Orbán szerint az EU diszkriminál

2010. szeptember 16. 20:26

A magyar miniszterelnök szerint az Európai Unió diszkriminál azzal, hogy jelenleg nem veszi figyelembe az államháztartási hiány kiszámításakor a magánnyugdíjpénztárakat előíró tagállamok pótlólagos pénzügyi áldozatvállalását. Orbán Viktor a visegrádi négyek kormányfőivel együtt ez ellen a diszkrimináció ellen érvelt az Európai Tanács elnökének.

2010. szeptember 16. 20:26

Orbán Viktor szerint negatív megkülönböztetés az a jelenlegi uniós gyakorlatot, amely nem veszi figyelembe az államháztartási hiány kiszámításakor a magánnyugdíjpénztárakat előíró tagállamok pótlólagos pénzügyi áldozatvállalását. A visegrádi négyek kormányfői ezért a csütörtöki brüsszeli EU-csúcs előtt találkoztak Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével. Érvekkel alátámasztva kifejtették neki, hogy nem szeretnék, ha ez a diszkrimináció fennmaradna.

Az unió minden ügyben az azonos kiindulópont elve mellett érvel, ami helyes, de éppen ehhez az azonos kiindulóponthoz lenne szükség arra, hogy megértsék, miről van szó” – mondta Orbán Viktor. A kormányfő nem kívánt találgatásokba bocsátkozni azt illetően, hogy az unió részéről mennyire fogják méltányolni ezeket az érveket, mert szerinte ez rontaná a felvetés esélyeit.

Az EU főbb külpolitikai törekvéseinek szentelt uniós csúcstalálkozó után a magyar kormányfő arről is beszélt, hogy ha az Európai Unió sikeres szereplő akar lenni a világporondon, akkor „saját háza táján” is sikeresnek kell lennie. Éppen ezért fontosnak tartották - és ezt a célt el is érték -, hogy a tanácskozás záró dokumentumában kapjon kellő hangsúlyt az EU további bővítésének szándéka, a keleti partnerségi kapcsolatok fontossága és az egységes energiapolitika megteremtése.

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Öreg
2010. szeptember 17. 14:24
Még egy: ha nem erőltetik ránkj a magánnyugdijpénztárakat, hanem a nagy ellátórendszerben teremtik meg az egyéni mérés lehetőségét, most pon annyival jobban állnánk, mint amennyi beszámithatóságot követelünk az Eu-tól. A veszteséges magánnyugdijpéztár probléma ugyis az államra fog hárulni!
Öreg
2010. szeptember 17. 14:21
Balbakó! Teljesen igazad van a diszkriminációt illetően. Előirják 0 3,8 %-os hiányt-mint kötelezően betartandót, miközben a régi tagok nagyobbik fele bőven efölötti mutatókkal rendelkezik. Romániában csökkenteni kellett a béreket és nyugdijakat- hogy ne magunkról beszéljek, miközben a hiány előidézésében fontos előidéző előzmény volt, hogy a termelő vállalatokat megvásárló nyugati pénzügyi csoportok csak a piac megszerzésére törekedtek és a termelést jelentősen csökkentették, vagy megszüntették a megvásárolt vállalatoknál. Természetesen ezért nálunk deficit keletkezett, mert a megszünt gyárak termelését külföldről pótolták/Cementipar, cukoripar, fémipar, könnyüipar, stb/ Kevés iparágat kivéve nem fejlett technikát hoztak, hanem elvitték a termelést. Pedig a hiánycél teljesitéséhez-hosszutávon- a hazai temelés jelentős növekedése és az abból származó - tehát nem a hozott alkatrész összeszereléséből származó- exportteljesitésre van szükség, miközbenpl. könnyüipari és élelmiszeripari termelésben növelni kell az önellátást. De lehet ezt magyarázni azoknak, akik baromira örülnének bártmilyen gazdasági csődnek, csak bukjon vele Orbán és a Fidesz. Ez ám a hazaszeretet!
Felföldi Csaba
2010. szeptember 17. 14:03
Ezt a magánnyugdij ügyet még a Horn kormány erőltette át a Parlamentben. Már akkor figyelmeztetett a FIDESZ, hogy az a pénz hiányozni fog az állami nyugdijpénztárból. Ezt az összeget minden évben pótolni kell a költségvetésnek. Nos ezért kéri Orbán az EU-t, hogy ezt sziveskedjenek figyelembe venni. Egyébként a magán nyugdijpénztárak hatalmas költségekkel müködnek. /Alkalmazottai nem BKV-bérlettel közlekednek, nem lepukkadt irodákból "irányitanak, és nem elhizott mosónők a titkárnöik./ A befizetők egyelőre nyomát sem látják a beigért hatalmas hozamoknak.
gross
2010. szeptember 17. 13:14
Ezt a szabályt konkrétan tudtuk már, amikor a csatlakozási tárgyalásokat folytattuk. Elfogadtuk, beléptünk. Bár rugalmatlan az előírás, azért volt valami értelme (ld. nagyapo megjegyzését). Mindig lehet a jogszabályokat megváltoztatni, mondjuk a maastrichti konvergenciakritériumok felpuhítására szövetségeseket keresni, de nem hiszem, hogy ezt a kormány ambicionálná, vagy ez most az ország érdekében állna. Az magánnyugdíj-pénztárakkal kapcsolatos elszámolási kérdés más tészta. De akkor is kihangsúlyoznám, hogy a maastrichti kritériumok nem teljesen értelmetlen, pusztán egyes tagállamok büntetésére kitalált szabályok. Egy hitelességi alapnak szánták a piacok megnyugtatására az euró bevezetésekor.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!