Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A kormány mérlegeli, hogy bevezet-e egy 16 százalékos egykulcsos szja-rendszert, és vizsgálja, miként tudnának megjelenni benne a családi adózás elemei. Kedden derül ki, lesz-e évközi adómódosítás. Ha nem lesz, a Bajnai-kormány intézkedéseinek köszönhetően az ország 95 százaléka gyakorlatilag egykulcsos, 17 szzalékos szja-t fog fizetni.
Kis- és középvállalkozók kérésére a kormány egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetését fontolgatja. Azt még vizsgálják, hogyan illeszthetik ebbe bele a családi adózás elemeit. A Hírszerző emlékeztet: az új kormány által bejelentett adóváltozások már egy 2005-ös dokumentumban is szerepeltek, melyben egységesen 16 százalékos szja és társasági adó mértéket fogalmaztak meg.
Mindenki egyenlő
Az adókulcs 16 százalékosra csökkentése a lakosság többségének nem jelentene nagy változást, jelenleg ugyanis két kulcs van: 17 százalékos mértékkel adózik az emberek több mint 90 százaléka, az ötmillió forint feletti éves jövedelemre viszont 32 százalékot kell fizetni, írja a lap. 2011-től viszont már az adózók több mint 95 százaléka fizetné adóját 17 százalékos kulccsal, ugyanis a Bajnai-kormány 2011-től életbe lépő adómódosításai az alsó kulcs felső határát kitolnák 15 millió forintig, ami csaknem egykulcsos személyi jövedelemadózást jelentene.
Ha az Orbán-kormány mindenki számára egykulcsossá teszi az adózást, azzal az átlagnál jóval többet keresők járnak jól, a költségvetésnek viszont 2-300 milliárd forintos bevételkieséssel kellene számolnia, feltéve, hogy meghagyják a szuperbruttósítást - csakhogy Matolcsy György májusban azt mondta, az új kormány eltörli a Bajnai-kormánynak ezt az intézkedését. Ez a Hírszerző számításai szerint azonban további 420 milliárdos adóbevételkieséssel járna, vagyis a 16 százalékos szja a szuperbruttósítás eltörlésével együtt legalább 6-800 milliárd forintba kerülne.
Jól járnak a vállalkozók
A Hírszerző úgy tudja, a vállalkozókat érintő adónemek is 16 százalékosra csökkennek - a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban már hetek óta számolják, hogy mekkora fedezet kell a rendkívüli mértékű adócsökkentéshez. A lap számításai szerint az említett adócsökkentések összesen 1000 milliárd forintos bevételkiesést jelentenének, vagyis 4 százalékkal magasabb költségvetési hiányt. A Hírszerző tehát arra számít: fenti intézkedések a vállalkozók esetében négy év alatt, míg a személyi jövedelemadózásban hat év alatt fognak megvalósulni.