Vox: példaképének tartja Orbánt a most áttört spanyol nemzeti párt

2018. december 06. 09:03

A spanyol egység pártja, akik úgy kezelnék a határokat és Soros Györgyöt, ahogy a magyar kormányzat: ez a Vox, a most Andalúziában áttört, regionális autonómiák és progresszív politikák ellen fellépő spanyol nemzeti-jobboldali párt. Kik ők és mit akarnak?

2018. december 06. 09:03
Szilvay Gergely
Szilvay Gergely

Tizenkét helyet szerzett az andalúz tartományi törvényhozásban a Vox nevű spanyol párt, ami kapcsán 

a nemzetközi sajtó a spanyolországi szélsőjobboldali áttörésről beszél. 

Az ország miniszterelnökét is adó szocialista párt 33 széket nyert Andalúziában, a szélsőbaloldali Podemos tizenhetet, a jobboldali Ciudadanos huszonegyet, míg a konzervatív Néppárt huszonhat mandátumot szerzett. A hagyományosan szocialista Andalúziában tehát nagyot estek a szocialisták, és jobboldali többség lett. 

A spanyol politikai életet két nagy párt uralja, az épp hatalmon lévő Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a jobboldali Néppárt, ami végső soron, jogilag Francisco Franco tábornok pártjának örököse. A két nagy mellett számos kisebb párt van jelen, például a radikális baloldali Egyesült Baloldal, vagy épp a középjobb-nemzeti-kereszténydemokrata-kapitalista-katolikus Néppárttól nem sokban különböző, de kisebb és fiatalosabb, 2005-ben alapított Ciudadanos; illetve a Pablo Iglesias politológus által létrehozott újbaloldali-szélsőbaloldali Podemos. Ezek mellett vannak még a tartományi pártok, amelyek a tartományi parlamentekben hagyományosan egyik-másik országos nagy párt szövetségesei.

Ebbe a mátrixba lépett be most a Vox. A hír hallatára feministák és bevándorláspártiak vonultak utcára a párt ellen tüntetni a tartományban.

A Vox kapcsán azt emelte ki a média, hogy a párt bevándorlásellenes. Ennél azért sokszínűbb a kép.


A Vox vezetősége

Mi a Vox? A nemzetközi közvélemény számára hirtelen felbukkanó Vox nem most ősszel alakult, hanem 2013 decemberében. A Vox színe a zöld, tagsága tízezerre rúg. A 2014-es európai parlamenti választásokon épphogy nem nyertek el egy helyet, ugyanakkor van négy polgármesterük és 17 városi önkormányzati képviselőjük országszerte. A párt soraiban Ignacio Camuñas Solís személyében volt miniszter, profi diplomata is van.

Az alapítók közül többen

a Néppártból váltak ki, azzal szemben kívánnak jobboldali alternatívát nyújtani,

amiben hasonlítanak a Ciudadanoshoz; csak míg a Ciudadanos jól fésült jobboldali liberális, addig a Vox karcosabb álláspontot képvisel. A Vox-alapítók nem értettek egyet a korrupciós vádak néppártos kezelésének módjával, illetve túl engedékenynek tartották a Mariano Rajoy néppárti miniszterelnöknek az ETA baszk terrorszervezettel, illetve a katalán nacionalizmussal szembeni politikáját – ami azért érdekes, mert a Néppárt meg általában a szocialisták hasonló politikáit tartja túl engedékenynek. 

A párt elnöke és egyik alapítója, Santiago Abascal szociológia szakon végzett az egyetemen, 2004-2009 közt pedig a Néppárt képviselője volt a baszk törvényhozásban. Családja korábban, a Franco-rezsim után részt vett a Néppárt elődjének, az Alianza Popularnak a munkájában, így az ETA, a baszk függetlenségért küzdő terrorszervezet többször megfenyegette őket. José Maria Aznar, a Néppárt egykori miniszterelnöke egyszer azt nyilatkozta: Abascal igen tehetséges személyiség, és jó lenne, ha visszatérne a Néppártba. 


Santiago Abascal

Mi a Vox programja? A Vox alapvetően nemzeti konzervatív, jobboldali párt, ami

erős hangsúlyt helyez a spanyol nemzeti egység védelmére.

Mindenekelőtt tehát erősen szigorítanák a bevándorlási törvényeket, és hazaküldenék az illegális bevándorlókat, mivel szerintük a spanyol keresztény kultúra nem egyeztethető össze az iszlámmal. Ahogy Abascal  a Magyar Hírlapnak adott interjújában fogalmazott: „meg szeretnénk védeni határainkat, nem a kint lévők elleni gyűlöletből, hanem a bent lévők iránti felelősség által vezérelve”. Abascal úgy látja, sem a szocialista, sem a néppárti kormány részéről nem volt meg a politikai akarat a határok megvédésére. „Mi mindezt elképedve szemléljük, s teljes mértékben azonosulunk Magyarországgal, mely nem elégszik meg a határvédelmi eszközök létesítésével, hanem hajlandó használni is azokat”.

Betiltanák azokat a civil szervezeteket és pártokat, amelyek veszélyt jelentenek a nemzeti egységre, úgyszintén

megszüntetnék a katalán autonómiát,

s erősen korlátoznák a többi tartomány autonómiáját is, mivel azok szerintük elsősorban megosztottságot okoznak és sokba kerülnek. Megszüntetnék például a tartományi rendőrségeket, egységes rendőrséget alakítva ki; és különös hangsúlyt helyeznének a spanyol nyelv védelmére, aminek a használatához mindenkinek joga van. Ezzel együtt a katalán, a baszk, a gallego megmaradhatna hivatalos társnyelvnek, a spanyol mellett. A Vox erősítené az olyan nemzeti jelképek védelmét, mint a zászló, a korona és a himnusz. 

Abascalt a Magyar Hírlap a határon túli magyarok miatt a nemzeti kisebbségek érzékenységére kényes magyar közvéleményre tekintettel megkérdezte autonómia-kritikus álláspontjáról is: a pártelnök szerint „Spanyolországban nincsenek etnikai kisebbségek, ellenben vannak olyan régiók, ahol a nemzeti nyelv mellett egy regionális nyelvet is beszélnek”. Úgy látja, „A spanyolokat soha nem érdekelte a rassz és az etnikum, számunkra – a katolikus szellemiségnek megfelelően – a kultúra és a belőle táplálkozó világkép a legfontosabb.” A határon túli magyarokkal kapcsolatban megjegyezte: „Szerintünk a határon túli magyarság helyzete nem hasonlítható össze Katalóniával, amely Spanyolország elidegeníthetetlen részét képezi”. A pártprogram szerint autonómiák helyett egységes jogállamra van szükség. 


A spanyol tartományok

A párt eltörölné a Történelmi Emlékezet Törvényét, amelyet a szocialista kormány hozott 2007-ben, s ami formálisan elítéli a Franco-rezsimet – a törvényt annak idején a Néppárt is ellenezte.

Erősítenék a Gibraltár Nagy-Britanniától való visszaszerzése érdekében tett erőfeszítéseket is, és keményebben lépnének fel a drogkereskedelem ellen. A párt Madridban politizáló titkára, Javier Ortega Smith jogász Gibraltár Spanyolországhoz tartozását hirdető aktivista múltjáról ismert.

A Vox ellenzi az abortuszt, eltörölné a melegházasságot és élettársi kapcsolattal helyettesítené azt. Erősebb védelemmel illetné a családokat, ugyanakkor a gazdaságot összességében liberalizálná. 

Az Európai Uniót illetően a nemzetek Európájában hisz a Vox,

elvetve a további föderalizálást, de megtartva az EU-t.

Mint Abascal a Magyar Hírlapnak nyilatkozta: „Éppen ezért szimpatizálunk Orbán Viktor álláspontjával, aki egyre inkább az új Európa vezetőjeként tekinthető.”

Abascalnak a magyar példaképéhez hasonlóan Soros Györgyről is megvan a maga negatív véleménye: „Soros megpróbálja befolyásolni az egyes országok bevándorlási politikáját, hozzájárul a gender ideológia terjesztéséhez, és támogatja a katalán szeparatista mozgalmat. Soros György egy ideológiailag megszállott nemzetközi pénzmágnás, aki mindenhatónak képzeli magát”  – fogalmaz.

Az interjúban végül arról vall a pártvezető: „Baszkföldön születtem, s kisgyermekkoromtól kezdve megtapasztaltam, hogy mivel jár megvédeni Spanyolországot egy olyan régióban, ahol a spanyolok egy része az árulás és a hűtlenség útjára lépett. Közvetlen közelről éltem meg a terrorista fenyegetést: az ETA megpróbálta megölni a nagyapámat, az édesapámat, akárcsak engem. Ha valaki fiatalon átesik a tűzkeresztségen, lelkileg erősebb felnőtt lesz belőle. Szintén erőt merítek az emberi lét transzcendenciájába vetett hitemből. Úgy vélem, azért vagyunk itt, hogy felülemelkedjünk korlátainkon, hogy hagyjunk magunk után valamit a következő nemzedék számára. Mindez erővel tölt el engem, akárcsak spanyolok millióit, s történelme során ez a meggyőződés tette naggyá Spanyolországot”. 

 

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyéressy Károly
2018. december 06. 18:34
Sajnos ez a 10% nem áttörés.
flesh ripper
2018. december 06. 14:23
Jól esne szívemnek, ha szétesne ez a történelmi anakronizmus, a spanyol királyság!
llnnhegyi
2018. december 06. 13:38
Andalusiaban nagyon orrbavagta a VOX a népet ..Ne aludjatok!!
luisbathhelena
2018. december 06. 13:26
Jelenleg Spanyolország Soros migránslerakata, nyomja is az ottani szocikat pénzzel. Azért a 40 millió lakosnak is van ébresztője migriügyben, ha nem vesznek át tőlük elegte azok bizony ottragadnak. Aztán újra lejátsszák az arab hódítást. Úgy látszik túl régen volt, kiveszett az emléke is. Az oktatás a felelős. A katalánaok legnagyobb baja, hogy mint leggazdagabb régió, a pénzügyi eyenleg negatív, kiviszik a pénzt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!