Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Matolcsy György tizenkét év magánnyugdíjpénztári tagság után visszalép az állami nyugdíjrendszerbe. A nemzetgazdasági miniszter a Népszabadságnak adott interjújában elmondta: az államosítás ellentétes egy konzervatív polgári kormány közgazdasági gondolkozásával.
„Annak vonzó lehet például a tagság fenntartása, aki úgy gondolja, hogy megéri neki a 10 százalék feletti szabad rendelkezés joga, amit örökül hagyhat. Még úgy is, hogy nincs mögötte állami garancia. Továbbá az sem foglalkoztatja, hogy februártól nem szerez állami nyugdíjra jogosultságot - amúgy sem bízik az államban, feltételezi, hogy ötven év múlva nem is lesz ilyen. Aki persze racionálisan mérlegel, nem juthat ilyen döntésre” - mondta el a Népszabadságnak véleményét a nyugdíjrendszer átalakításáról Matolcsy György, aki hozzátette: tizenkét év magánnyugdíjpénztári tagság után ő is visszalép az állami nyugdíjrendszerbe, aminek ő személy szerint semmi előnyét nem tapasztalta, hiszen a hozama még az egy százalékot sem érte el.
Matolcsy szerint szó sem lehet államosításról, az ugyanis ellentétes egy konzervatív polgári kormány közgazdasági gondolkozásával, ők a szabad választás lehetőségét biztosítják, aminek viszont következményei vannak. Előnyei is: Matolcsy szerint ez a lépéssorozat teremti meg a jelenleg 900 milliárd forintos hiánnyal küzdő nyugdíjrendszer fenntarthatóságát. A miniszter az interjúban arról is beszélt, hogy tavaszra összeáll egy reformcsomag, ami megalapozza a ciklus második felére az államháztartás tartós egyensúlyát, a 4-6 százalék közötti növekedést, a foglalkoztatás gyors növekedését, illetve takarékosságra és öngondoskodásra ösztönzi az embereket.