Fegyverbe, tanárok?

2018. február 23. 07:24

Hiába tűnik innen nézve teljes őrültségnek az amerikai fegyvermánia, ez a hozzánk képest mégiscsak fiatal ország kevés régi hagyományainak egyike.

2018. február 23. 07:24
Földi Bence
Magyar Nemzet

„A gyakoribbá váló lövöldözések miatt mind többen követelnek szigorítást. Az elnökök is egyre többször beszélnek erről, aminek következtében a fegyverkereskedelmi számok az egekbe szöknek, a fegyverlobbi legnagyobb örömére – nem csoda, hogy Trump elődjét, Barack Obamát »a legjobb fegyverkereskedőnek« is nevezték. Elnöksége első évében, 2008-ban a fegyvereladások számával nagyjából megegyező fegyverellenőrzésekből 13 milliót folytattak le, 2016-ban pedig már 27,5 milliót. A növekvő számú fegyver miatt nagyobb a valószínűsége annak is, hogy gyakrabbá válnak a sok áldozatot követelő lövöldözések. Innentől pedig kezdődik minden elölről. Érdekesség, hogy mivel fegyverbarát elnök került hatalomra, a fegyvereladási adatok romlottak 2017-ben, hiszen nincs már miért fegyverexpókra járni. Az összeesküvés-hívők elgondolkodhatnak azon is,vajon nem éppen a fegyverlobbi nyomására kezdett szigorításról beszélni az amerikai elnök? Különösen annak fényében érdemes ezen töprengeni, hogy a fegyveripar jelentős hajtóereje az amerikai gazdaságnak, amelynek talpra állításán serénykedik az elnök.

Megoldás lehetne a sokszor emlegetett ausztrál út – az automata és félautomata lőfegyverek egy csapásra történő betiltása és az eszközök állami felvásárlása –, ám az amerikai fegyverlobbi és a társadalom jókora szeletének ellenállása miatt csekély az esélye, hogy ezen az úton elindulnának. Hiába tűnik innen nézve teljes őrültségnek az amerikai fegyvermánia, ez a hozzánk képest mégiscsak fiatal ország kevés régi hagyományainak egyike, amelyet patriotizmusukból kifolyólag nehezen adnának fel. Így viszont marad az ördögi kör. És az iskolai lövöldözésekben elhunyt gyermekek családjának gyásza.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
simonvitéz
2018. február 23. 21:32
Hagyomány? Mint egyes afrikai országokban a női nemiszerv megcsonkítása? Vagy egyes Közel-keleti államokban a kislányok kiházasítása egész fiatalon? Normálisnak tartod magadat? Az persze tény, hogy az USA-ban nem most engedték ki a szellemet a palackból, és ha most, ebben a pillanatban betiltanák a fegyverkereskedelmet, akkor is több ezren esnének áldozatul a már forgalomban lévő közel 400 millió kézifegyver miatt. Ezt a mennyiséget meg gyakorlatilag lehetetlen elszedni az emberektől. Amerika valahol benntragadt a XIX. sz. 60-as, 70-es éveiben.
xoltan
2018. február 23. 17:06
Eloszor is a fegyverviseles joga nem a polgarnak a tobbi polgartol valo onvedelem joga, hanem a polgarnak az allammal szembeni onvedelem joga. Nem vagyok jogi szakerto, de tenyszeruen ezert lett megalkotva. Az elsot a rendorseg, katonasag sokkal jobban el tudja latni. A masodikra azonban alkalmatlan. Masodszor, aki ilyesmit csinal az feltehetoleg tudja hogy az neki a vegallomas es hogy a SWAT siman leloheti. Nem kell ehhez a tanaroknak fegyver. Vegul pedig ez annyira azert nem gyakori eset. Lehet szigoritani a szabalyozast meg az ellenorzest, az kicsit segithet, de ha eleteket akarsz menteni, tobb ertelme van a kozlekedes biztonsagot javitani, vagy az egeszsegugyre kolteni.
u.cserkész
2018. február 23. 16:49
Voltam katona 28 hónapig, és lövészklub vezetője voltam vagy 20 évig. (Csak azért mondom, hogy láttam már elég fegyvert.) Szomorúan olvasom ezt az ötletet, hogy a tanároknál legyen fegyver, mert akkor megvédik a diákokat. Bizton állítom, hogy kétszer annyi halott lesz, mert a gyilkos és a tanár között rémülten futkározó gyerekeket két oldalról lövik le. Minden baromságnak van határa. Vagy nincs.:-(
luzitanxaver
2018. február 23. 15:27
"Hiába tűnik innen nézve teljes őrültségnek az amerikai fegyvermánia" Nem csak innen, onnan nézve is. Legalábbis a társadalom egy igen jelentős szegmensének a szemében. Amikor az amerikai alkotmány híres-hírhedt második kiegészétését írták és elfogadták, még Winchester se volt, nemhogy félautomata, hiperhatékony gyilokszerszámok. Az amerikai függetlenségi háborút elöltöltős muskétákkal vívták, amikkel nagyjából percenként max. 3-4 lövést lehetett leadni (ha gyakorlott volt a lövész) - na olyannal próbáljon valaki iskolában mészárolni. Jogilag ez a clausula rebus sic stantibus klasszikus esete (https://hu.wikipedia.org/wiki/Clausula_rebus_sic_stantibus) és bár az egy magán- és nem alkotmányjogi koncepció, de remekül illusztrálja, hogy a körülmények alapvető megváltozása esetében igenis lehetnek jogi következmények. Azt meg alighanem kevesen vitatnák, hogy 1791 és napjaink között alapvetően változtak meg a körülmények.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!