Mag-Európa helyett

2017. november 20. 09:25

Már megint a brüsszeli bürokraták és a németek által vezetett északi országok járnának jól.

2017. november 20. 09:25
Kiszelly Zoltán
Kiszelly Zoltán
Mozgástér

„Juncker bizottsági elnök után az Európai Parlament jobboldali elnöke, Antonio Tajani is kukába dobta Emmanuel Macron mag-Európára vonatkozó terveit. A franciák által vezetett, adósságban úszó déliek nem ilyen lovat akarnak, már megint a brüsszeli bürokraták és a németek által vezetett északi országok járnának jól.

Mint előtte számos nagy terv, Macron francia elnök terve is jól mutatott a papíron. A szeptemberi német választásig kellett volna Európa-szerte vitázni az eurózóna új parlamentjéről, pénzügyminiszteréről és ezekhez kapcsolódóan a közös költségvetésről. A német választás után felálló régi-új berlini kormány Párizzsal véglegesítette volna a terveket, majd az Elysée-szerződés aláírásának 55. évfordulóján, 2018. január 22-én kellett volna a reformot elindítani.

Az időterv azért is fontos, mert jövő tavasszal választ Olaszország új parlamentet, és a három legnépszerűbb olasz párt mindegyike ki akar lépni az eurózónából, vagy legalább kacérkodik egy, az euróhoz képest párhuzamos belső valuta bevezetésének ötletével.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2017. november 20. 20:36
Kiszellynek jó elemzései vannak,érdemes elolvasni, mindig van bennük valamiféle többletinformáció, amit az MTI vezérelt egyéb oldalak nem taglalnak. Ebben például az, hogy mi a különbség a francia államadósság franciák és németek általi kezelésmódjában. "Macronnak több ötlete is van a finanszírozásra, így a közös költségvetést táplálná egy egységesített társasági, vagy tranzakciós adó. Mivel így sem jönne össze elég pénz, közös kötvényeket is ki kéne bocsátani. Itt válik érthetővé, hogy Juncker bizottsági elnök miért erőlteti az euróadósságzónán kívüli tagországok csatlakozását a közös valutához, hiszen akkor már azok is szavatolnának az új adósságért. A fentieket látva aligha meglepő, ha az északi eurózóna országok nem lelkesednek Macron tervéért. Juncker bizottsági elnök már az EU helyzetéről szóló szeptemberi beszédében jelezte, hogy szerinte nincsen szükség külön eurózóna parlamentre, és az eurózóna pénzügyminisztere se önálló szereplő legyen, hanem inkább a bizottság tagja. Ezzel nem az eurózóna parlamentjének politikai megrendelése, hanem a közösségi jog vonatkozna rá, beleértve a maastrichti konvergencia kritériumokat, amit a déliek ezzel a konstrukcióval pont ki akartak kerülni."
zolizolizoltan
2017. november 20. 12:46
A jövő tavaszi olasz választások felrobbanthatják az EU-t. Merkel meg akarta előzni a kormányalakítással az olasz választásokat, de úgy tűnik, ez nem sikerül neki. Fordítva lesz, mint ahogy Merkel elképzelte: az olasz választások gyakorolnak majd nyomást az új német választásra. Kíváncsi vagyok, ezt hogyan védi ki Merkel.
hátakkor
2017. november 20. 10:22
Macaroni előtt volt egy másik híres miniszterelnök Taljánföldön, Renzi. A Brexit másnapján bejelentkezett nagy svunggal, hogy majd ő megreformálja az EU-t és a 2020 utáni költségvetést is elkezdte összerakni. Rá pár hónapra megbukott, mint ME , majd mint szoci elnök is. Ahogy Fletó 2009-ben. Saját országukban nem tudnak rendet vágni, ilyenkor kerül elő a nagy européer reformista maszlag.
navis praetoria
2017. november 20. 10:07
"Jöjjenek már vissza az oroszok!" Erről álmodik az egész ellenzék, a szociktól a dk-n át a kutyákig.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!