Magyar alt-right nem létezik

2018. augusztus 06. 10:07

Teljesen felesleges minden új mozgalmat vagy jelenséget valamiféle nyugati vagy akár keleti ideológia hazai lecsapódásának tartani.

2018. augusztus 06. 10:07
Szilvay Gergely
Mandiner

A HVG szerzője megpróbálta körülhatárolni a magyar alt-rightot, amibe még az Echo tévét is sikerült besorolnia. Sajnálom, hogy ilyesmikre pazarolja az idejét: hogy egy meglehetősen körülhatárolhatatlan amerikai mozgalomszerűségnek kimutassa a magyar leányvállalatát.

Magyar alt-right egyszerűen nem létezik.

Ez egy speciális amerikai jelenség, értelmetlen lenne magyar verziót életre hívni belőle – akárcsak a neokonzervativizmus esetében. 

Amióta Trump az amerikai elnök, azóta persze folyamatosak az izzadságszagú erőlködések, hogy ezt az alt-rightot megfejtsék és felnagyítsák, például ezzel magyarázta az Index egy furcsa, Wikipédiáról összeollózott szemináriumi dolgozatnak tűnő értekezésben Trump megválasztását, mondjuk az elfelejtett gyári munkások dühe helyett. 

 

 

Magyar alt-right ugyanúgy nem létezik, ahogy nem léteznek magyar neokonok a szó amerikai és bevett értelmében, ahogy nem lenne értelme magyar karlizmusról vagy jakobitákról sem beszélni, minthogy ezek speciálisan spanyol, illetve brit jelenségek. 

Értem én, hogy itt járt Milo – akiért én nem rajongok, de nem is utálom, interjút ugyanakkor készítettem vele –; meg hogy akkor biztos csak alt-right szerű a magyar alt-right, meg ötleteket lop, de

a HVG számára az „alt-right” igazából a szélsőjobb fedőneve.

A HVG az alt-rightban csak egy fehér felsőbbrendűséget hirdető, furcsa mozgalmat lát. Nem az alt-righton van a lényeg, hanem a rasszizmuson, értik. 

Ha meg a karcosnak mondott újjobboldali hangvételt tartják alt-rightnak a HVG-nél, akkor hadd ajánljuk nekik Taki magazinját, amit időtlen idők óta tolja ezt a hangvételt, s már akkor csinálta, amikor alt-rightról még semmit sem tudtunk. 

 

 

Teljesen felesleges minden új hangvételt, új mozgalmat, csoportosulást valamiféle nyugat-európai, amerikai vagy akár keleti eszmeiség, ideológiai mozgalom hazai lecsapódásának tartani.

Ideológiákból nem lehet minden teendőre minden országban egységes, egyértelmű útmutatást kapni. Van szélsőjobboldali, közép-jobboldali meg alt-rightos agrárpolitika? Mi van, ha a francia monarchisták egy része a Nemzeti Frontra, másik része a Republikánusokra, más meg Macronra szavaz? Mi különbözteti meg a spanyol Néppárttól a Ciudadanost azon túl, hogy új párt? Nagyjából semmi, legalábbis világnézetileg semmi. Van ismerősöm, akivel totál ugyanúgy látjuk a világot, mégsem ugyanoda szavaztunk. Van, akivel eléggé nagy különbségeink vannak, mégis történetesen ugyanoda voksoltunk.

S nem csak az „egy ideológia-egy párt” megfeleltetés nem működik, hanem az „egy gondolkodó-egy cselekvési terv” sem.

Normális politikus sosem akarja egy ember (rög)eszméit átültetni a gyakorlatba

– nem normális próbálkozások persze voltak a marxizmustól a hitlerizmusig, meg is lett az eredményük és végső bukásuk.

Az „egy ideológia-egy párt-egy cselekvési terv” kontinuum sehol sem működik, ahol nem két nagy (jobboldali és baloldali) párt határozza meg a politikát. De igazából ez még nagyobb pártokon belül sem tud működni. Vannak politikai eszmék és értékek, természetesen; de ugyanennyire léteznek érdekek, lehetőségek, korlátok, no és persze a kamarillapolitika is. 

Én speciel Hayektől Chestertonon át Carl Schmittig sok mindenkiből tudok inspirálódni, sokakkal tudok szimpatizálni – de Isten ments, hogy hayekista, chestertonista, schmittista vagy akár srcutonista legyek kizárólagosan.

Mindezeknél sokkal jobb mindig, mindenkinek a valóságból kiindulnia, ugyebár. 

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Magnézium
2018. augusztus 06. 22:00
A magyar alt-right a nem fideszbérenc, fidesznek kritikátlanul seggetnyaló jobboldal lehetne (így ebből Mandiner illetve annak szerzői, beleértve Szilvayt élből kiesik)... Na abból nagy hiány van, a Jobbik, MiHazánk, radjobb, stb... Zs-kategóriás jobboldaliakból áll kósza B kategóriásokkal. A fideszes oldalon volt egy két jobb nívójú ember, de hitelességük elszállt, a szervilizmusuk viszont maximumra nőtt.
mcfarlane
2018. augusztus 06. 18:10
Szvsz az "alt-right" a liberális NYELV lenyúlása, majd annak (viszonylag radikális) jobboldali bevetése. És kábé ennyi. A veszély az, hogy az elcsent nyelv lépésről-lépésre magával rántja a tartalmat is, ami egyre jobban kiüresedik, végül egy ilyen fura, punkos izémizében mint üres lázadozás elenyészik
korona
2018. augusztus 06. 17:21
Hiába pártrendszerek meg egyebek, Magyarország továbbra is rendi gondolkodású, rendi társadalom maradt és maradni is fog. Magyarországnak a királyság intézményére van szüksége. A nemzet adottságából itt csakis RENDI társadalom lehetséges. Ha rendi, akkor legyen MODERN RENDI TÁRSADALOM, amelyben egyetlen párt sem létezhet, mert mindenféle párt felségsértő és hazaáruló. valamint önkényes gazdagodást akar elérni. A népnek szüksége van egy olyan vezérre, amelyikre mindenben számíthat mindenki. A fejedelem, aki a maga tulajdonának érzi az országot, az nem lopja meg önmagát. Olyan gazdaságra van szükség, amely AUTOMATIKUSAN tud működni, bármilyen körülmények is állnának elő. Az ilyen gazdaságban minden forint útját pontosan előre kell tudni, majd nyomon is lehet követni. A RENDEK közötti mozgások dinamikusak és a rendeken belül is szükségességi és fontossági mutatók alapján történjenek a javak mozgása. Az ELSŐ (legfelsőbb) REND feladata az ország irányítása a többi ország között, a védelme, és minden egyes ember védelme mindenhol. A leggazdagabb a fejedelem, tőle senki sem lehet gazdagabb az országban. Ezután következik az általa és a nép által kinevezett nemesek, - a legjobbak. Ezektől sem lehetnek gazdagabbak a bankárok, gyárosok, tőkések, ügyvédség. Az alsóbb tagozódásokat a szakma, az iskolai végzettség utáni bizonyított gyakorlottság szerint történik. A modern rendi társadalom tíz vagy több rendet ismer. Mindenki pontosan tudja a helyét, és tudja azt is, hogy tovább képzése, gyarapodása következtében hol lesz a helye. Minden ember tudatosan készüljön a jövőjére. Az első rend tagjainak utódai öröklik a rangot, de el is veszíthetik.
Akitlosz
2018. augusztus 06. 15:51
"a HVG számára az „alt-right” igazából a szélsőjobb fedőneve." Még a szélsőjobb a normalitás fedőneve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!