Ezer éve a Nyugat nyomában

2017. november 17. 10:31

Ha van vezérfonala a magyar történelemnek, azt én abban látom, hogy a kereszténység felvétele óta mindig a környező világ, elsősorban Nyugat-Európa modernizációs törekvéseit igyekeztünk követni. Interjú.

2017. november 17. 10:31
Romsics Ignác
168 Óra

Mit gondol, van a magyar nép történelmének vezérfonala? Van benne sorsszerűség?

A sorsszerűségben nem hiszek. A két világháború között nagyon divatos volt az úgynevezett nemzetkarakterológia és az erre épített történelemszemlélet. Én azonban tartózkodom az olyan esszenciális jellegű és időtlenített megállapításoktól, melyek szerint példának okáért a magyar civakodó, ugyanakkor szabadságszerető nemzet. Vezérfonala viszont akár több is lehet egy nép történelmének, egyes korszakokban hol ez, hol amaz válik fontossá. A romantikus nemzetfelfogás szerint például a magyar nép történelmének vezérfonala a szabadságvágy, ami függetlenségi harcaink négyszáz éves történetében öltött testet. A marxista felfogás szerint a kommunizmus irányába haladó folyamatos gazdasági-társadalmi fejlődésre fűzhető fel a történelmünk, melynek motorja az osztályharc.

Önhöz melyik felfogás áll közelebb?

Egy harmadik. Ha van vezérfonala a magyar történelemnek, azt én abban látom, hogy a kereszténység felvétele óta mindig a környező világ, elsősorban Nyugat-Európa modernizációs törekvéseit igyekeztünk követni. Tekintetünket mindig Nyugatra vetettük, legnagyobb forradalmáraink és konszolidátoraink az ezer év alatt mindig európai, és sohasem ázsiai mintákat próbáltak követni. Károlyi Mihályt ugyanúgy ez vezérelte, mint Bethlen Istvánt. És évszázadokkal korábban Bethlen Gábor sem Konstantinápolyba küldte az erdélyi fiatalokat tanulni, hanem a nyugat-európai egyetemekre. A Szent István óta folyamatosan érvényesülő mintakövetés ellenére sohasem sikerült teljesen felzárkózni Európa élenjáró régióihoz.

De a lemaradásunk nem volt mindig ugyanakkora.

Valóban, akadtak periódusok, amikor az adottságainkhoz képest az optimumot hoztuk ki magunkból. Ilyen volt Mátyás király időszaka, Bethlen Gábor fejedelemsége, Mária Terézia uralkodása vagy a dualizmus kora. És persze voltak olyan időszakok, amikor önhibánkból vagy önhibánkon kívül eső okokból távolodtunk a centrum országaitól, vagy helyben topogtunk. Sajnos a 20. század egésze ilyen: sem a Horthy-korszakban, sem az államszocializmus idején, sem a rendszerváltás óta eltelt lassan harminc évben nem javult érdemben a pozíciónk Európa és a világ fejlett centrumaihoz képest.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sors
2017. november 18. 19:56
Bizonyos szellemi körök tényleg a Nyugatot tartották követendőnek mindig. Fel is áldozták érte saját ezért saját véreiket is. Voltak olyanok is, akik mindig másképpen gondolták ezt. Ők látták, hogy a Nyugat inkább felületességben és kufárságban jár előttünk... Ahogyan ma is.
anaphylaxiás sokk
2017. november 17. 18:21
A xx. század végéig nem volt keleten a közelben fejlettebb civilizáció. Globalizáció pláne nem, ami közelebb hozta a távolabbiakat... Dobni kéne a nyugati felsöbbrendűségesdit...
ZSOLT-2010
2017. november 17. 16:52
Te:ha a nyugat fejlettebb volt István idejében, akkor hogy lehet az, hogy függetlenek tudtunk maradni?---Aztán:100 éves háború, 30 éves háború, jakobinus terror, angol ópiumháborúk, stb, stb-végül 2 nyugat által összehozott világháború:EZ VOLT A MINTA?-A jó édes Akadémiai nénikédet!
balbako_
2017. november 17. 15:02
Extra Hungariam non est vita et si est vita non est ita. Ezt a mondást egy itáliai egyetemi tanár hallotta magyar diákjaitól és irigykedett ezért. Tehát volt amikor mi voltunk fejlettebbek. Aztán sikerült a török hódoltsággal és az azt követő Habsburg gyarmati időkkel lemaradtunk. Márpedig 1945-ig Európa diktálta a világon a fejlődési trendeket minden ország igyekezett magáévá tenni mi miért tettünk volna mást? Mostanra Európa a perverzió, az egy helyben toporgás, a beteg szellemi irányzatok és az önpusztító gondolatok tárháza. Európa beteg, halálosan beteg!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!