Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója január 11-én minden minisztérium vezetőjének ugyanazokatt az írásbeli kérdéseket tette fel: hány köztisztviselőnek van jelenleg hat évre szóló vezetői megbízása a miniszter által felügyelt hivatalban; mikor jár le ezen köztisztviselők vezetői megbízatása? A minisztérium felügyelete alá tartozó központi államigazgatási szerveknél, valamint ezek területi és helyi szerveinél hány köztisztviselőnek van hat évre szóló vezetői megbízása; mikor jár le az ő vezetői megbízásuk?
Az ellenzéki politikus egy, a Gyurcsány-kormány alatt elfogadott, 2007-ben hatályba lépett, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvénymódosításra hivatkozott a kérdésében. Eszerint a központi államigazgatási szervek, valamint területi és helyi szerveik, továbbá a minisztérium főosztályának vezetésére adott kinevezés, megbízás hat évre szól.
A 14 miniszteri válasz összesítéséből kiderül: a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok összesen 479 vezető köztisztviselőt neveztek ki, közülük 297-nek 2013-ban, 96-nak 2014-ben, 76-nak 2015-ben, kettőnek pedig 2016-ban jár le a megbízása. A miniszterek válaszleveleikben leszögezték: a kinevezés a közigazgatás szakmai stabilitásának megerősítését szolgálja, semmiképpen nem tekinthető „bebetonozásnak”. Ha egy hat évre kinevezett vagy megbízott vezető rosszul végzi a munkáját, a vezetői kinevezése vagy megbízása visszavonható. „Kétségtelen, hogy ez a törvényi rendelkezés akadályát képezi annak, hogy a közigazgatási szakemberek körében politikai tisztogatást letessen végezni, lehetővé teszi azonban azt, hogy a munkáját szakmailag rosszul végző vezetőktől meg lehessen válni” - írják.