MSZP: Emelni kellene az öregségi nyugdíjminimum összegét

2017. október 12. 15:24

Az öregségi nyugdíjminimum összegét a jelenlegi 28 500 forintról 50 ezer forintra kellene emelni – javasolta Korózs Lajos csütörtökön Egerben. A folytatásban hozzátette: vissza kell állítani a járulékplafont, mert annak eltörlése lehetővé tette milliós nyugdíjak kifizetését.

2017. október 12. 15:24

Az MSZP előrehozott öregségi nyugdíj lehetőségének megteremtésére szólítja fel a kormányt és azt javasolja, hogy akár hatvanéves korban is el lehessen menni előrehozott öregségi nyugdíjba – közölte az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista alelnöke csütörtökön. Korózs Lajos a pártja által szervezett, a nyugdíjasok helyzetéről tartott és részországgyűlésnek nevezett egri tanácskozás után sajtótájékoztatón elmondta, országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezik azt is: legyen újra rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíj, dolgozzanak ki egy új típusú szolgálati nyugdíjat.

Javaslataik között említette az öregségi nyugdíjminimum összegének a jelenlegi 28 500 forintról 50 ezer forintra emelését, valamint a nyugdíjak svájci indexálását. Utóbbival kapcsolatban közölte, a nyugdíjemelés ne csak az inflációt kövesse, vegyék figyelembe a nettó bérkiáramlást is. Korózs Lajos közölte, arra szólítják fel a kormányt, dolgozza ki azt, hogyan lehet újból bevezetni a 13. havi nyugdíjat, illetve hogy törölje el a nyugdíj melletti munkavégzés tilalmát. Vissza kell állítani a járulékplafont – folytatta –, mert annak eltörlése lehetővé tette milliós nyugdíjak kifizetését. Hozzátette: kérik azt is, hogy az időskorúak járadékát 50 százalékkal, a közgyógyellátás havi keretét szintén 50 százalékkal, az ápolási díj legkisebb összegét pedig 80 százalékkal emeljék meg.

Korózs Lajos az MSZP által tartott első részországgyűlést igazi nemzeti konzultációnak nevezte, amelyen közlése szerint több százan vettek részt. Gőgös Zoltán elnökhelyettes szerint sokkal fontosabb a közvetlen kapcsolattartás a választókkal, mint egyes, ön- és polgárbecsapásnak számító parlamenti eszközök alkalmazása fél évvel a választások előtt.

(MTI)

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2017. október 12. 20:53
200 ezer vagy e fölötti nyugdíjas az összes nyugdíjasnak mintegy 6 % -a. Az átlagnyugdíj összege 113 ezer forint. Itt részletes magyarázat és számítás olvasható. http://officina.hu/belfoeld/176-nyugdijpremium-osszege-2017-2018
Berecskereki
2017. október 12. 20:03
Varga Mihály az MTI-nek elmondta: idén nemcsak a nyugdíjak inflációs korrekciója történik meg, hanem először nyílik lehetőség nyugdíjprémium kifizetésére. Ez egy 125 ezer forintos átlagnyugdíj esetében éves szinten mintegy 12 ezer forintnyi, az inflációs korrekció nyomán a nyugdíjba beépülő emelést és plusz mintegy 12 ezer forint egyszeri kifizetését jelenti - ismertette a miniszter. Vagyis összesen 24 ezer forint.
Berecskereki
2017. október 12. 19:38
Hazudik az MSZP. Amikor bevezették a Bokros csomagot akkor megígérték, hogy a lecsökkentett nyugdíjat visszaadják ha a költségvetés rendben lesz. Ez közel 10 %-ot tett ki. Nos ez történt meg 2002-ben. Amit korábban elvettek, azt visszaadták a 13. havi nyugdíjba. 2009-ben meg elvették. A 2002-ben adott 13. havi nyugdíj meg a későbbi nyugdíjemelések pedig elinflálódtak, mert a nyugdíjemelés a infláció alatt volt. A svájci indexálás is ezt segítette elő. 50-50-ban került figyelembe vételre az infláció és az átlagbér emelkedés. Az átlagbér növekedés pedig mindig alatta volt az inflációnak. Csak 2015 óta nagyobb az értékemelkedés az inflációnál, de ennek semmi köze a nyugdíjakhoz. A nyugdíjak reálértékét kell megőrizni, vagyis az infláció mértékében emelni. Ha a gazdaság állása kedvező akkor lehet nyugdíjprémiumot adni. Ezt a törvény is tartalmazza. 2008 pedig azzal érveltek, hogy a 2002-2003 évi rendkivüli béremelések, a 13-. havi jövedelem vitte az országot a csődbe. Úgy látszik úgy változtatják as véleményüket, mint más az alsó neműjét. 2010 után pedig, ha az évek nyugdíjemelését összeadjuk, mivel meghaladta az infláció mértéket 2017-ig ez a növekmény kiteszi a 13. havi nyugdíjat. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a kormány visszaadta a nyugdíjemelésnél azt amit a Bajnai kormány elvett. A nyugdíjplafon. Ilyen is volt, de akkor a járulék alapnak is volt plafonja. Így a Korozs féle ajánlat félrevezető, mert visszamenőlegesen nem lehet csökkenteni és olyan után nem lehet járulékot levonni, amely után nem képezi a nyugdíjelszámolás alapját.
zakar zoltán béla
2017. október 12. 19:26
Mocsok-álszent banda!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!