Az ideológiák nélküli ember

2018. január 21. 12:51

Programokat ütköztetni felesleges, hiszen azt a választópolgár nem fogja elolvasni, talán nem is érti.

2018. január 21. 12:51
Demeter András
Mindset

„Bár a politikai hovatartozás mérése módszertanilag egyre több akadályba ütközik, a fenti eredmények fényében elmondhattuk:

AZ IDEOLÓGIÁK KORÁNAK VÉGE MÉG NEM JÖTT EL.

Az ideológiákba vetett hitünk társas, kognitív és motivációs igényeink mentén születik (Jost, 2006).

A vátesz lóvá tesz. Egy évtizeddel ezelőtt még talán biztosan állhattunk Jost kijelentésének talaján, az ideológiák tartalomteliségében és valamiféle értékrend szerinti szerveződésében, azonban post-truth világunk tartogat meglepetéseket. A nemzetközi események jelentősebb elemzése nélkül elég az itthoni párbeszédek minőségét és tartalmát megfigyelnünk. Kurtán, slendrián és elcsépelt módon ismételgetett jelszavak, mint az »ügyek«, az »európaiság«, a »szabad ország« veszítik el végképp értelmüket az önmagából kifordult »keresztény-konzervatív« és »nemzeti-polgári« jelszavakkal szembeni küzdelemben. Üres világok feszülnek egymásnak a ringben, ahol a bíró a populizmus.

Menekültáradat, Soros György és Brüsszel áll szemben az összefogás, na nem összefogás, a mindenért a miniszterelnök a hibás koncepcióval. Jobboldal? Baloldal? Liberálisok? Konzervatívok?

IDEOLÓGIÁNAK NYOMA SINCS.

Programokat ütköztetni felesleges, hiszen azt a választópolgár nem fogja elolvasni, talán nem is érti. Értelmiségi párbeszéd, vita? Felesleges. Elképzelések, tervek valós prezentálása: elképzelhetetlen. Az ideológiák meghaladása a harmadik út. A negyedik pedig a lemondás róluk, az ideológia nélküliség.

Az ideológiák nélküli ember pedig választani megy.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Megtalálta
2018. január 22. 11:57
Ez már volt: http://mandiner.hu/cikk/20180115_demeter_andras_az_ideologiak_nelkuli_ember Akkor is szar vót, azóta se javult. Demeter András véleménye irreleváns.
kuzmics
2018. január 22. 06:29
Csak a szokásos okoskodás tudományosnak álcázva. A szerzők kínálják magukat, alkalmazná őket valamelyik párt agytrösztje. A Mandi meg asszisztál. Unalmas!
kispufi
2018. január 21. 17:59
A posztmodernitást trónra emelő értelmiség megsértődik, hogy a társadalom is posztmodernné lett, és nem maradt már csak "Az Élet él, és élni akar" primér elve.
annamanna
2018. január 21. 15:49
Gonoszul vádaskodik és csúsztat a cikk: "Az ideológiák nélküli ember pedig választani megy.” Lószart, mama. Nem a választó van híján ideológiáknak, hanem a politikai elit. A politika a hatalomgyakorlás "művészete". A hatalom materializálódása a pénz. A pénz pedig amorális. Pecunia non olet, ezt már Vespasianus is megmondta. A pénz nem ideológiákhoz és erkölcshöz kötődik, azoktól tökéletesen független. Ebből az következik, hogy a hatalomgyakorlás művészete, a politika is amorális. Aki képes pénzt csinálni, az képes politikát is csinálni, tessék csak megnézni Trumpot és Sorost. Milyen morált lehet rajtuk számon kérni? Nem is értik a kérdést. "ha zsebemre csapok , rögtön érzem a különbséget és ez arra ösztökél ,hogy szaladjak egy voksot letenni a jó oldal mellé!" Ez a tökéletes válasz a cikk felvetésére. Baranyai zsákfalu polgármestere: Fideszes vagyok, mert onnan kapok pénzt https://www.youtube.com/watch?v=bzefpynq7iU Az erkölcs független a politikától. Ezt a szocialista időben is megtanultuk, aztán sokáig azt képzeltük, hogy az amoralitás morálissá tehető. Lassacskán be kell látni, hogy nem tehető azzá. Az erkölcsöket a politikától függetlenül fogja megtalálni és megélni az ember. Aki erkölcsi alapon akar politizálni, az vagy behunyja a szemét és megalkuszik, vagy nem politizál. A választók szinte mindig azzal indokolják a voksukat, hogy "a másik rosszabb". Minden választás gyakorlatilag felmentés a korábbi erkölcstelenségek alól, és tiszta lapot biztosít a politikai elitnek. Négy évente a választók eltörlik és érvénytelenítik a korábbi bűnöket. A választók persze azt képzelik, hogy ha ők betartják a játékszabályokat (elmennek szavazni, támogatják a pártokat), akkor cserébe a pártok is betartják a játékszabályokat. Ez nagy tévedés. "a kereszténység politikai termék lett Magyarországon" http://168ora.hu/itthon/ne-lopj-ne-hazudj-hodasz-andras-politikusaink-melyen-leneznek-minket-143950 Mikor lett az? A hatalom számára mindig is az volt. István eleve azért vette fel a kereszténységet, hogy talpon tudjunk maradni az európai hatalmi térben. Szapolyaiék számára is csak politikai termék volt a vallás. A német választófejedelmek azért támogatták Luthert, hogy függetlenedni tudjanak Rómától. VIII. Henrik ugyanezért alapította meg az anglikán egyházat. "A politikus a mi pénzünkkel játszik, ezért meg kell követelnünk tőle, hogy legyen benne alázat felénk és a hivatása iránt" - figyelemreméltó, hogy Hodász is a pénzre hivatkozik, mint hatalmi alapra. Azért követelhetünk, mert a mi pénzünk van a politikus kezében. Minél több pénze van valakinek, annál több érdekérvényesítési képessége, azaz annál nagyobb hatalma, és lehetősége a követelőzésre. Hodász pici pénzecskéje nem valami sok hatalmat és érdekérvényesítési képességet jelent, de ha szerinte joga van bármit is megkövetelni a politikusoktól, akkor csak követeljen. Nem fog menni semmire.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!