Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

A profán kísérlet – A kapitalizmusból a szocializmusba és vissza

2017. november 10. 11:32

A szovjet rendszer alternatívát képviselt a piaci kapitalizmussal szemben, és ami még fontosabb: működött.

2017. november 10. 11:32
Balázs Gábor
Rednews

„A szovjet-rendszer konszolidációja és nagyjából 1956 (a XX. kongresszus és a magyar forradalom) között a rendszert sokan és igen szenvedélyesen gyűlölték a másik táborban, de végeredményben egy valamit senki sem kérdőjelezett meg: a rendszer alternatívát képvisel a piaci kapitalizmussal szemben, és ami még fontosabb: működik. Olyannyira működik, hogy maguk a nyugati országok is kénytelenek voltak különböző engedményeket tenni a szovjet rendszer iránt vonzalmat érző néptömegeik számára (ez a jóléti állam története, amely végnapjai kezdete aligha véletlenük esik egybe a Szovjetunió bukásával).

A nyugati burzsoázia gyűlölete nem tévesztett célt. A korban mindenki meg volt győződve arról, hogy egy valamiben a szovjet-rendszer biztosan nem állított valótlanságot: a föld valóban kifordult a sarkából, abban az értelmben, hogy az évszázadok óta uralkodó elitek elvesztették a hatalmukat és megtörtént, ami még soha, sehol. Az társadalmi hierarchia felborult: az alsó néposztályok kerültek hatalomra. Nem véletlen, hogy a kezdetek kezdetén a Párizsi Kommün, ahol „a munkásosztály belépett a történelem színpadára”, volt a rendszer talán legfontosabb hivatkozási alapja. Mint ahogy az sem, hogy a szovjet-kísérlet éppen ebből a szempontból váltotta ki a legnagyobb gyűlöletet: „patkánylázadás”, ahogy a cizellált magyar jobboldal találta és találja nevezni a Tanácsköztársaságot.  

Magának a rendszernek az ideológiája is ezt sugallta: itt nem a királyokat dicsőítették, hanem a parasztlázadásokat; nem a hatalmat, hanem az ellenállást; nem a rendet, hanem a forradalmat (a polgári forradalmi Marseillaise-t éppúgy énelketették az iskolákban, mint a proletár Internacionálét); nem az engedelmességet, hanem az igazságtalanság elleni fellépést, és így tovább. Nem volt ez jelentőség nélküli, hiszen mindez megadta a népnek a kollektív méltóság legalábbis érzetét – noha ha valaki mindezeket az elveket magán a szovjet rendszeren akarta számon kérni, akkor igen rosszul járt.

Hiszen volt ebben persze óriási képmutatás is (egy idő után csak az volt), de talán cinizmus jóval kevesebb, mint az azt megelőző és követő rendszerekben. Mikor 1990 után nyilvánosságra kerültek a párt belső dokumentumai, a történészek igencsak meglepődtek, hogy ezekben a belső levelezésekben, beszélgetésekben úgy beszéltek egymással a pártvezetők, mint a Pravda vezércikkeiben – el lehet képzelni mostani vezetőink egymás között hogyan beszélnek a népről.

És persze a magaskultúra járt a népnek is, nem is volt mindez hatástalan: alighanem egy szovjet-rendszerbéli munkás műveltebb volt, mint egy ma önmagát publicistának, sőt akár egyenesen irodalmi alaknak képzelő kisnyilas házmester, aki habzó szájjal panelprolizik.”

Játsszon és nyerjen páros belépőt!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelikánkutyája
2017. november 11. 15:08
Működött? Működtették. ( Tankokkal, kivégzésekkel, proletárdiktatúrával, osztályharcos módszerekkel,stb.)
Csomorkany
2017. november 11. 11:30
Hát, katonailag legyőzte Hitlert, ez tény, de az is, hogy kb. 3-szoros véráldozat árán, miközben Hitlernek még két frontja volt. Az is tény, hogy összehozták az atombombát meg az űrhajózást, és igazából valóban magyarázatot igényel, hogy hogyan volt erre képes az a szovjet ipar, ami egyébként minden másban katasztrófa volt, de népjólét egyikből sem lett.
gonterl
2017. november 11. 08:06
A sas nem kapkod a legyek után! Tegyük fel, hogy a kapitalizmus a sas, a szocializmus pedig a légy. Azt láthatjuk, hogy valamiért a sas mégis kapkod a légy után. Bizonyára ezt a légynek látszó valamit, a sas prédának tekinti és tekintette. Azt azonban nem lehet nem észrevenni, hogy valahogy az orosz muzsikból az világűrt és az atomot is meghódító ember lett. Feltehető, hogy a sasszem ezt észrevette. A kapitalizmus nem csak a fejlett nyugatot, hanem más régiókat is jelent, ahova nem akar és nem akart kivándorolni senki sem.
Zsolt75
2017. november 10. 20:17
Ki ez a kis piros szemű pöcs? Vedd fel a Che pólód, és jelentkezz a pofonodért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!