Hazánk kész hozzájárulni Egyiptom demokratizálásához

2011. február 17. 16:18

Magyarország már több alkalommal felajánlotta, hogy tapasztalataival, ismereteivel hozzá kíván járulni a demokratikus intézményrendszer kiépítéséhez Egyiptomban – közölte a sajtóval Martonyi János külügyminiszter csütörtökön, miután hivatalában fogadta Dan Meridor izraeli miniszterelnök-helyettest.

2011. február 17. 16:18

Martonyi János az MTI kérdésére válaszolva kifejtette: Magyarországnak valóban vannak olyan ismeretei, amelyeket a saját rendszerváltozási folyamatában szerzett, és átadhat Egyiptomnak, szükség esetén más országoknak is. Úgy fogalmazott, lesznek kockázatok és bizonytalanságok, de az alapvető emberi értékek a legfontosabbak, és Magyarország ezeket támogatja. Meridor - aki az izraeli kormány hírszerzési és atomenergia-ügyi minisztere - kettejük közös sajtótájékoztatóján elmondta, hogy döntően az utóbbi hetek közel-keleti eseményeinek lehetséges következményeit mérlegelték. Egyértelművé tette Izrael álláspontját: a harminc évvel ezelőtti izraeli–egyiptomi békeszerződés a közel-keleti egyensúly alapköve.

Mindketten megállapították, hogy a magyar–izraeli kapcsolatok kitűnőek a kereskedelemben, a befektetések terén, a tudományos és kutatási szférában is dinamikusan fejlődnek. Martonyi János kijelentette: mindkét fél egyértelmű politikai szándéka a kétoldalú viszony erősítése. Megjegyezte, hogy ebben fontos szerepet játszanak azok a közösségek, amelyek identitása valamilyen formában a másik országhoz is kapcsolódik. Utalt arra a több százezer magyar ajkú izraeli állampolgárra, akik őrzik a magyar nyelvet és hagyományokat, és hozzátette, a magyar kormány természetesen támaszkodik a magyarországi zsidó közösségre a két ország kapcsolatainak javításában.

Dan Meridor értékelése szerint a politikai, gazdasági és kulturális kapcsolatok is nagyon jók. Úgy fogalmazott, hogy „különleges hasonlóság” van az izraeliek és a magyarok között, mindkettő kis nép és szeretné megőrizni saját nyelvét, kultúráját, fontosnak érzi, hogy szomszédaik számára is megmutassák, óvják értékeiket. Külön köszönetet mondott a szívélyes, baráti budapesti fogadtatásért.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
RAMBO
2011. február 18. 11:45
Segítsünk nekik médiatörvényt írni, beállítani az Alkotmánybírósági hatásköröket, államosítani a nyugdíjrendszert... tele vagyunk tapasztalatokkal, exportáljuk a forradalmat!
bb2
2011. február 18. 10:08
Szegény egyiptomiak még nem tudják mi az a demokrácia! Oktatónak ki kellene vagy 5 évre küldeni a Gyurcsány-Veres-Kóka-Gergényi-Drazsé csapatot. Szerintem szegény egyiptomiak hamar megtanulják tőlük a "demokráciát". Aztán inkább visszahívják Mubarakot...
sky.net
2011. február 18. 08:59
1. számú jótanács : ha boldogulni akarsz nyalj segget 2. ha már segget nyalsz, akkor zsidaj segget válassz martonyi úr : talán szlovákia demokratikus értékeinek napvilágra segítésével próbálkozzon ...mégiscsak közelebb van , meg vagy 1000 éves közös történelmünk közös területeink, sőt lakosságunk is van
egykettő
2011. február 17. 23:35
Szerintem előbb meg kéne várni a hazai "demokratizálási" tapasztalatokat. Tényleg elég vicces felajánlás, biztos küldünk egy szerelőt, aki egy nagy kapcsolót szerel a Facebookra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!