Teljes tandíjat fizethetnek a jövőben a hallgatók

2011. március 05. 11:57

Nem vezetik ki a felsőoktatásból a költségtérítést, sőt, a jövőben a hallgatónak a képzés tényleges költségeit kell megfizetniük. Borítékolható, hogy ez a tandíjak emelkedését eredményezi majd.

2011. március 05. 11:57

A Széll Kálmán Tervben az olvasható, hogy a felsőoktatás torz struktúrájú. Ezért csökkentenék az államilag támogatott hallgatói létszámot, a költségtérítéses képzést pedig fokozatosan kivezetnék, így csökkentve az állam terheit. Ezt sokan úgy értelmezték, hogy megszűnik a költségtérítéses képzés a felsőoktatásban - írja a NOL.

Kósa Lajos pénteken az Indexnek azonban elmondta, nem fog megszűnni a költségtérítéses képzés. A tervek szerint viszont a jövőben a valós költségeket kell majd megtéríteniük a hallgatóknak. A cél az, hogy a jövőben a hallgató által fizetett díj a költségek 100 százalékát fedezze, vagyis ne használjanak ingyenesen állami forrást az egyetemek ezekhez a képzésekhez. Jelenleg ugyanis az intézmények gyakran nem kérik el a teljes képzési összeget, így a diákok részben potyautasként használják az állami infrastruktúrát.

Ez a módosítás azonban nem csak a költségtérítéses hallgatókat érintheti érzékenyen, hanem az intézményeket is, amelyeknek komoly bevételeket jelentenek a fizetős szakok - írja a NOL

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2011. március 07. 12:26
Hogy is van ez? Gyerekem most harmadéves közgazdász, tehát jövőre diplomamunkát ír és befejezte az alapszakot. Ez 3 év, ezzel elér egy - a régi fogalmak szerint - kb főiskolainak megfelelő diplomát. Ha valóban egyetmi végzettséget akar, akkor az un. master kurzusra kell jelntkeznie. Ez 2 év, s ha ezt elvégzi, na akkor lesz közghazdász egyetemi végzettsége. Csakhogy: a master kurzus MIND TÉRÍTÉSES! Tehát ha valaki m.o.-n egyetemi diplomát akar, akkor bizony 4 félévet mindeképpen költségtérítés oktatási formára kell járnia. Az eddig olyan 160 eft/félév volt. És az mennyi is lesz? Félmilló félévente? Millió félévente? Akár mennyire jó/rossz tanuló valaki, 2 millió alatt m.o.-n NEM LESZ EGYETEMI DIPLOMA! És még csodálkozunk, hogy azonnal külföldre akarnak menni! A qrva anyját a fidesznek! A szarládák a komenyista állami pénzeken kocsmáztak évekig az egyetemeken, most meg ki akarják zárni a komoly felsőoktatásból a "csórókat", hiába tehetségesek. A dajcstompika évtizeig küzdött a diploma megszerzésével, neki fillérjébe sem került. A felcsuti kis nyikhaj is végezhetett egyetemet ingyen, minden mennyiségben. Köszönjük szépen miniszterelnök úr! Ön egy mocsadék!
peetyboy
2011. március 05. 19:51
A Policity elemzése: http://policity.eu/index.php/elemzesek/297-hatszell-a-koeltseghatekony-oktatasnak-
==T==
2011. március 05. 12:25
És hogy kalkulálják ki azt a teljes költséget? Pl. én jelenleg mesterképzésre járok egy elég jó nevű suliba egy piacképesnek mondott szakon. Levelező. Vagyunk olyan 50-en a csoportban. Ebből olyan 15-en vannak költségtérítésesek(én nem). Milyen kimutatható plusz tehet ró az iskolára az a +15 fő a teremben? Oké, a papírmunka költségei egyértelműek, de miattunk nem kell több oktató, fűteni sem kell jobban. Az is érdekelne, hogy akkor a levelezős tandíj olyan harmada lenne a nappalisnak? Mert ezen elv szerint kb. úgy kéne, hogy legyen. Ráadásul ha ez a terv megvalósul, azzal pont a műszaki/orvosi/természettudományi oktatás jár rosszul, mert az sokkal többe kerül. Bölcsészképzésnek nincs komoly költsége, a legtöbb 0 értékű diplomát pedig ott osztják. Nem lenne egyszerűbb végere kimondani, hogy van néhány iskola/szak, amire semmilyen formában nincs szükség, és azokat be kell zárni? Ebben a formában ez is csak egy elkapkodott, viszont kellőképp demagóg terv az elégedetlenkedő, a felsőoktatásról személyesen keveset tudó plebs irányába.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!