Kósa: A munkaidő-beosztás megváltoztatásához a munkavállaló beleegyezésére lenne szükség

2018. december 03. 16:38

Kósa Lajos kiemelte, hogy a módosítások kizárólag az egyenetlen munkarendben dolgozókat érintik, a magyar munkaerőpiacon 10-15 százalék, aki ilyen munkarendben dolgozik.

2018. december 03. 16:38

Több pontból álló javaslatcsomagot terjeszt kedden a munka törvénykönyvének tervezett módosításához az Országgyűlés vállalkozásfejlesztési bizottsága elé a Fidesz – közölte Kósa Lajos, a nagyobbik kormánypárt országgyűlési képviselője, aki hétfőn munkavállalói szövetségekkel egyeztetett.

Kósa Lajos újságíróknak elmondta: a munkaidő-beosztás megváltoztatásához a munkavállaló beleegyezésére lenne szükség. Hozzátette: egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén eddig az volt a szabály, hogy havi egy pihenőnapot kellett kötelezően kiadni. Ez a megszakítás nélküli üzemben, a több műszakban dolgozókra és az idényjellegű tevékenységet végzőkre vonatkozik. A kötelezően kiadandó pihenőnapok száma a jövőben kettőre emelkedne, és akármilyen speciális munkaidő keretében foglalkoztatnak valakit, ennyi pihenőnapra jogosult lesz – rögzítette Kósa Lajos.

Az egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgozók minimálisan havi négy pihenőnapra számíthatnak. Mindkét esetben az egyik napnak vasárnapra kell esnie – jelezte a kormánypárti politikus. Nem változik az a garanciális szabály, amely arra vonatkozik, hogy a fiatal munkavállalóknál a heti pihenőnap és pihenőidő nem osztható ki egyenlőtlenül.

Kósa Lajos elmondta, túlóra évi 400 órás felső határral csak akkor lenne elrendelhető, ha a munkavállaló ehhez hozzájárul. Ha 15 fő alatti a foglalkoztatotti létszám, akkor ez üzemi megbízott, ha 15 fő feletti, akkor üzemi tanács útján történne. Ha van kollektív szerződés megkötésére felhatalmazott munkavállalói érdekképviselet, akkor a kollektív szerződésben rögzíthető – ismertette. 

Kósa Lajos kiemelte: a módosítások kizárólag az egyenetlen munkarendben dolgozókat érintik, a közalkalmazottakra, köztisztviselőkre, a heti normál munkaidő-beosztásban dolgozókra nem vonatkoznak. Megjegyezte: a magyar munkaerőpiacon 10-15 százalék, aki ilyen munkarendben dolgozik. A munkaerő-kölcsönzőkre vonatkozó változásokat mindenki támogatta – jelezte. 

A fideszes politikus arról, hogy Szávay István (Jobbik) hétfőn közölte, lemond országgyűlési képviselői mandátumáról, azt mondta: a frakció ezzel lezárta az ügyet, de a Jobbik pártként nem. Egyetlen politikai szervezetnek sem maradhat tagja egy ilyen ember – értékelt, hozzátéve: olyan nincs, hogy „megverünk valakit, ráadásul egy hölgyet" az identitása miatt. Ha a Jobbik ezt az ügyet le akarja zárni, akkor Szávay Istvánt ki kell zárnia – jelentette ki Kósa Lajos, aki szerint Szávay Istvánnak bocsánatot kellene kérnie a zsidó közösségektől.

(MTI)

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tamil
2018. december 04. 09:33
Ez a kérdés megérne egy nemzeti konzultációt...
kizökkentidő
2018. december 03. 22:17
Kósa takarodj!
3M..
2018. december 03. 21:22
Nem ezért tartják a külföldi multik hatalomban ezt a kormányt hogy ne jussanak hozzá az évente beígért extraprofitjukhoz. Szorongatják őket, ezért a kormány az utolsó munkaórát is ki akarja préselni a magyarból. Szebb Jövőt!
3M..
2018. december 03. 21:15
Már így is a magyarok dolgoznak a legtöbbet az eu-ban. A választások előtt majdan úgy akarják propagálni a három év múlva kifizetett túlórákat hogy itt a szalagmunkások bére megközelítette a szlovén béreket, akkor ne a ledolgozott óraszámot emeljék. Ez a családi élet rovására megy a családok évében, a multik inkább azonos ledolgozott óraszám mellett, emeljék föl az órabéreket. A magyarság már nem képes több időt munkával eltölteni. Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!