Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Szakemberek szerint átgondolt államosítás segíthetné az egészségügyet és az oktatást, ám az összevonás önmagában nem jelentene olcsóbb működést. A kérdéssel érdemes foglalkozni, de számos sürgetőbb probléma van ezen kívül a két területen - vélik a VG.hu által megkérdezett vezetők.
Nem lenne olcsóbb az oktatási rendszer és az egészségügy működése, ha állami fennhatóság alá kerülne az intézmények működtetése, de érdemes a kérdéssel foglalkozni – vélekednek a VG.hu által megkérdezett önkormányzati vezetők. Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban felvetette, az állam — önkéntes alapon — átvállalná a működtetést.
A kórházak képviselői szerint racionalizálni lehetne a gyógyítási feladatok megosztását, ha földrajzi területek szerint, a progresszivitásnak megfelelően épülne fel az egészségügyi intézményrendszer. Ezt Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke is szorgalmazza. A kórházak adósságállománya az év közepén meghaladta a 38 milliárd forintot, és az utóbbi hónapokban az eladósodás folytatódott. Nem csoda, ha az önkormányzatok többsége szívesen átadná a működtetési jogot az államnak – véli Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, a Borsod megyei kórház főigazgatója. Attól, hogy az önkormányzatok helyett az állam működteti a kórházakat, nem lesz kevesebb a beteg; de ésszerűbb, takarékosabb lehetne a gyógyítás – mondta a Világgazdaságnak Muth Lajos, a Tolna Megyei Önkormányzat Balassa János Kórházának főigazgató főorvosa.
Az oktatás területén más a helyzet. Az általános iskolák működtetése helyben a legolcsóbb, de a középfokú oktatás megyei szintű összevonásáról érdemes gondolkodni – véli Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Szerinte pusztán az államosítástól nem lesz hatékonyabb az oktatási rendszer, a feladatok megfelelő finanszírozására kellene koncentrálnia az államnak, hiszen néhány évvel ezelőtt 70-80 százalékos normatív támogatást kaptak az oktatási intézmények, ma ez az arány 50 százalék körül van.