Nincs mit ünnepelni Marxon

2018. május 05. 15:34

A marxizmus az emberi természet radikális tagadása, és szöges ellentétben áll a hús-vér emberek életének realitásaival, erényeikkel-bűneikkel és vágyaikkal.

2018. május 05. 15:34
Finta László

Nem tartozom azok közé, akik szerint ünnepelni kellene Karl Marx születésének kétszázadik évfordulóját.

Mindig is idegenkedtem ettől a torzonborz szobatudóstól: az „emberbaráttól”, aki általában szerette „az egész emberiséget”, miközben az egyes emberek iránt mélységes embergyűlöletet tanúsított; az értelmiségitől, aki úgy emelte piedesztálra a munkásosztályt, hogy Engels unszolásának sem engedett és soha életében egyetlen gyárba sem tette be a lábát; a kíméletlen vitatkozót, akiből teljességgel hiányzott a méltányosság, a másik fél megértésnek képessége, és mefisztói gúnnyal szólta le vitapartnereit; a megátalkodott ateistát, aki talán a vallásnál is jobban gyűlölte mindazokat, akik valóban felebarátaikként szerették és gyámolították a szükséget szenvedőket; az önhitt ideológust, aki felismerni vélte a „történelmi haladás” és a gazdaság „törvényeit”, miközben a tényleges események rendre megcáfolták őt, igazolva, hogy a történelem és az emberi természet materialisztikus értelmezése fabatkát sem ér.

Gyakran hallom azt az érvet, hogy „az elmélet helyes volt, csak a gyakorlat volt embertelen” – ez alapvető tévedés.

A marxizmus az emberi természet radikális tagadása,

és szöges ellentétben áll a hús-vér emberek életének realitásaival, erényeikkel-bűneikkel és vágyaikkal. Marx születésnapján az utópia és az evilági üdvtörténetek apostolainak áldozataira kell emlékeznünk.

Ma reggel fellapoztam két kötetet. Nicolás Gómez Dávila aforizmagyűjteményének – A modernitás remetéje, Nicolás Gómez Dávila. Széljegyzetek a töredékek katedrálisához; Irodalmi Jelen Könyvek, 2013 –  egyik bölcsessége (a kötet 31. oldalán olvasható) így szól:

„A modern ember nem szeret, hanem menekvést keres a szerelemben; nem remél, hanem menekvést keres a reményben; nem hisz, hanem dogmákba menekül.”

Úgy vélem, ezen a maximán minden marxistának el kéne tűnődnie. (Még Jean-Claude Junckernek is, bármilyen legyen is mai véralkohol-szintje.)

A másik kötet Paul Johnson Értelmiségiek című remekműve (Európa Könyvkiadó, 1999, 550-554. oldal):

„A társadalom átalakítása a népboldogító entellektüelek műve, akik azt hiszik, hogy puszta értelmük fényével átformálhatják a világot. Ez a totalitárius hagyomány születési joga. Rousseau fedezte fel, Marx foglalta rendszerbe, Lenin intézményesítette. Lenin követői több mint hatvan éven át végezték a történelem leghosszabb társadalom-átalakító kísérletét. […] Szüntelenül emlékeznünk kell arra, amiről az értelmiségiek szeretnek megfeledkezni: hogy az emberek fontosabbak, mint a koncepciók, hogy övék az elsőbbség. Minden önkényuralom közül az eszmék szívtelen zsarnoksága a legrosszabb.”

Ennél mívesebben és igazabban nem is szólhatna senki a mai napon.

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elcomandante
2018. május 06. 18:55
"A marxizmus az emberi természet radikális tagadása, és szöges ellentétben áll a hús-vér emberek életének realitásaival, erényeikkel-bűneikkel és vágyaikkal." Hát persze, Finta uracskám, hát természetesen. Mert hogy a hús-vér emberek közül évente 30 milliónak nem más a vágya, mint hogy éhen pusztuljon- akár csak napjaink kapitalizmusában. (Ők persze nyilván erények nélkül való bűnösök, nem kár értük tehát a finta-félék szerint.) Több millió hús-vér szülő-bűnöző ugyanakkor annak örül, ha eladhatja ötéves lányát- vagy fiát- vérbajos pedofiloknak náóéhány koszos dollárért, hogy még se kelljen azért éhen halnia- mint napjaink kapitalizmusában Thaiföldön, Indiában, Malajziában stb. Ha nem is gyermek-prostituáltként, de a jelenkor kapitalizmusában százmillió hús-vér gyermek-bűnözőnek már szintén dolgoznia kell látástól vakulásig már ötéves korától, és ezért nem mehet iskolába- de hát nyilván ez a vágyuk ezeknek a kis bűnözőknek fintaficsúr szerint, aki, Marxxal ellentétben, persze tökéletesen érti a hús vér embergyermekek valódi vágyait. Mint mondtam, a fent említett páriák bűnösök valamennyien, ezért kapják azt és csinálják azt, amit szeretnénk és amit megérdemeltek. Csak tudnám, fintaficsúr szerint kik azok a hús-vér emberek, akik nem bűnösek, hanem erényesek-, és nem önsorsrontó hülyék , akik szabad akaratukból szenvedni és nyomorogni akarnak? Mi több, a kapitalizmusban élő hús-vér emberiség megalázott, kizsákmányolt 90 százalékával ellentétben éppen hogy jól akarnak élni-, nem akarnak dolgozni-, luxusban akarnak tobzódni-, kaviárt akarnak zabálni és pezsgőt vedelni-, valamint Oxfordban akarják taníttatni a kölykeiket? Csak nem azok a kapitalisták, fintaficsúrkám, akinek a valagát nyalod teljes sebességgel, teljes odaadással? No hát, elárulom akkor, hogy nekem is van most , hús-vér emberként , egy őszinte vágyam veled és a gazdáiddal kapcsolatban, hogy te hova menjél, és ők mit hova tegyenek be neked....Marxra iránti tiszteletből azonban ezt a kívánságaimat most nem részletezem...
zolizolizoltan
2018. május 06. 16:52
Rohadtul szar a világ, piszkosul önzők vagyunk. Hiába hitegetjük magunkat Marxal vagy Jézussal, ettől még a világot nem mentjük meg a saját önzésünktől, mert nem is lehet megmenteni.
forsteandretredjemann
2018. május 06. 12:08
Ahogy telik az idő ez is egyre inkább a helyére fog kerülni. Nemsokára kihalnak a kommunisták maradékai. Utána a Szovjetúnió által a bűnös nyugaton kitermelt és a birodalom összeomlása után hátratmaradt Che-rajongó 68-as generáció is megy majd. Egyiknek sincs számottevő utódlása, a valóság ellenében nehéz is lenne. Marxról egyre kevesebben fogják tudni ki volt. Annyi marad valószínűleg majd, hogy a XX. század végéig ismert történelem.legnagyobb léptékű emberirtását alapozta meg eszmeileg; és egy gyakorlatban életképtelennek bizonyult gazdasági-társadalmi modellt. A Kommunista Kiáltvány a legtöbbek számára már ma is valami olyasmi mint a Grand Grimoire. És ez rendben is van így.
gonterl
2018. május 06. 12:00
Marx létrehozott bizonyos munkákat. A marxizmust nem ő alkotta. Az alkotást lehet bírálni, az alkalmazást nem. Sokan az alkalmazást szeretik utólag bírálni, főként szlogenekkel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!