Több mint egymillióan menekültek Kolumbiába a szocialista Venezuelából

2018. június 14. 08:40

Története legnagyobb menekültválságát éli át Kolumbia, miután a polgárháborúba sodródó Venezuelából milliós nagyságrendben érkeznek a gazdasági és politikai válság elől.

2018. június 14. 08:40

Több mint egymillióan érkeztek Venezuelából Kolumbiába az elmúlt 16 hónapban, többségük a gazdasági és politikai válság elől menekült a bogotái kormány által helyi idő szerint szerdán közölt adatok szerint.

Az azonosítási eljárások eredménye szerint 442 462 venezuelainak van tartózkodási engedélye, 376 572-nek pedig nincsen.

A két kategóriába tartozó venezuelaiak összesített száma 819 034, rajtuk kívül még 250 ezer kolumbiai tért vissza a latin-amerikai országba. Így összesen több mint egymillió ember érkezett Kolumbiába az elmúlt 16 hónap alatt – tudatta közleményében a bevándorlók regisztrálásáért felelős országos katasztrófa-elhárítási hivatal.

A bevándorlók között 118 709 gyermek és serdülő van, valamint 34 ezer „őslakos, cigány, karibi eredetű raizal és afrikai eredetű személy” van.

A Kolumbiában törvényesen tartózkodó venezuelaiak közül 181 472-nek van a tartózkodási mellett munkavállalói engedélye is, ők a fővárosban, valamint az északnyugat-kolumbiai Antioquia és az észak-kolumbiai Atlántico megyében élnek – tette hozzá a kormány.

Kolumbia történelmének legsúlyosabb migránsválságával találta szemben magát a világ legnagyobb kőolajlelőhelyeivel rendelkező Venezuela gazdasági helyzetének romlása következtében.

A két országnak 2219 kilométeres közös határa van, amelynél gyakori a kábítószer-, áru- és üzemanyag-csempészet.

A bevándorlók összeszámlálása mellett Juan Manuel Santos kormánya tervet indított a venezuelaiak alapvető szükségleteinek kielégítésére, a programban részt vesz az ENSZ és a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) is.

A kolumbiai államfő Nicolás Maduro venezuelai elnököt okolta a kivándorlás miatt, akinek nem ismeri el az újraválasztását. Juan Manuel Santos kérte venezuelai kollégáját, nyissanak humanitárius folyosót a két ország között, amelyen segítséget juttathatnak el "az ínség és az éhség sújtotta" szomszédos ország lakosainak. 

A venezuelai politikai- és gazdasági krízissel alábbi elemzésünkben részletesebben is foglalkoztunk.

(MTI)

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2018. június 14. 20:21
Valóban, egy nem kommunista rezsim már akkor szétlőtt volna mindenkit, amikor 2014-ben hirtelen összeomlott az olajár. Vagy már előbb, 2009-ben. Nem a csak a kommunisták miatt csökken az olajkitermelés, hanem azért, mert kimerülnek a könnyen kitermelhető mezők. A hangzatos újságcikkek, hogy mennyi olajtartaléka van Venezuelának, rossz minőségű és a mai olajárak mellett drágán kibányászható bitumenről (gőzt kell bepumpálni, hogy egyáltalán kijöjjön) szólnak. Nyilván segíthetett volna ebben, ha nem kommunista rendszer van, de akkor miért nem Venezuelában avatkozott közbe az USA ahelyett, hogy Irakban és Szíriában? Dutch disease https://en.wikipedia.org/wiki/Dutch_disease
Szívemből magyar
2018. június 14. 12:05
Még ott is vannak cigányok? A mindenit és nevükön is nevezik őket. A fehér venezuelaiakat mi is befogadhatnánk, simán integrálódnának.
luzitanxaver
2018. június 14. 11:40
Viszonylag egyszerű a képlet. Kooperálni kell Kolumbiával, átvenni tőlük 1-2 ezer, lehetőleg magyar felmenőkkel rendelkező és magyarul valamilyen szinten beszélő tényleges menekültet, aztán a következő Magyarország-savazó szeánszon a UNHCR, az IOM meg a Bizottság is elhallgathat (természetesen nem fognak, de ettől még egy kis extra jogalap nem árt muníció gyanánt).
communistmandiner
2018. június 14. 11:19
A nemzetközi cionista fasizmus a legkárosabb a világon jelenleg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!