Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Kétszer annyi szavazatot kapott az MKP, mint Slotáék

2009. június 07. 06:21

A Smer 5 mandátumhoz jutott, az ellenzéki pártok (köztük a Magyar Koalíció Pártja) 2-2, a két kisebb kormánypárt pedig 1-1 képviselői helyet szereztek Brüsszelben az adatok majdnem teljes körű feldolgozottsága alapján.

2009. június 07. 06:21
Bár Szlovákiában is csak vasárnap este tíz után teszik közzé a szombati EP-választás eredményét, a Mandiner.hu értesülései szerint pontosnak bizonyult a Focus intézet mandátumbecslése. A választást a kormányzó Smer-SD nyerte 5 mandátummal, az SDKÚ-DS, az MKP és a KDH 2-2, a HZDS és az SNS 1-1 képviselőt juttatott be az Európai Parlamentbe. A kormánypártok összesen 7, az ellenzékiek 6 mandátumhoz jutottak, a többi tíz, parlamenten kívüli indulónak nem sikerült elérnie a bejutási küszöböt. A választásra jogosultak 19 százaléka ment el szavazni, ami valamivel meghaladja az öt évvel ezelőtti 17 százalékos végeredményt.

Frissítés:
A SME részletes (és a Mandiner.hunak más forrásokból megerősített) eredményeket is közöl. Eszerint a választók 19,4 százaléka ment el szavazni, a sorrend pedig a következőképpen alakult:
1. Smer-SD 31,8%
2. SDKÚ-DS 16,97%
3. MKP 11,35 %
4. KDH 10,09 %
5. HZDS 8,9 %
6. SNS  5,55 %

A preferenciális szavazatok alapján az MKP választói Bauer Editet és Mészáros Alajost juttatták be az Európai Parlamentbe. (via Körkép.sk)
Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luccy
2009. június 07. 11:31
Szathmáry: egyrészről biztos valamivel nagyobb volt a hajlandóság, másrészről szerintem is van szlovákiában egy olyan, még ha igen szűk réteg is, akik szlovák nemzetiségük ellenére mondjuk az MKP-ra szavaznak, pontosan amiatt, mert mondjuk a magyarokkal laknak egy településen, és ismerik őket, így nem lehet riogatni. Tényleg jellemző, hogy a magyarellenesség elsősorban ott van jelen, ahol magyarok már nem is nagyon laknak (vagyis északon). Gratula az MKP-nek, Bugárék meg szálljanak már magukba! Mit akarnak? Megosztani a magyarokat? Lehet, hogy Csáky nem egy szent, sőt - biztos. De itt az MKP kapcsán azért ennél jóval többről van szó, csak az számít,hogy a szlovákiai magyarok megfelelően legyenek képviselve, akár az EP-ben, akár a szlovák parlamentben... Személyi kérdésekről lehet, sőt kell beszélni, de magát az ügyet figyelmen kívül hagyni TILOS. Most ha alakul még egy párt akkor mi lesz? Lehet hogy egyik se jut be a parlamentbe majd. Az lesz csak a szép, akkor majd Bugár verheti a mellét....
Szathmáry
2009. június 07. 09:48
Tényleg milyen nagyszerű meglátásai vannak a Reakció publicistájának.:-) Más. Lehet-e tudni valamit a magyarlakta területek szavazási hajlandóságáról? Valszeg nagyobb lehetett, mint az országos átlag, mert másfél százalékkal jobbat ért el az MKP, mint a magyarság számaránya. Vagy szlovákok is szavaztak az MKP-ra? Vagy a 2001-es népszámlálás kicsit sántít?
benkolevente
2009. június 07. 09:29
A Smer 2004-hez képest 3-ról 5-re emelte képviselői számát. Ezt a mandátumveszteséget az EPP-s szlovák pártok szenvedték el, de nem az MKP: az SDKU és a KDH eddig 3-3 képviselővel rendelkezett, most már csak 2-2-t delegálhat, így az MKP egy súlycsoportba került velük, legalábbis Brüsszelben. Persze nagyon relatív siker ez, de mégis. A Reakció kitűnő publicistája viszont megjósolta, hogy Ficóék orbánozós fináléja erősíti a magyar választói kedvet: http://reakcio.blog.hu/2009/06/04/orban_veszely
Szathmáry
2009. június 07. 08:37
Ráadásul ezek szerint a magyarok valamivel nagyobb arányban mente el szavazni, mint a szlovákok. Valószínűleg ebben nagy szerepe volt az eheti Orbán-ellenes pozsonyi parlamenti ülésnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!