Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A fideszes delegáltakból álló Médiatanács felügyeli 2011-től a teljes magyar média működését. A szankciók szigorodnak és azonnal végrehajthatóak lesznek. Megkezdődhet a szerkesztett blogok ellenőrzése is megkezdődhet - írja a NOL.
2011-től a Médiahatóság fideszes delegáltakból álló Médiatanácsának feladata lesz a tévék és rádiók, a nyomtatott lapok, valamint internetes hírportálok felügyelete is - írja a NOL. A szankciótípusok sajtóorgánumtól függően különbözhetnek: a jogsértő nyomtatott sajtótermékeket 25, az online médiát 10, míg a tévéket és rádiókat 50 és 200 millió forint közötti összegre lehet büntetni.
A lapnak Polyák Gábor médiajogász kifejtette: a döntéseket ezentúl már nem lehet bíróságon megtámadni, ezért „a Médiahatóság összes döntése azonnal végrehajtható lesz”. A lap szerint a hatóság döntheti el azt is, hogy az újságírók megsértik-e a közerkölcsöt, alkotmányosságot, emberi jogokat. A minden sajtótermékre vonatkozó tiltólistán szerepel a „személyek, nemzetek, közösségek, nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek vagy bármely többség, továbbá valamely egyház vagy vallási csoport elleni gyűlölet keltése, nyílt vagy burkolt megsértése, kirekesztése; a magánélet és más, személyhez fűződő jogok megsértése is”.
A NOL szerint a szabályozás érinti majd a szerkesztett blogokat is, ami médiajogászok szerint az értelmezésen múlik: amennyiben egy blogon híreket is közölnek, és azt ketten szerkesztik, akkor elméletben rájuk is alkalmazható a szabályozás.