Nagyon nem tetszik, ami történt, mert túl hirtelen reakciókat láttam - mondta az elmúlt napok eseményeiről Bod Péter Ákos egyetemi tanár, közgazdász a Duna TV Heti Hírmondó című műsorában. Bod szerint minden adó előbb utóbb valamilyen formában átkerül azokra, akik viselik. A magánnyugdíjpénztárak ügyében improvizálást érez a közgazdász.
„Nekem nagyon nem tetszik, ami történt, mert túl hirtelen reakciókat láttam, és remélem, hogy egy-két nap alatt - a hosszú ünnep erre alkalmas lesz -, kicsit alszanak a dolgokra. Mivel az alkotmány is és az Alkotmánybíróság (AB) státusza is nagyon nagy ügy” - reagált Bod Péter Ákos a végkielégítések 98 százalékos különadójára és az Alkotmánybíróság felülvizsgálati jogköreinek tervezett szűkítésére. A közgazdász a Duna TV műsorában elmondta: a kormány beterjesztett egy sor törvényt, amelyek sora alkotmányossági szempontból kicsit bizonytalan; ezek a speciális különadók, amelyekre a kormány sokat alapoz programjában.
„Minden adó előbb utóbb valamilyen formában átkerül azokra, akik viselik - nem azokra, akik befizetik, hanem akik viselik. Ez az egyik problémája a válságadónak - hogy hirtelen jött elő és nem nagyon látjuk a végét. Én olyan adót még nem láttam, ami valami módon ne hatna ki akár az adott szektor beruházásaira, a beszállítókra, az ott dolgozókra és az ügyfelekre” - szögezte le a közgazdász-egyetemi tanár.
A magánnyugdíjpénztárakról szólva elmondta: „Itt olyan improvizálást érzek, hogy kicsit bizonytalan vagyok, a ma esti tudásom mire is elég”. Bod Péter Ákos úgy látja: ez a folyamat egy statisztikai elszámolási elgondolásnak indult, és utána fejlődött ki hetek alatt oda, hogy pontosan nem lehet tudni: ez a pénzelterelés tizennégy hónapra szól-e vagy nem, mi lesz utána, mi lesz addig?