Alkotmány: külön kimondanák az állam és az egyházak szétválasztását

2011. február 06. 11:21

Rétvári Bence elmondta, az új alkotmány a mostanihoz hasonlóan külön is kimondja majd az állam és az egyházak szétválasztását. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne működhetnének együtt meghatározott kérdésekben a közjó érdekében – emelte ki az államtitkár.

2011. február 06. 11:21

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: az új alaptörvény rögzítené, hogy mindenkinek joga van a gondolat-, a lelkiismeret- és a vallásszabadsághoz - ez alapján pedig továbbra is garantált lesz az egyházak és a vallási közösségek önállósága. Az új alkotmány alapján a vallási közösségek és az egyházak működését, az egyházak állami elismerését és nyilvántartását sarkalatos törvény fogja szabályozni.

Rétvári hozzátette: a törvény különbséget tenne az egyházak és vallási egyházi felekezetek között. Ennél a lépésnél szempont lehet az egyház történelmi beágyazottsága, társadalmi támogatottsága, híveinek száma, illetve a közfeladatok ellátásában vállalt szerepe. Az államtitkár szerint azért szükséges ennek a törvénynek az átdolgozása, mert az elmúlt húsz évben nagyon sokan visszaéltek az egyházi jogállással. Hozzátette: ki kell szűrni azokat, akik csupán adóelkerülési célból alapítottak vallási közösségeket. Az állam természetesen a vallási tanítás tartalmát az állam és egyház elválasztása miatt továbbra sem vizsgálhatja, illetve abban állást sem foglalhat - mutatott rá Rétvári.

Az Országgyűlés március elején fogadhatja el az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslatot, amely alapján a KIM elkészíti az új alaptörvény normaszövegének tervezetét. Ezt kezdi tárgyalni majd a parlament március 15-e után, illetve dönt róla várhatóan április 25-én, húsvéthétfőn.

(Hírünk illusztrációja az OrientPress felvétele.)

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cseril
2011. február 07. 18:58
A teremtett világ fennmeradásának egyetlen és utólsó módja a Biblia útmutatásainak alázatos elfogadása és betartása.Hihetetlen hogy ma is milyen aktuális! Mindenkinek ismernie kellene,kár hogy sokan félnek tőle.Meggyőződésem hogy az ember és Isten közti "háborúból"az engedetlen ember kerül ki vesztesként.Térjetek meg és ne féljetek.Áldás,békesség.
Kirke70
2011. február 07. 17:46
Az egyházaknak és a politikának nem is kell és nem is szabad össze olvadnia, hisz Jézus is azt hangsúlyozta az Ő királysága nem e világból való, és azt is kiemelte adjuk meg a császárnak ami a császáré és Istennek ami az istené! Helytelen amikor az egyház beleavatkozik a politikában és fordítva is. A hit mindenki magánügye, és aki nem hisz arra meg nem kell rákényszeríteni.
hortenzia
2011. február 07. 09:07
Szétválasztás, de együttműködés = Ez önmagának mond ellent. Mert ha együttműködnek (legalábbis honi tradíciók szerint), akkor nem beszélhetünk szétválasztásról. És persze tudjuk mit takar ez az együttműködés: nagyon sok pénzt. Nagyon sokat. Leginkább egy felekezet irányába. Namost, ha bármilyen értelemben egy egyház (felekezet) igényt tart az állammal történő "együttműködésre", elismeri, hogy egyházának nincs elég ereje, hogy önállóan jó kovász legyen a társadalomban. Amennyiben igényt tart állami pénzekre (és itt most senki ne jöjjön nekem a régi igaztalan sirámokkal), akkor elismeri, hogy NINCS RÁ TÁRSADALMI IGÉNY, nem tud elég támogatást összehozni a hívektől. A valódi keresztény társadalom függetlenségéről, erejéről, önfenntartásáról híres. Ez is bemutatja Isten dicsőségét, erejét a társadalom előtt. Hogy is gondolhatja bárki, hogy hitetlenek pénzét kell felhasználni akár karitatív célokra. A jóténykodáshoz nem kell feltétlenül hit, elég a jó emberi szív !
komka
2011. február 06. 20:59
Az EU az ingatlanszerzés miatt aggódik, ugyanis a történeti alkotmány a világon egyedülálló és egyértelmű, nincs rajta fogás. Most a liberális jogászok legnagyobb gondja, hogy Boldogasszony Szűz Máriát nem tudják jogszerűen megfosztani a tulajdonától. Szent István előrelátó volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!