Válságadó: aggódik Brüsszel, Berlin

2010. október 23. 14:28

Németország és az EU fenntartásokkal fogadja a külföldi vállalatokat sújtó magyarországi különadót - írta szombaton a Die Welt.

2010. október 23. 14:28

Berlinben és Brüsszelben diplomatikus visszafogottsággal reagálnak a budapesti fejleményre - írta a Die Welt -, ám emögött valódi bosszúság húzódik meg. A Európai Bizottság eközben megkezdte annak vizsgálatát, vajon megengedhető-e a magyar válságadó. Az illetékes EU-biztos, Algirdas Semeta szerint egy adott ország adótörvényei nem tehetnek különbséget hazaiak és külföldiek között. A német külügyminisztérium úgy véli, biztosítani kellene, hogy a pótlólagos megterhelés ne egyoldalúan a külföldi befektetőket sújtsa.

Axel Nitschke, a Német Kereskedelmi és Iparkamara (DIHK) külgazdasági igazgatója szerint a kiegyensúlyozott államháztartást célzó politika üdvözlendő dolog, a gazdasági életbe történő egyoldalú, önkényesnek tűnő beavatkozások azonban nem azok. A nagy konszerneket sújtó új különadó árt a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatóságába vetett bizalomnak, és veszélyezteti a vállalatok készségét új beruházások megvalósítására - mondta Nitschke.

A héten Budapesten járt a bajor CSU alsóházi képviselőcsoportjának vezetője. Hans-Peter Friedrich tárgyalásain szóba hozta a kérdést. Mint hazatérése után a Die Weltnek elmondta: magyar partnereivel tárgyalva szorgalmazta, hogy „nyújtsanak hosszú távú perspektívákat a német vállalatoknak, és ne állítsák őket kész tények elé”. A magyar kormány jelezte, hogy tudatában van a problémának, ám kitart terve mellett. Nézete szerint a válságadó a teljes adórendszer átalakítását szolgálja, ez pedig végső soron a külföldi beruházóknak is hasznára lehet.

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nemhivo
2010. október 24. 12:16
..nem hiszem, hogy Brüsszelnel ill. Berlinnek kéne aggódnia a válságadóval kapcs.-ban... Sokkal inkább nekünk, mivel nem lehet még tudni, hogy mire b.sszák(?) el ezt a pénzt. Értelmessen az "országrezsi" csökkentésére (iskolák, kórházak, szoc. ellátás stb!) bezárására, ill. a "maradék" fejlesztésére kéne költeni. És pl. nem kéne elb.szni "országfényképezésre"... Ha ez a lóvé is elfogy, és a rezsi megmarad, ...akkor szopás van...
nagyapo
2010. október 24. 09:35
Na, akkor először is: a jövedelem egy igen jelentős része nem a külföldi kézben lévő vállalatok, hanem az elmúlt évtized során megnövekedett államadósság kamataiként távozik. Másrészt ez az eladósodottság nem csak ránk igaz, de olyanokra is, mint a görögök (akik felélték), vagy az írek (akik majd meglátjuk, netto nőttek-e belőle). Harmadszor: "Jó európai közepes szintű termékek voltak ezek" Vagy igen, vagy ez csak a szocialista propaganda és a nosztalgia egyvelege. De benne vagyok, ássunk elő konkrét korabeli termékeket, és próbáljuk összehasonlítani a nyugati párjával... Azért amint lehetett, a magyarok jelentős része önként indult Bécsbe Gorenjét venni. Legalábbis a marketingjéhez egészen biztosan nem volt meg a know-how. És prersze nem csak a minőség számít: azt sem mindegy, hogy ezeket az "európai közepes szintű termékeket" tudtuk-e olyan hatékonyan termelni, mint máshol, vagy jóval több energiát, anyagot, emberi munkát használtunk fel hozzá. Én valahogy jobban elhiszem, hogy a magyar ipar nem a gyarmatosítás, hanem a vezetők alkalmatlansága okán épült le - ami nem csak az üzem elrablását, de a fejlesztések, cégátalakítások elhanyagolását is jelentette. Hogy erre azonnal kellett-e ráengedni a versenyt, vagy fokozatosabban, megvárva, páran hátha mégis össze tudják kapni magukat, az egy külön kérdés - ahol ezzel próbálkoztak a régióban, ott úgy tűnik, lassabb lett a kilábalás, de több megmaradt nemzeti kézben. (Amúgy: mi köze az áramszolgáltatónak a vasalógyártáshoz?)
MOPO3OB
2010. október 24. 01:54
Függetlenül a liberál-globalista baromságokról, amit szerintem Berlinből már reflexből szajkóznak, nekem tetszik a Hírszerző által adott cikk-cím. :) Csak jobb lett volna már 66 éve hadat üzenni Németországnak, most a miénk lehetne észak-Erdély és valószínűleg a felvidék visszakapott része is. Talán Burgenlandot is visszakaptuk volna. :) Kár, hogy nem sikerült Horthy kiugrása. Ez e német nemcsak buta és feledékeny, de hálátlan népség is. Nekünk köszönhetik azt is, hogy egyáltalán létezik ma egységes Németország.
balbako_
2010. október 23. 16:36
Mi az, hogy a gyarmat lázad?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!