Nem hagyná veszni az iráni atomalkut Szijjártó

2018. május 09. 17:19

A külgazdasági és külügyminiszter reméli, hogy az Egyesült Államok kiszállása ellenére is továbbmehet a megállapodás.

2018. május 09. 17:19

A külgazdasági és külügyminiszter szerint az iráni nukleáris megállapodás olyan nemzetközi politikai vívmány, amelyet kár lenne veszni hagyni.

Szijjártó Péter a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szerdán tartott előadását követően kérdésre elmondta: azért van globális, történelmi jelentősége a nukleáris megállapodásnak, mert ez volt az elmúlt évtizedekben a legfontosabb olyan megállapodás, amelyet úgy kötött meg a nemzetközi közösség, hogy a tárgyalásokon az asztal azonos oldalán ült az Egyesült Államok és Oroszország. Ez mindig biztosította a reményt, hogy a nagy globális kérdésekben lehet megoldást találni – vélekedett.

A külügyminiszter szerint európai szempontból olyan nemzetközi politikai kérdésről van szó, ahol az EU valóban fontos szerepet tudott játszani, ezért jogos Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő határozott kiállása az ügyben.

Közölte: remélhetőleg a megállapodás az Egyesült Államok visszalépése ellenére is továbbmegy valamilyen formában, hiszen a többi szereplő marad. 

Irán stabilitása, bevonása a nemzetközi politikai életbe fontos biztonsági tényező is Európa szempontjából, mert alapvetően határozza meg a Közel-Kelet stabilitásának kérdését – magyarázta.

Szijjártó Péter kijelentette: Magyarország egyetért az EU álláspontjával és a közös megnyilatkozásokkal, és bízik benne, hogy nem áll vissza a megállapodás megkötése előtti helyzet. Magyarország a megállapodás továbbélésben érdekelt, sajnálja az amerikai döntést, de reméli, hogy nem rúgják fel teljesen a megállapodást – mondta a külügyminiszter.

(MTI)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2018. május 10. 14:28
Ez igaz. Viszont a helyzetet nem SzP rátermettsége és politikai befolyása fogja stabilizálni.
Mr.Falafel
2018. május 09. 20:35
Én sokat vártam tramplitóól. Gondoltam, kapitalista, így felismeri a jó perspektívákat. De trampli nem kapitalista. A meggazdagodásának módját illetően is kétségeim vannak.
istvánkeve
2018. május 09. 19:38
Ha a Trump döntés kereskedelmi szankciókkal jár (és azzal jár!) nem tudom mit dönt az EU (van ilyen hogy EU döntés?) akkor, ha Trump azokat az EU-tagállami cégeket is boykott alá veszi, akik Iránnal továbra is kereskednek. Lesz us - eu boykott egymás ellen ?
matykox
2018. május 09. 19:01
Sajna, ez is egyike a hatalmunkon túli ügyeknek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!