Nem versenyképes a magyar felsőoktatás

2011. február 25. 19:47

A Nemzetgazdasági Minisztérium elemzése szerint Magyarországon a felsőoktatási szerkezet elavult, a rendszer nem versenyképes.

2011. február 25. 19:47

A Nemzetgazdasági Minisztérium elemzésében kiemelte: a magyar felsőoktatás minőségi, szerkezeti és működési problémákkal küzd, ezért az ágazatban elengedhetetlenül szükségesek a reformintézkedések. A hazai felsőoktatási rendszerben a minőség, az állami szerepvállalás, az intézményi struktúra és a képzés egyaránt újjászervezést igényel.

A háromoldalas dokumentumban kitértek arra: a felsőoktatásban hiányzik a világos ágazati minőségpolitika. állam felsőoktatással kapcsolatos irányítói, hatósági, finanszírozás-szabályozói és fenntartói funkciói tisztázatlanok, az állami elvárások nem rögzítettek. A felsőoktatás jogi szabályozása nehezen áttekinthető, ellentmondásokkal terhelt.

Az összegzés szerint a források mértéke az elosztás egyenetlensége miatt bizonyos esetekben csak a szinten tartáshoz elegendő, az oktatás és a kutatás minőségének javításához kevés. A minisztérium szerint az egyetemek és főiskolák száma magas, a szervezeti struktúra elaprózott, s ez is rontja a versenyképességet.

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2011. február 28. 10:08
Ha a felsőfokú végzettségűek adójának egy részét annak az intézménynek juttatnák, amelyikben végeztek, egészséges versengés alakulhatna ki.
Polgár
2011. február 26. 11:54
Bokros már rég meg mondta és többször le írta, hogy a magyar felső oktatás úgy rossz, ahogy van, de a szoc-libsik és népnemzetiek mindig leugatták.
egysegelem
2011. február 26. 10:19
Nem Magyar Balint vagy az SZDSZ az oka a magyar felsooktatas melyrepulesenek. Az a rendszervaltas ota folyamatosan romlik, kormanyoktol fuggetlenul azonos mertekben. Sok fel problema van, de a legfobb a hallgato letszamok megtobbszorozodese volt. A rendszervaltozaskor minden 7-8. erettsegizo jutott a felsooktatasba ma pedig minden 2. vagy meg annal is tobb. Ehhez jott az a finanszirozasi rendszer, ami akkor adott penzt, ha az intezmeny sok embert vett fel. Elegtelen a versenyszfera es az egyetemek osszekapcsolodasa, bar ehhez kutatas fejlesztes is kellene a versenyszferaban, az meg itthon minimalis. A tandij jo otlet lenne, de csak a kezedet.
emhem
2011. február 26. 10:11
mint már annyiszor megmondtam, a megoldás a tandíj :) attól az egyetemnek is több pénze lenne, és a diákok is meggondolnák, hogy megéri-e neki elvégezni azt a szakot, ha aztán csak munkanélküli lesz belőle. továbbá a diákok is jobban megbecsülnék azt a szakot, amit választanak, talán kevésbé mennének el az energiák a keresztféléves, harmadszor is megbukott diákok óráinak megtartására, és az inkább az oktatás színvonalának javítására fordítódhatna (pl. normális tanrendek kidolgozására). Mert ez utóbbi már nem az államon múlik, hanem az oktatókon. Persze az oktató meg mit tud csinálni, ha csőstül mennek matek-közeli szakokra olyanok például, akik azt sem tudják, mi az a legnagyobb közös osztó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!