es évektől kezdve, és mára teljesen egy fasiszta állam lett (a fasizmus Mussolini meghatározásában: a vállalatok uralma, vagyis az állami és a vállalati szféra érdekeinek találkozása), ahol a vállalatok uralkodnak. Ez régebben hadiipari és olajipari vállalatokat jelentett, mára az uralmat átvette a bankszektor. Ez a találkozó egy teljesen fölösleges, értelmetlen propaganda-esemény volt, ennyi mindenképp elmondható róla.
bmucsai
2011. április 05. 20:31
A korrupcióval kapcsolatban rovábbra is hárpm kérdésem van! Mennyibe kerül egy kormány lefizetése? (sukorói project) Mennyibe kerül két kormány lefizetése? ( Moszkvai kereskedelmi központ. Hogyan aránylik a büntethetősége ez a szalámi lopás büntetéséhez?
Öreg
2011. április 05. 19:56
Atya Isten ! Ráadásul a nagykövetasszony a törvények szígorítását szorgalmazza- mit szól ehhez az AB és a sok emberjogi aktivista - ami nyilván a díktatura megjelenítése! Védjük meg a demokráciát!
müller
2011. április 05. 16:51
Nekem ez a nagykövet felettébb gyanús! Nem elég hogy most már nem először nyilatkozik dicsérően Orbánról és kormányáról, de méghozzá ilyen burkoltan nácifasiszta szavakat is használ, mint "kitartás" meg "erő". Jobb lesz vigyázni, elvtársak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!