Surányi aranyköpései

2018. november 03. 09:13

A dolog pikantériája, hogy aranytartalékunk zömének eladása nagyjából egybeesik Surányi György első jegybankelnöki munkásságával.

2018. november 03. 09:13
Pilhál György
Magyar Idők

„Interjút adott minap a HVG-nek Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke. Mit mondjak, nem jött ki jól belőle… Arról kérdezték a pénzembert, mit szól ahhoz, hogy a jegybank a közelmúltban megtízszerezte (3,1-ről 31,5 tonnára emelte) az ország aranytartalékát.

»Meglepődtem« – válaszolta Surányi, és mindjárt meg is magyarázta, miért. Megtudtuk, az aranynak a mai monetáris rendszerben nincs helye, merthogy nehéz pénzzé tenni, nem kamatozik, emellett a tartása költséges, hiszen az őrzéséről is gondoskodni kell.

A jegybank reagált az interjújára. Hoffman Mihály igazgató szerint Surányi leragadt a 20-30 évvel ezelőtti dogmáknál. Nem vette figyelembe, hogy az aranytartalék növelése összhangban van a nemzetközi trendekkel, segíti a pénzügyi stabilitást és erősíti az ország iránti piaci bizalmat. Az arany továbbra is a legbiztonságosabb. Ha baj van, és a nyomtatott bankó már nem ér semmit, az aranyat akkor is elfogadják.

A dolog pikantériája, hogy aranytartalékunk zömének eladása nagyjából egybeesik Surányi György első jegybankelnöki munkásságával. (A riporter nem is mulasztotta el ezt megemlíteni.) Persze jött a magyarázat: akkortájt, a rendszerváltás környékén az ország devizatartalékai rendkívül alacsonyak voltak, a gazdaságot bizonytalanság övezte, így a tartalékokat »könnyen mozgósítható« formában kellett tartani. Summa summarum: eladták a nemzet aranyát. A hatvan tonnából maradt három...”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2018. november 13. 22:39
"...Surányi leragadt a 20-30 évvel ezelőtti dogmáknál. Nem vette figyelembe, hogy az aranytartalék növelése összhangban van a nemzetközi trendekkel, segíti a pénzügyi stabilitást és erősíti az ország iránti piaci bizalmat. Az arany továbbra is a legbiztonságosabb..." - írják. Nem is tudom. Ami ebből a szemelvényből kiderült, az az, hogy az a két (2) dolgot, amit megemlítettek, azt az aranystandard kialakulásánál (XIX. sz.) mondogatták. Nemhogy 20-30 éve. Ez azért is kínos, mert az arany megvétele nyilvánvalóan politikai okokból történt, és az Mnb-ben is tudják ezt, de most meg kell "dolgozniuk" azért a nem kis fizetésükért...
Akitlosz
2018. november 13. 00:50
Miért is adják el a kisebb, balekabb, szegényebb országok az aranyukat? Van egy olyan nemzetközi szervezet, hogy Nemzetközi Valutalap, (IMF). Ennek az iMF-nek létezik egy olyan ajánlása az 1970-es évekből - akkor szüntették meg ugye a dollár arany alapúságát - hogy a jegybankok ne tartsanak aranyat, csak pénzt, hiszen az volt a persze hamis jelszó, hogy a dollár ugyanolyan jó, mint az arany. Hát nagyon messze nem, de a kisebb, félősebb, gyengébb országok bedőltek ennek, miközben az Amerikai Egyesült Államok persze nem adja el az aranyát, hanem gyűjti. Mi köze ennek Magyarországhoz? Hát az, hogy a kommunizmus bukása után került át Magyarország az Amerikai Egyesült államok érdekszférájába, akkor amikor ez a surányi volt a jegybankelnök. És így sietett gyorsan eleget tenni az IMF ajánlásának. Ami ugye csak ajánlás, nem kötelező, nincsenek szankciók, ha valaki nem teszi. A történelem persze ismétli önmagát. Pár éve, ahogyan a szabad világ megpuccsolta a választott elnököt Ukrajnából is eltűnt az arany. A magyar Nemzeti Bank, ahogyan az a cikkben is benne van, a "nemzetközi trendeknek megfelelően" cselekszik. Azaz csak azért mert aranyat venni, mert a nagyhatalmak is ezt csinálják, magától nem mert volna. 12 évet van már a Fidesz hatalmon és csak most mertek némi aranyat venni. Még a kommunista Magyarországnak is jóval több aranya és több esze volt. Az Amerikai Egyesült Államok kb. olyan 20 milliárd dollárt teremt az abszolút semmiből HAVONTA. Aranyat mennyit is? Na ezért is bölcs dolog aranyat is tartani.
Akitlosz
2018. november 13. 00:39
Nem az a gond, hogy Surányi úgy vélekedik ahogyan. Szabad országban szabadon vélhet, amit csak szabadon. Az a gond, hogy ezzel a hozzáállással jegybankelnök lehetett és az, hogy büntetlenül megúszta a nemzet aranyának az eltüntetését. Azt a 3 tonna aranyat is csupán csak azért hagyták meg, hogy az állami pénzverdének legyen miből emlék és egyéb arany érméket vernie, tehát nem devizatartaléknak. Az MNB lépése tehát helyes, de remélem, hogy csak a kezdet! Magyarországnak a jelenlegi helyzet(é)ben kb. 80-120 tonna arany tartása lenne az optimális.
Akitlosz
2018. november 13. 00:35
A pénz sem kamatozik. Aki nem hiszi nyisson egy bankszámlát tegyen rá egy összeget aztán várjon és figyelje meg, hogy mi történik! A pénze nem több lesz, hanem kevesebb. A kamatok a "banki költségeket" sem fedezik, messze nem. Aztán meg a pénzt rontják, ezért romlik, tehát nem tartja az értékét, míg az arany már évezredek óta igen. Ezért nem is kell, hogy kamatozzon. 1 kg arany jövőre is 1 kg aranyat lesz és 1 kg aranyat fog érni. Ellenben 1000 mai forint jövőre már csak 970 mai forintot fog érni, miközben kamatozott nagyon maximum 9 forintot így az annyi mint 979 forint a kamattal együtt és akkor még igen jóhiszemű voltam. Nehéz pénzé tenni az aranyat? Hát több helyen fogadják el a világban az aranyat, mint a magyar forintot. Az arany nemzetközileg elismert DEVIZA. Ráadásul nem akármilyen deviza, hanem megbízható deviza. sokkal megbízhatóbb a dollárnál, eurónál, hát még a többinél! Szokták mondani egyesek, hogy az arany ugyanolyan árucikk, mint a többi, de ez nem igaz. Az arany, az ezüst, a platina és a palládium nemzetközileg hivatalosan elismert devizák. Ha valuták is lennének, akkor nyugodtan kiírhatnák az árfolyamot a valutaváltó helyeken. De "csak" devizák. Éppen attól megbízhatóak, hogy nem korrupt, gyarló emberek adják az értéküket, hanem önmaguktól bennük van, az emberektől függetlenül. Az arany ritka dolog. Nem csak a Földön, hanem az egész Világegyetemben. Ember nem tud gazdaságosan aranyat előállítani. Pénzt viszont korlátlan mennyiségben. A pénz csak bitek és bájtok halmaza számítógépeken. Az abszolút semmiből teremtik a pénz urai. Nem csoda, hogy az aranyban jobban bíznak az emberek, még a bankok is, mint a politikusokban és a bankárokban. Ismerik magukat. Ki nem csinálna aranyat, ha tudna? Ki nem csinálna pénzt, ha tudna? Na az a különbség, hogy aranyat, nem, de pénzt tudnak csinálni az abszolút semmiből a pénzteremtés kiváltságával felruházott kevesek, a bankárok és a hatalmon lévő politikusok. És csinálnak is. Ezért romlik folyamatosan a pénz és ezért veszít folyamatosan az értékéből. Mert rontják. Ezért van infláció. Az arannyal viszont ugyanezek az aljas is kapzsi emberek nem tudják ugyanezt megtenni, ha akarják sem, márpedig akarnák. Elvileg persze a pénz is lehetne akár örökké is stabil, ha nincsen közben háború. De a gyakorlatban erre nem igazán van példa. A politikusok és a bankárok képtelenek ellenállni a kísértésnek. Az országok egymással versengve rontják a saját valutájukat, kifosztva ezzel a saját népüket, hogy "segítsék az exportot".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!