Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
Schmitt Pál köztársasági elnök szerint minden európai normát alulmúlt az, ami 2006. október 23-án történt. Az államfő a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorának adott interjújában kiemelte azt is: a teljes elégtétel az emberek számára az lehet, hogy ismét békében, nyugodtan, méltóságteljesen ünnepelhetjük 1956. október 23-át.
A köztársasági elnök elmondta: meg sem fordult a fejében, hogy tizennégy évesen részt vegyen az 1956-os harcokban, október 23-án éppen egy edzésről ment hazafelé, amikor meglátta a Bem tér felé tartó tömeget, elment velük egy darabon, de amikor látta, hogy mennek a Parlament felé, jobbnak látta megfordulni és hazamenni. Hozzátette: neki a megbeszélt időpontra mindig otthon kellett lenni, hiszen még kisfiú volt, és úgy is kezelték a szülei.
Arra a kérdésre, mennyire tartja fontosnak, hogy tisztázódjon, mi is történt 2006. október 23-án, azt felelte: a kormány, a parlament és az igazságszolgáltatás is végzi a dolgát ebben az ügyben. Ami akkor történt, az minden európai normát alulmúlt, hiszen akkor a rendőrök éppen azokat támadták meg brutálisan, akik a forradalom ötvenéves évfordulójára akartak akkor emlékezni - jelentette ki, majd hozzátette: még mindig nincsenek teljesen kárpótolva a sérültek. Véleménye szerint a teljes elégtétel az emberek számára az lehet, hogy ismét békében, nyugodtan, méltóságteljesen ünnepelhetik 1956. október 23-át.
Az államfő közölte: nagyra becsüli a kormány határozottságát abban, ahogyan Magyarország súlyos eladósodottságát kezeli. „Mindennek az alfája és az omegája az, hogy tudjunk munkahelyeket teremteni.” A kormány azok válláról vesz le terheket, akik az embereknek kenyeret adnak: a kis- és középvállalkozásokéról. Úgy látja, a törvények kellő felelősséggel születnek a parlamentben.
Az államfő közölte: határon túli látogatásai egyfajta szimbolikát hordoznak magukban: Magyarországnak Romániával alapvető érdeke a jó kapcsolat, hiszen a két ország földrajzilag, fizikailag és mindenféleképpen egymásra van utalva. Schmitt Pál szerint Magyarország abban érdekelt, hogy minden vele szomszédos ország az Európai Unióhoz tartozzon, lépjen be a NATO-ba, és ez a sokat szenvedett térség is a béke, a demokrácia és az együttműködés övezete legyen. Hozzátette: ilyen szempontból Magyarországnak segítenie kell, hogy Szerbia is az unió tagja lehessen.