Főtisztviselők örökbe

2010. január 30. 09:50

A szocialisták 471 államigazgatási vezetőt hagynak örökül a következő kormányra.

2010. január 30. 09:50
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója január 11-én minden minisztérium vezetőjének ugyanazokatt az írásbeli kérdéseket tette fel: hány köztisztviselőnek van jelenleg hat évre szóló vezetői megbízása a miniszter által felügyelt hivatalban; mikor jár le ezen köztisztviselők vezetői megbízatása? A minisztérium felügyelete alá tartozó központi államigazgatási szerveknél, valamint ezek területi és helyi szerveinél hány köztisztviselőnek van hat évre szóló vezetői megbízása; mikor jár le az ő vezetői megbízásuk?
 
Az ellenzéki politikus egy, a Gyurcsány-kormány alatt elfogadott, 2007-ben hatályba lépett, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvénymódosításra hivatkozott a kérdésében. Eszerint a központi államigazgatási szervek, valamint területi és helyi szerveik, továbbá a minisztérium főosztályának vezetésére adott kinevezés, megbízás hat évre szól.
 
A 14 miniszteri válasz összesítéséből kiderül: a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok összesen 479 vezető köztisztviselőt neveztek ki, közülük 297-nek 2013-ban, 96-nak 2014-ben, 76-nak 2015-ben, kettőnek pedig 2016-ban jár le a megbízása. A miniszterek válaszleveleikben leszögezték: a kinevezés a közigazgatás szakmai stabilitásának megerősítését szolgálja, semmiképpen nem tekinthető „bebetonozásnak”. Ha egy hat évre kinevezett vagy megbízott vezető rosszul végzi a munkáját, a vezetői kinevezése vagy megbízása visszavonható. „Kétségtelen, hogy ez a törvényi rendelkezés akadályát képezi annak, hogy a közigazgatási szakemberek körében politikai tisztogatást letessen végezni, lehetővé teszi azonban azt, hogy a munkáját szakmailag rosszul végző vezetőktől meg lehessen válni” - írják.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Edmund Burke
2010. február 01. 12:42
Nemcsak a főosztályvezetők, hanem a nagykövetek is be vannak betozva. Pl.Ha egy nagykövet 2009.novemberében ment ki, akkor 2013.novemberéig ki kell fizetni, ha megválnak tőle. Persze vannak jogi megoldások.
imres
2010. február 01. 07:24
Persze ahol lehet lépni, ott a rikácsolás ellenére is lépni kell.
imres
2010. február 01. 07:22
Fpgjuk fel úgy, hogy ez (is) a demokrácia ára. Sokuk megkerülhetetlen pozícióban úl, ez kétségtelen. Többségük viszont simán megkerülhető. Ha a döntést nem ő hozza, akkor már kárt nem okozhat.
Edmund Burke
2010. január 31. 07:44
Szerintem vérlázító, hogy a médiában is látható és hallható az a kormánypárti érvelés, miszerint nem lehet senkihez hozzányúlni, mivel jön az EU-elnökség stb. A külügyminiszter pl. nemrégiben ezt mondta: "ostoba az az ország, amelyik az uniós elnöksége alatt vagy közvetlenül előtte lecseréli az elnökséget előkészítő csapatot". Magyarországnak nagy dolog, hogy az elnökség előkészítése során választások lesznek, "az EU-ban ez nem ügy". Ez vérlázító! Nem a csapatot kell lecseréni, hanem a vezérürüket !!! A Heti Válasz fenti szerény listáján számoltam össze, hogy a választások előtti évben nagykövetet váltottak, New Yorkban, Genf-ben és Bécsben az ENSZ-ben, Washingtonban, az EU-ban a NATO-ban Brüsszelben. Érdemes megnézni, hogy kik ezek! Ha ezek plussz Andor és Veres szinte nincs mozgástere az új kormánynak! Ja és akkor még nem beszéltünk a bebetonozott főosztályvezetőkről...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!