Ülési meghívóra

2018. február 09. 21:34

Beteg vagyok, süket, vak és vén;/ Tanácskozni miért mennék én?

2018. február 09. 21:34
Arany János

Napi Maxima – Szalai Zoltán rovata

 I

Ülési meghívóra

Sár van, hó van, köd, fergeteg,
A szegény tag bús és beteg;
Nem jöhetek -
Végezzetek.

(1875 körül)

II

Egy másik ülési meghívóra

Beteg vagyok, süket, vak és vén;
Tanácskozni miért mennék én?

(1880 ápr.)

 

Arany János (1817-1882) magyar költő, újságíró és tanár. A Kisfaludy Társaság elnöke, az MTA tagja és titkára. A magyar nyelv legkiválóbb ismerője, szókincsének gazdagsága és kreativitása egyedi a magyar irodalomban. Szerb Antal szerint: „Minden szál hozzá vezetett, és minden szál tőle vezet, a magyar szellemi életnek ő a sugárzási központja.” Ma már nem is értjük talán, miért Arany mindennek a kezdete, amely a 19. század végén és a 20. században a magyar irodalomban kialakult, ám közéleti érdeklődése, a már említett nyelvi gazdagsága, világirodalmi műveltsége, fordításai, magyar történelmet feldolgozó és újrateremtő életműve kétséget kizáróan sok mindennek a kiindulópontja. Születésének idén ünnepelt 200. évfordulója talán ennek megértéséhez járulhat hozza. Akit bővebben érdekel a téma, annak figyelmébe ajánlom a Petőfi Irodalmi Múzeum Arany János emlékkiállítását, illetve a PIM Arany 200 busz vándorkiállítását.

-------------

Az Ön maximája is megjelenhet a Mandineren. Ehhez nem kell mást tennie, mint a [email protected] címre elküldi kedvenc maximáját, annak pontos fellelhetőségi helyét és egy rövid leírást a maxima szerzőjéről. A maxima közléséről és a végleges kísérőszövegről a rovat vezetője Szalai Zoltán dönt, a beküldő nevét a szöveg végén minden esetben feltüntetjük.

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
afterall33
2018. február 10. 14:46
Habitusának megfelelően, ha csak tehette, mindig kifarolt az "öreg" '67 után, amikor a nagy felvirágzásban egyre több szemétséghez akarták felhasználni azt a szép nagy magyar bajuszát. Kissé meghosszabbította azt a bizonyos passzív rezisztenciát, ami egyébként is alkata a magyarnak.
balbako_
2018. február 10. 08:56
Az önirónia mestere is volt egyben. Az Edward király szerzője magát sem kímélte, amikor kitüntetést kapott: Azt beszélik, rendjelt kaptam - Nem vetettem, mért arattam? Fénye, ragyogása... (ha van,) Az irodalomé; Gyanúsítása... (a' van,) Egymagamé! Járnak hozzám méltóságok, Kötik rám a méltóságot: "Megbocsásson méltóságtok, Nem érzek rá méltóságot." Kis keresztem Hogy szereztem? Feleljétek ezt, ha kérdik: Elkopott a lába térdig. Székács, Arany, Szilassy S hazánk több ily pimaszi Keresztekért akarnak Sírt ásni a magyarnak! Ha én egy jót alhatnám - Száz keresztért nem adnám.
Rony Tronco
2018. február 10. 08:55
A három óriás: Tompa Mihály, Arany János, Petőfi Sándor. Miért nem lehet összes költeményeit kiadni????
írmag
2018. február 10. 03:50
Azt azért szeretném megjegyezni, hogy mai korunk közbeszéde, sőt az újságok nyelvezete (+rádió, +televízió, +internet) is bővelkedő hiányában van a fenti tömör, érthető, szellemdús fogalmazásoknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!