Az EJEB legmagasabb fórumán jár a spanyolországi Melilláról való kitoloncolások ügye

2018. szeptember 26. 17:14

Egy mali és egy elefántcsontparti állampolgár beperelte a spanyolokat azon gyakorlatuk miatt, hogy a melillai exklávéba illegálisan érkező bevándorlókat azonnal visszatoloncolják Marokkóba. A madridi kormány képviselője elmondta, hogy az érintettek biztonságos országból érkeztek, egyértelműen gazdasági okokból. Ennek ellenére tavalyi elsőfokú ítéletében az EJEB megállapította, hogy a spanyol hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményét. Madrid fellebbezett, az ügy így került a bíróság legmagasabb fórumára.

2018. szeptember 26. 17:14

Meghallgatást tartott szerdán a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) legmagasabb fóruma a spanyol hatóságok azon gyakorlatáról, hogy a melillai exklávéba illegálisan érkező bevándorlókat azonnal visszatoloncolják Marokkóba.

Az ügy előzménye, hogy a két felperes, egy mali és egy elefántcsontparti állampolgár más migránsokkal együtt 2014 augusztusában megpróbált Marokkóból átszökni az országba ékelődő, de spanyol területnek számító Melillába. A spanyol hatóságok őrizetbe vették, megbilincselték, majd azonnal visszatoloncolták őket Marokkóba anélkül, hogy akár a személyazonosságukat ellenőrizték volna. Nem mérlegelték egyéni körülményeiket, nem biztosítottak számukra sem tolmácsot, sem jogi segítséget. Később ismét megpróbálták, akkor sikerült a kerítéseken át bejutniuk Spanyolország területére, de végül elrendelték a deportálásukat.

Tavaly októberi elsőfokú ítéletében az EJEB megállapította, hogy a spanyol hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének a kollektív kiutasításról és a hatékony jogorvoslatról szóló cikkeit, és ezért fejenként 5000 euró kártérítést ítélt meg a panaszosoknak. Madrid fellebbezett a döntés ellen. A 17 bíróból álló nagykamara előtt zajló szerdai meghallgatáson először a felperesek, majd a spanyol kormány képviselői adták elő álláspontjukat.

Carsten Gericke, a panaszosok ügyvédje hangsúlyozta, hogy ügyfelei bizonyíthatóan nem voltak erőszakosak, mégis „brutális, megalázó bánásmódnak" lettek kitéve. Az ügyben szerinte nem a menekültügyi eljárásról vagy a kitoloncolás jogosságáról van szó, hanem a kollektív visszaküldésükről, arról, hogy „nem beszéltek velük, csak megbilincselték és visszakísérték őket Marokkóba". Kiemelte: az egyetlen jogi kérdés, hogy egy állam jogszerűen utasíthat-e ki embereket a területéről az eljárás ellen való tiltakozás leghalványabb esélye nélkül.

Leon Cavero a madridi kormány képviseletében aláhúzta, hogy az érintettek biztonságos országból érkeztek, egyértelműen gazdasági okokból, ezért nem is vonatkozik rájuk a visszaküldés tilalmának elve. Rámutatott, hogy Melilla és Marokkó határán van törvényes lehetőség menedékkérelem benyújtására, de ők ezzel nem éltek. Továbbá hozzátette, hogy Spanyolországnak kötelessége megvédeni a határait. Végezetül pedig aggodalmát fejezte ki, hogy mostani ítéletével a bíróság bátorító üzenetet küldhet az embercsempész-hálózatoknak.

A tárgyaláson beavatkozó harmadik félként részt vett az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa és az ENSZ menekültügyi főbiztosa is. Az írásbeli szakaszban pedig számos nemzetközi jogvédő szervezet, illetve a belga, a francia és az olasz kormány is észrevételeket tett. 

Szakértők szerint az ítélethirdetés a következő hónapokban várható.

Az ET égisze alatt működő bírósághoz az európai emberi jogi egyezmény előírásainak megsértésére hivatkozva lehet fordulni, amennyiben a panaszos már minden hazai jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, és nem járt eredménnyel.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2018. szeptember 26. 20:16
Csúnya dolog is simán visszarakni őket. Kérelem-elbírálás-elutasítás-fellebbezés-elbírálás (közben koplalással, illetve önköltséges ellátással, de visszafelé nyitott kerítéssel)-kitoloncolás. Nem igaz, hogy mindenre nekünk kell megtanítani ezeket is...
Bitrex®
2018. szeptember 26. 19:52
"Később ismét megpróbálták, akkor sikerült a kerítéseken át bejutniuk Spanyolország területére, de végül elrendelték a deportálásukat." Kérdés: - Hol és hogyan tudta a két kitoloncolt beperelni a spanyol államot? - Honnan jutott a hamburgi védőügyvéd (Carsten Gericke) tudomására az eset, és hol találkozott "védenceivel"? - Mekkora sápot kaszált az "ügyvéd úr"?
kisgul
2018. szeptember 26. 19:44
A Spanyolok még olcsón megúszták! Nekünk 7000 ajrót kell fizetnünk azoknak a bangladesi, meg pakisztáni "menekülteknek" akik bepereltek bennünket, és azóta sem tudni róluk semmit!
Akitlosz
2018. szeptember 26. 18:51
"Az ET égisze alatt működő bírósághoz az európai emberi jogi egyezmény előírásainak megsértésére hivatkozva lehet fordulni, amennyiben a panaszos már minden hazai jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, és nem járt eredménnyel." És a felperesek ezt megtették Maliban és Elefántcsontparton? Ezeknek eleve ehhez a bírósághoz fordulni sincsen joguk. Az európai bíróság, tehát nem afrikai. Már ez az egész eljárás törvénysértő, ez a bíróság nem illetékes, mert Mali és Elefántcsontpart nem részesei a bíróságról szóló egyezménynek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!