Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

A Balkánon esély mutatkozik Európa stabilizálására

2018. június 18. 21:56

Jelenleg az EU legnehezebben megoldható problémái a 2004 óta csatlakozott országokból származnak.

2018. június 18. 21:56
Soros György - Alexander Soros
The New York Times

„Szinte 25 évbe telt hogy athéni és szkopjei kormányok megállapodást tudjanak kötni a volt jugoszláv tagköztársaság, Macedónia nevének megváltoztatására vonatkozólag. Hiba lenne ezt a kisebb előrelépést lekicsinyleni – különösen most, amikor a transzatlanti szövetség egysége a második világháború óta a legalacsonyabb ponton van és az Európai Unió egysége minden tagállami választás során kihívásokba ütközik.

Valójában történelmi kompromisszum, hogy átnevezték az Észak-Macedón Köztársaságot, és ezáltal tompítják a nemzeti történelmek közti versengést. Ez megnyitja a lehetőséget az európai és az amerikai vezetők számára, hogy visszautasítsták a jelenlegi tendenciákat, és elkezdjenek megteremteni egy biztonságos jövőt a Balkán számára, ami egész Európa stabilitását is szolgálná.

A Macedónia számára nehezen elért kompromisszum még mindig aláaknázható. A régió ismert tragikus történelméről. Itt kezdődött az I. világháború, és ez Európa legvéresebb konfliktusának helyszíne a második világháború óta.

Jugoszlávia erőszakos szétesése óta azonban a régió kilátásait reményteljesebbé tette, ahogyan a régió államai az EUés a NATO tagság felé haladtak. Szlovénia és Horvátország már az Európai Unióban van; Montenegró és Szerbia jelöltek; Albánia követheti, ahogyan Észak-Macedónia is, most, hogy az elnevezési vitát megoldották. 

Azonban az Egyesült Államok és Európa nem a régió egyetlen szereplője. Oroszország világossá tette, hogy közbeavatkozik, ha érdekei sérülnek, különösen a potenciális NATO-tagság tekintetében. Ezt már 2016-ban is megtették. A törökök ​​elnöke, Recep Tayyip Erdogan minden államban érezteti jelenlétét, Kína pedig a régió egyik legnagyobb befektetője, és nagyra törő tervei vannak, hogy a Balkánt tegye meg az egyik legfontosabb belépési pontjának, az „Egy övezet, egy út” tervezet kapujának.

Határozott válaszra van szükség ezeknek a tendenciáknak a leküzdéséhez, de ez nem lesz könnyű. Az Európai Unió terjeszkédési problémáktól szenved. Néhány legnehezebben megoldható problémája a 2004 óta csatlakozott országokból származik - a Horvátország és Szlovénia közötti hosszú határvita; Törökország Cipruson való jelenléte; és talán a legjelentősebbek Lengyelország és Magyarország antidemokratikus akciói. Franciaország elnöke, Emmanuel Macron kijelentette a múlt hónapban, hogy nem lehet további uniós csatlakozás, amíg Európa nem újul meg.”

 

 

 

Mandiner éves előfizetés féléves áron!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2018. június 19. 20:38
Sorosok! A nyugatot már a kenyeretekre kentétek vajként.Meg is látszik rajta.A Bólogató János kutya füle hozzájuk képest. De Közép Európa már megtanulta mit jelent diktatúrában élni. Átlátnak rajtatok. Ravasz zsidók vagytok,a pénz az Istenetek.Lehet ezt az emberbarátság sztaniolpapírjába csomagolni,de lólábak kurvára kilógnak. Ti ajándékot soha nem adtok önzetlenül.Valahol megtérül az és ezt nem nehéz felismerni a migráció ösztönzésében!!
KötőDániell
2018. június 19. 15:59
A Mester és Margarita. Mondjuk közük nincsen ezekhez a dolgokhoz.
tango47
2018. június 19. 14:31
És ebben a témában Alexander benga-nagy nigger haverjának mi a véleménye? Mert legalább olyan orákulum ő is, mint a poszt jegyzői.
Balango
2018. június 19. 12:40
A tanító néni nem mondta annak idején, hogy Gyurika hiperaktív? (Akkor még ezt a fogalmat nem használták, de valaki igazán a fejére ejthetett volna egy zongorát.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!