Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
A magyarok nemet mertek mondani, mint a leigázott emberek egy olyan világban, ahol intelligens majmok uralkodnak - írta a Polska - The Times című lengyel jobboldali liberális napilap a világgazdaság és a magyar kormány viszonyáról. Európai pénzügyi körök a bankadó kapcsán elsősorban attól rettegnek, hogy a magyar példa a szomszédoknál követőkre lel, pedig a bankok alaposan rászolgáltak erre az adóra.
A magyar kormány július végén három évre bevezette a bankadót, amely a remények szerint évente 650 millió eurót hoz a konyhára - írja a Polska. „Brüsszeltől Washingtonig jajveszékelést és felháborodást hallani. A magyarok nemet mertek mondani, mint a leigázott emberek egy olyan világban, ahol intelligens majmok uralkodnak” - utalt a lap A majmok bolygója című filmre. A Polska kiemelte: Orbán elutasította az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) követeléseit, nemet mondott a további költségvetési megszorításokra és nadrágszíjmeghúzásokra. „A pénzarisztokraták üres kézzel távoztak, bajszuk alatt a magyar valuta összeomlásáról és a magyarok felelőtlenségéről morogva... A forint esett, majd erősödött, ismét esett, de az ország keményen kitartott”.
A cikk szerint az egyes országok - főként a kisebbek - szuverenitásáról és autonómiájáról van szó. „Brüsszel és Strasbourg a globalizálódó világban lopva példátlan mértékű politikai és jogi hatalmat sajátított ki magának. Az egyes országok sorsát mind nagyobb mértékben globális pénzügyi körök és nemzetközi intézmények határozzák meg. Ezek paradox módon ugyanazt a szalámitaktikát alkalmazzák, mint a kommunisták a második világháború után: apránként leszeletelik az országok függetlenségét és szuverenitását, míg azok egy nap arra ébrednek, hogy nem maradt belőle semmi.”
Európai pénzügyi körök a bankadó kapcsán elsősorban attól rettegnek, hogy a magyar példa a szomszédoknál követőkre lel. Pedig a bankok alaposan rászolgáltak erre az adóra, hiszen a magyar gyötrelmek jelentős része éppen az ő rovásukra írható - utalt a cikk a svájci frankban folyósított hitelekre. „A magyarok 1956-ban felkeltek a szovjet zsarnokság ellen, abban a reményben, hogy mások is követik majd őket. Ez nem történt meg. Lehet, hogy mostani felkelésük a kapitalista zsarnokok ellen viszont követőkre talál” - írja a Polska.