Matolcsy: nem éri kár a magánnyugdíjpénztári tagokat

2010. október 14. 17:03

A kormány megállítja a magánnyugdíjpénztárakba történő befizetéseket. Ebből finanszírozzák jövőre az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetését is - írja a Népszabadság. Matolcsy szerint az ideiglenes megállítás az észt megoldás. A kereskedelmet érintő válságadó háromkulcsos lesz.

2010. október 14. 17:03

Egyetlen magánnyugdíj-pénztári tagot sem ér kár amiatt, hogy az állam tizennégy hónapra felfüggeszti átutalásait a magánpénztárak számára. Elismerik a 14 hónapos időt, és az annak megfelelő összeget is. „Tehát ez nem veszteség a kötelező magánnyugdíjpénztárak 2,8 millió tagsága számára. Ez egy ideiglenes megállítás” - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján.

Ebben az évben havi 30 milliárd forint szükséges a 3,8 százalékos hiány tartásához. A következő 12 hónapban a nagy strukturális áttöréseket, például az adóreformot, az új arányos személyi jövedelemadó rendszert finanszírozzák a bevételből.

Matolcsy szerint az ideiglenes megállítás az észt megoldás. Észtországban 2009 július elsejétől 18 nónapra megállították a magánnyugdíjpénztári befizetések továbbfizetését a magánnyugdíjkasszába, és azt az állami nyugdíjkasszába fizették be.

A kereskedelmet érintő válságadó háromkulcsos lesz. 500 millió forintos nettó árbevételig - ez a kiskereskedők 99,9 százaléka - nulla lesz az adókulcs; 500 millió - 100 milliárd forintos nettó árbevétel között az adókulcs 0,1 százalékos lesz. 100 milliárd felett 2 százalékos válságadót vetnek ki.

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szempontpuska
2010. október 15. 11:33
A helyzet az, hogy a hasonló extraadóról (Robn Hood) a Fidesz maga is azt mondta, azokat nem érik el a céljukat, áthárítják a lakosságra: http://fidesz.hu/index.php?Cikk=120712 vagy akkor hazudtak, vagy most.
HattoryHanzo
2010. október 15. 09:18
Mit tudunk? 1. Akarnak 10 év alatt 1 millió új munkahelyet. 2. Nem akarják megszüntetni a magánnyugdíjpénztárakat. 3. Akarnak Új Széchenyi-tervet. 4. A termelő ágazatokat akarják felfuttatni. 5. Forráshiány, akadozó hitelezés. Nem hiszem, hogy ne lehetne kidolgozni egy rendszert, amiben a magánnyugdíjpénztárak finanszírozzák legalább részben a támogatott beruházásokat, viszont ez, ellentétben a korábbi gyakorlattal, igenis visszafizetendő, kedvező kamatozású támogatás legyen, mert amit nem kell visszafizetni, ott előbb-utóbb felüti a fejét a korrupció, a simli, meg miért is ne kelljen visszafizetni, ha egy vállalkozás életképes. Az ismert adatok alapján 360 milliárd megy évente a magánnyugdíjpénztárakhoz, ha ebből 200 milliárd menne ilyen célra, az egy ciklusban 800 milliárd.
zoli 29
2010. október 15. 08:42
Ugye senki nem gondolja komolyan, hogy a magánnyugdíjpénztár egy ládikában őrzi a befizetett járulékainkat, amiből a kormány most 14 havit eltesz magának? A pénz csak virtuálisan van a pénztáraknál, gyakorlatilag viszont forgatják, befektetik, a legtöbbször nyernek rajta, de 2008-2009-ben pl. egy jó nagy részét elbukták. Tehát ha tavaly vonultam volna nyugdíjba, akkor annyit sem kaptam volna meg, mint amennyit befizettem, mert a pénztár a lóvé egy részét egyszerűen elbukta. És ez ellen még jogorvoslattal sem élhettem volna, mert ezt teljesen törvényesen tették. Ja, és amikor elkezdtem dolgozni, nem is választhattam, hogy akarok-e pénztártag lenni, vagy sem, helyettem eldöntötték mások. A kormány most meg fogja adni a lehetőséget, hogy mindenki válasszon, aki pedig maradni akar a magánnyugdíjpénztáránál, annak garantálva lesz, hogy ez a 14 havi pénze sem fog elveszni.
gabuci
2010. október 14. 23:36
nem ez a lényeg, de megprobálom elmagyarázni, hogy Te is megértsd, (bár nem tudom miért érdekel hogy érted vagy nem) Van egy rendszer ami fenntarthatatlan nemcsak a nyugfiz szempontjából, hanem annak nagysága miatt is.Visszafogja a gazdaságot vagy csalásra ösztönöz, ráadásul igazságtalan is(nem mindegy mikor lettél nyugger)Ez ellen csak egy megoldást tudok, ha mindenki keresete arányában gyűjtöget öregkorára.Nyílván ezt nem lehet egyszerre bevezetni, mert a kieső részt pótolni kell, de nem a végtelenségig, csak mig kifut a rendszer. Ha ezt nem csináljuk végig soha nem lesz elfogadható szintű sem a nyugdíj, sem a munkát terhelő járulékok
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!