„Orbán Viktor miniszterelnök jól kezelte a válságot, gumicsizmában rótta a katasztrófa sújtotta falvakat és a népharagot a felelősök felé irányította. A Mal Zrt. kezdeti százezer forintos, az érintett családoknak szóló felajánlása óriási közfelháborodást keltett, annál is inkább, mert a cég vezetői Magyarország leggazdagabb üzletemberei közé tartoznak" - írja brit The Economist a magyar katasztrófáról.
A The New York Times hétfői kommentárjában így írt: „A letartóztatás az üzlet és politika bonyolult összefonódásait is tükrözi, visszanyúlik arra az időre, amikor állami vállalatokat sürgőséggel privatizálták a 90-es években. A letartóztatott vezető, Bakonyi Zoltán, Bakonyi Árpád fia, központi szerepet játszott az alumíniumipar privatizálásában; ő a cég legnagyobb részvényese. Az idősebbik Bakonyi közeli üzlettársa a korábbi miniszterelnöknek, Gyurcsány Ferencnek, Orbán politikai ellenfelének." A lap megszólaltatta Róna Péter közgazdászt is, aki szerint „Orbán minden alkalmat megragad, hogy a gazdasági és politikai hatalmat a kormány kezébe összpontosítsa további céljai érdekében."
A Huffington Post című liberális portál párhuzamba állította a kolontári iszapömlést a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófával: „Íme, az egyik dolog, amit ezen a nyáron megtanultam: ha besétálok a Starbucksba, kalapáccsal szétverem az üzletet, azután Molotov koktélt dobok rá, letartóztatnak, tárgyalásra visznek és börtönbüntetésre ítélnek. De ha, mondjuk, tönkreteszem az egész Mexikói-öbölt, a hatóságoknak együtt kell velem működnie és mindenféle kompromisszumot kell velem kötniük. Szóval, megéri nagyban játszani. Kivéve, ha valaki Magyarországon akar nagyban játszani..."